avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate Leyla84

Activitate Leyla84

Discuție Viza
Buna ziua din data 23.05.2009 a fost prima mea intrare pe anul asta in Turcia am ramas timp de 60 de zile pina pe 21.07.2009 deoarece atit am avut viza pe pasaport ,am calatorit cu avionul si in aceeasi zi am facut intrarea si iesirea sa pot imi prelungi viza,dupa aceea pe 18.08.2009 am iesit si am intrat iar fara nici o problema am stat acum o luna de zile si urmatoarea luna am iesit cu o zi mai tarziu deci imi expirase visa eu am iesit pe 19.09.200.si inrtasem pe 18.08.2009,in aceasi zi in aeroport mi-am achitat aceea amenda si m-am intorsc in Romanania,Am ramas in Romania pina pe 06.11.2009 cand m-am intors din nou in turcia da de data asta cu autocarul la intrare nu am intimpinat nici o problema totul a decurs normal,in schimb la intoarcere in ziua cand imi expira viza m-am dus la granita sa fac iara-si o inrrare si o iesire si vamesul mi-a spus ca am interdictie deoarece ca cetatean stain am dreptul de sedere in turcia 90 de zile si eu le-am depasit pe acestea,nu inteleg cum cand eu la luna veneam la viza intram si ieseam,in fine m-a pus sa platesc o amenda pentru 4 zile care mi le-a calculat el ca depasisem viza de 90 de zile facandu-mi el un total cu toate zilele care am stat in turcia din luna mai.Nu am vrut sa platesc aceea amenda deoarece nu mi sa explicat sau nu mi sa spus ca daca intru in turcia cand ies am interdictie sau ceva in genul ca ai depasit ai stat 90 de zile pe teritoriul turciei nu mai ai dreptul sa intrii si nu ti se vor lua in calcul intrarea si iesirea o data pe luna,daca ma informau asa poate nu mi se mai intampla.Vamesul mi-a spus ca ce a ce am facut eu pina acum este ilegal sa intru si sa ies in turcia deoarece ca cetatean strain avem dreptul 90 de zile in Turcia si 90 in Romania dupa aceea vom putea intra iar pe teritoriul lor,In fine m-au tinut la frontiera nu a vrut sa imi dea pasapartul pina nu m-au urcat in prima masina de Romania care a venit si bineintelels eu nevrind sa platesc amenda mi-a spus ca am interdictie 5 ani de zile pe teritoriul turciei si ma pus sa semnez ceva,in schimp pe pasaport mi-a pus viza de iesire si atita,i-am solicitat vreun document in care sa imi demonstreze acea interdictie de 5 ani mi-a spus ca figurez in baza de date nu este nevoie sa imi dea ceva si m-au pus in prima masina si m-au trimis in ROmania.Acum as vrea sa va intreb ce as putea face eu in situatia asta ce m-ati sfatui ce este legal sau ilegal si vreu sa merg si la consolos in audienta .Va multumesc!