avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate AlexEndo

Activitate AlexEndo

Multumesc mult !
Buna ziua !
Parintii mei au un spatiu comercial pe care l-au inchiriat iar chiriasii nu au platit chiria din august (chiriasii fiind o societate comerciala).
Am redactat o notificare de reziliere a contractului incepand cu luna ianuarie, in care se specifica plata chiriei pe circa 3 luni + plata facturii de curent tot pe 3 luni (notificarea am redactat-o pe 7 decembrie), am inmanat cele 3 exemplare chiriasilor pentru a le semna iar acestia au refuzat sa le semneze, ba mai mult, au refuzat sa le inapoieze.
Ce trebuie facut in aceasta situatie ? Sa redactez alta adresa de notificare si sa o trimit prin posta ?
De asemenea, in contractul original de inchiriere se specifica ca in cazul neplatii chiriei, putem trece direct la evacuare fara somatie iar bunurile ramase in spatiul nostru comercial vor fi valorificate in scopul recuperarii chiriei datorate.
Le-am spus chiriasilor acest lucru si ne-au raspuns ca acele bunuri pe care ei le folosesc (cuptoare electrice, frigidere, lazi frigorifice) nu sunt pe numele lor si ca nu avem ce le face. Chiar asa este ?

Tot respectul!
Alexandru V.