avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate cneazzu

Activitate cneazzu

Buna seara
Vreau sa dau angajatorul in judecata pentru urmatoarele fapte
1) de mai bine de 2 ani 2/3 din salariu ne este platit sub forma drepturilor de autor(fara sa am ceva in comun cu asta), prin constrangere
2) amprentarea tuturor angajatilor la intrare in institutie. Cu toate ca ne-am opus
ne-a obligat spunand ca " cine nu vrea nu-si mai primeste salariu si e liber sa plece"
3) ne-a fortat sa semnam un contract cu o societate offshore din Cipru pentru a fenta statul roman, amenintandu-ne cu desfacerea contractului de munca.A refuzat sa ne inmaneze o copie a contractului . Plata salariului prin respectiva firma din Cipru urmeaza sa aiba loc cel mai probabil incepand de anul viitor.

Ce sanse am?
Răspuns la discuția partaj cu intelegere
Multumesc pt raspunsuri.
Taxa de timbru cand trebuie achitata? Inainte de prima infatisare,odata cu semnarea tranzactiei in fata judecatorului?
Răspuns la discuția partaj cu intelegere
Nu prea am inteles:)
Deci daca eu formulez tranzactia prin care apartamentul in cauza il cedez sotiei, fara pretentii din parte mea , nu mai platesc taxa de timbru de 3%?
Sau in tranzactie trebuie sa specific ca cedez drepturile ce imi revin ,sotiei , si sa precizez valoarea apartamentului in cauza ?
Mai simplu. Trebuie sa specific in tranzactie valoarea apartamentului? sau simplu ca cedez apartamentul.
Mentionez ca nu prea am bani pt cei 3% din valoare si ceea ce fac ,adica renuntarea la drepturi o fac pt linistea si siguranta copilului.
Răspuns la discuția partaj cu intelegere
Multumesc pentru raspuns aurelianx!
Citisem pe forumuri ca taxa de timbru de 19 lei a fost eliminata si se plateste 3% din valoarea tranzactiei indiferent de situatie.
Help!
Divortez, iar in urma intelegerii cu sotia ii cedez acesteia ,in urma unei tranzactii , apartamentul cumparat prin credit ipotecar.titular de credit este sotia.Eu sunt doar girant platitor.
Nu am suficient bani pentru plata taxei de timbru.stabilesc in urma intelegerii cu sotia o valoare a apartamentului si platesc taxa de timbru de 3 %.
Intrebarea este: Atata timpcat eu nu contest valoarea apartamentului in fata instantei poate judecatorul sa decida ca valoarea apartamentului este sub evaluata si sa decida o reevaluare respingand tranzactia?



O situatie ipotetica pe care vreau sa o prezint este;
1)divortez. sotia in urma partajului prin intelegere pastreaza casa...judecatorul ii poate impune plata unei suite catre mine?
2)pensia de intretinere catre copilul minor este stabilita de lege prin proprire din salariu de 1/4 sau poate fi stabilita in urma unei intelegeri intre mine si sotie?
3) in situatia in care eu nu mai pot plati ratele la creditele mele pana la cat poate ajunge poprirea din salariu incluzand si proprirea pentru plata pensie de intretinere?
4)intelegerea intre mine si sotie poate fi adusa la cunostinta verbal la prima infatisare? in aceasta situatie cum se plateste taxa de timbru? sau trebuie o tranzactie scrisa pe baza careia platim taxa de timbru si apoi imanata judecatorului la prima infatisare?
va multumesc!
multumesc pentru raspunsuri!
O alta situatie ipotetica pe care vreau sa o prezint este;
1)divortez. sotia in urma partajului prin intelegere pastreaza casa...judecatorul ii poate impune plata unei suite catre mine?
2)pensia de intretinere catre copilul minor este stabilita de lege prin proprire din salariu de 1/4 sau poate fi stabilita in urma unei intelegeri intre mine si sotie?
3) in situatia in care eu nu mai pot plati ratele la creditele mele pana la cat poate ajunge poprirea din salariu incluzand si proprirea pentru plata pensie de intretinere?
4)intelegerea intre mine si sotie poate fi adusa la cunostinta verbal la prima infatisare? in aceasta situatie cum se plateste taxa de timbru? sau trebuie o tranzactie scrisa pe baza careia platim taxa de timbru si apoi imanata judecatorului la prima infatisare?
va multumesc!
In situatia unui divort din culpa comuna tranzactia intre soti produce aceleasi efecte ca si intelegerea adusa la cunostinta judecatorului la prima infatisare? taxa de timbru de 3% trebuie platita in orice situatie? Este vorba despre un apartament cu 2 camere luat prin credit ipotecar in timpul casatoriei pe numele sotiei eu fiind girant ipotecar. Eu mai am si alte credite far garantii si fara ca sotia sa fie implicata. Cum trebuie formulata tranzactia astfel incat dupa divort sotia sa ramana cu apartamentul dar fara ca banca la care am imprumut sa poat ataca decizia?
buna seara

eu si sotia mea avem un apartament luat prin credit ipotecar.Titular de credit este sotia iar eu girant ipotecar. Eu mai am si alte credite la banci luate in timpul casatoriei fara a fi insa garantate sau ca sotia sa fie implicata.Datorita crizei cat de curand am sa fiu in imposibilitatea de a le mai achita.Am vorbit cu cei de la banca despre aceasta problema. Dar daca nu mai pot sa platesc deloc si in situatia in care eu si sotia divortam, sotia mai poate pierde casa?