avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate bicitrici

Activitate bicitrici

Răspuns la discuția transa de vechime
Am citit raspunsul Dumneavoastra insa tot nu sunt lamurita cu transa de vechime.
In legea 330/2009 este un articol:
Art. 17. -
(1) Personalului care s-a aflat in concediu platit pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 7 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si personalului ale carui raporturi de munca sau raporturi de serviciu au fost suspendate din alte cauze, potrivit legii, i se acorda, la reluarea activitatii, salariul de baza aferent gradului sau treptei profesionale in care a fost incadrat anterior suspendarii.
(2) Pentru personalul prevazut la alin. (1), gradatia corespunzatoare transei de vechime in munca se stabileste conform legilor specifice.
si altul: Art. 31. - Pentru personalul nou-incadrat pe functii in perioada de aplicare etapizata, salarizarea se face la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare.
Si as mai avea o intrebare: daca am lucrat si in invatamantul universitar, cum se ia in calcul ca vechime in invatamatul preuniversitar?
sau nu exista diferente vechime in universitar fata de preuniversitar?
Buna ziua!
As dori sa stiu ce transa de vechime se aplica dupa noua salarizare daca am plecat cu demisie de la ultimul loc de munca, in noiembrie 2008 si de atunci nu am mai lucrat nicaieri pana la 1 februarie a.c.
Mentionez ca la ultimul loc de munca am lucrat 1 an si jumatate iar la angajare aveam o vechime in munca de 3 ani si jumatate.
De asemenea, as dori sa stiu daca se ia in considerare, la transa de vechime in munca dupa noua salarizare, perioada in care am fost in somaj
Si inca ceva as mai dori sa intreb: cum as putea face, in situatia in care am lucrat, in urma cu cativa ani, la o societate comerciala dar nu am inregistrata perioada lucrata in cartea de munca.

Va multumesc anticipat!