avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate cristi33

Activitate cristi33

Mai repet intrebarea si astept si o opinie pertinenta:

In baza carui articol din lege voi fi amendat si cu cat anume si de cine anume, daca i-am inregistrat audio-video ( nu cu telefonul ) pe politisti in sediul politiei ? ( scopul legitim fiind aflarea adevarului, dovedirea vinovatiei politistilor, dar si temerea ca voi fi bruscat sau insultat, ceea ce s-a si adeverit in parte )

Multumesc,

catalin2832 cred ca esti politist,

Legea nu trebuie sa fie o bata si nu trebuie sa aiba 2 capete.
I-am inregistrat pe politisti pentru ca mi-a fost frica ca voi fi bruscat sau insultat
Au incalcat, din punctul meu de vedere, urmatoarele articole din Constitutia Romaniei

art4, alin2-
art22, alin1 si alin2-
art16, alin1 si alin2-
art29, alin1 si alin2-
art30, alin1 si alin2-

si cateva din statutul politistului

art4, art6, art31, art65, art 66.

Pai cum nu este autentica daca este vocea mea, vocea politistului,vocea celuilalt politist si in plus dovedesc ca am fost umilit ? politistul a incalcat 4 articlole din statutul politistului si 6 articole din Constitutia Romaniei ( in plus i-am inregistrat si acasa la mine ) Adica ei au voie si noi civilii nu ? De ce credeti ca nu este voie ? tocmai sa nu ai dovezi impotriva abuzurilor lor.
Astept si alta opinie.
Buna ziua,
Am reclamat un politist sef de birou, subofiter, la Parchet pentru abuz in serviciu.
Am avut o alta reclamatie de solutionat la un alt politist subaltern, din acelasi birou cu cel reclamat la Parchet.
In timp ce eram audiat de al doilea politist, politistul sef, cel reclamat la Parchet a perturbat audierea si ma umilit, a tipat la mine, m-a discriminat.Mentionez ca rezolutia de la Parchet inca nu era data.In final s-a dat cu NUP.
Toate acestea au fost inregistrate de mine cu dispozitiv audio-video gen stick usb.
Politistul reclamat, a depus plangere penala de denuntare calomnioasa.
Am fost chemat la politie de un alt politist, din cadrul aceleiasi sectii de care aprartin eu, in calitate de faptuitor.Dupa ce am fost audiat am atasat si un inscris cu o declaratie mult mai completa si am adaugat si un cd cu inregistrarea politistului in cauza, care m-a umilit in sectia de politie.
Politistul anchetator mi-a spus ca daca am facut inregistrarea in sectia de politie voi amendat ( nu a spus daca penal sau civil )
Vreau sa stiu in baza carui articol din lege voi fi amendat si cu cat anume ?
Multumesc,
Răspuns la discuția blestem in codul penal ?
Va multumesc tuturor ptr raspunsuri, in special dlui avocat Claudiu Lascoschi.
Răspuns la discuția blestem in codul penal ?
Vecinul are dreptate in ce priveste galagia si voi fi mai atent cu copilul.Nu m-am gindit sa fac plingere penala ci sa-i spun vecinului ca as putea face asa ceva daca mai pune la posta astfel de hirtii. Ca idee, poate fi blestemul cu sau fara martori, incadrat juridic ? Multumesc inca odata.
Buna ziua,

Am un copil de 3 ani care alearga prin apartament si il deranjeaza pe un vecin de dedesubt.
I-am explicat de mai multe ori ca nu prea am ce-i face coplilului, dar nu ne-am inteles.
Intr-o zi am primit la posta o hirtie scoasa la imprimanta in care m-a blestema pe mine si familia.
Hirtia nu era semnata, nu era trecut nici macar un nume al meu sau al altora, nu erau insulte.
Se poate face plingere penala pentru blestem ? cum demonstrez ca el a scris hirtia sau ca pus-o la posta ?

Multumesc,