avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Activitate m.mar

Activitate m.mar

Buna ziua

Sper ca am nimerit bine forumul :)
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine intr-o problema, intrucat de la starea civila din orasul meu am primit raspunsuri evazive si diferite.
M-am casatorit in liban, prin autoritatile libaneze si acum as dori transcrierea certificatului de casatorie in romania.
Imi puteti spune daca actele de mai jos sunt corecte si daca mai lipseste ceva?

• certificatul original, cu viza autoritatii emitente , a Ministerului de Interne si a Ministerului de Externe si al Emigrarilor, iar in tara se face supralegalizare la Ambasada tarii respective – 11 euro (daca nu a fost pusa aceasta viza la Ambasada Romaniei acolo), plus supralegalizare la Ministerul Afacerilor Externe din Aleea Alexandru nr. 24, sector 1 – taxa consulara la CEC 25 RON.
• copie dupa certificat
• traducere in lb. romana, legalizata –
• copie CI (a mea)
• copie certificat de nastere (al meu)
• declaratie notariala din partea sotiei romance, cum ca in urma casatoriei doreste sa poarte numele de familie al sotului (in cazul in care acesta nu rezulta din actul de casatorie – in cazul meu, certificatul libanez nu specifica,.iar unele primarii solicita, altele nu.)
• copie pasaport sot strain
-copie certificat nastere sot strain

La acea declaratie de nume, nu cumva imi va cere si declaratie din partea lui ca este de acord sa ii port numele? Original, si tradusa/legalizata aici de catre un notar. Dar daca imi pastrez numele, se mai cere vreo declaratie anume?

Am ametit de tot. :((

Va multumesc anticipat.