avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate ruscrina77

Activitate ruscrina77

buna ziua , sotul meu e sofer pe camion si a avut un accident dar nu el a fost vinovat , el era oprit la semafor si unu alt camion l-a lovit din spate având viteza de 60 la ora efectiv nu cred ca cel care l-a lovit pe sotul meu a văzut ca sotul meu era oprit , acum sotul meu e blocat in Polonia , șeful lui nu merge dupa el , v-a merge dar nu stiu cand , eu vreau sa stiu daca ma puteți ajuta sa imi răspundeți cine v-a plăti pentru pierderile soțului meu, vreau sa știți ca ma bucur ca nu a pățit nimicdesi l-a dus salvarea fiindcă a avut o lovitura la cap, dar in rest nu , acum camionul soțului e distrus, noi nu știm ce trebuie sa facem si ce drepturi are sotul meu, camionu fiind distrus e clar ca nu mai poate face curse , noi vrem sa știm cine plătește pentru pierderile noastre si ce drepturi are, patronul soțului a spus ca il bagă pe accident de munca dar nu știm nimic concret , eu vreau sa stiu exact ce trebuie sa facem noi, precizez ca șoferul care l-a lovit are o reputație destul de urâta se aude ca s-ar fi si drogat , oare are un asemenea om dreptul sa fie sofer profesionist
multumesc
buna ziua
sunt insarcinata in luna a doua , dar sunt angajata din data de 29 iunie 2011 si nu stiu daca am dreptul la indemnizatia de maternitate, pe langa asta ar trebui sa merg de pe acum in concediu de risc maternal deoarece e sarcina cu risc si daca vrem sa pastram copilul si noi vrem trebuie sa nu mai fac efort deloc , afecteaza acest lucru dreptul meu la indemnizatie , am intrebat medicul de familie si a spus sa intreb un jurist iar la lucru m-a obligat sa semnez ca nu plec pe concediu de risc si nu stiu daca este in regula din moment ce eu am probleme cu sarcina , v-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati raspunde ,
multumesc

o zi buna
multumesc pentru raspuns, dar totusi ei asta comploteaza,dar eu nu semnez, ma poate da afara ?
buna ziua
ma numesc rus crina, muncesc la o firma care pana acum avea program normal de 8 ore. de 3 saptamani ne-au obligat sa stam 9 ore zilnic, neavand cu ce veni de la fabrica in oras am stat, dar s-au facut plangeri catre ITMau fost amendati, acum vor sa schimbe contractul d ela 8 ore la 9 ore si ne-au pus sa alegem un reprezentant, poate acel reprezentant sa semneze contractul de munca in numele tuturor?mentionez ca eu am semnat in iulie contractul de munca in care se specifica 8 ore si suplimentare daca sunt trebuie sa imi dea liber in urmatoarele 2 luni, suplimentare pe care nu le primim niciodata, ideea e ca nu vor sa ne dea mai multi bani , sa lucram mai mult, eu nu vreau 9 ore pot sa ma dea afara daca nu semnez?
Multumesc
O zi buna
buna ziua , am lucrat 8 luni la o companie din bucuresti cu filiala in baia mare si am doar un contract eliberat de cei din baia mare cum ca am lucrat la ei compania fiind in bucuresti, cum pot sa imi trec cele 8 luni in cartea de munca fara sa merg in bucuresti
va multumesc mult
Răspuns la discuția acte , probleme cu banca
ok , multumesc
Răspuns la discuția acte , probleme cu banca
nu e un credit fara de care nu putem fi , nu cred ca merita sa riscam ceva, ma intereseaza daca putem fi noi atat sotul cat si eu ,[ eu avand procura sa semnez in numele lui ] ca am folosit acte false , daca da eu nu vreau sa iau banii, tin sa mentionez ca sotu kiar lucra cu acte in regula , si am crezut ca sefa lui ia facut pe bune contractu, cei drept ne-a mai dat ceva semnale mici ca umbla cu mismasuri da nu am luat in seama
Răspuns la discuția acte , probleme cu banca
in romania
buna ziua , mam interesat la o banca daca putem accesa un credit daca sotu lucra in italia cu acte in regula ,au zis ca da, iam spus sotului doar ca trebuia sa fie pe perioada nedeterminata, el fiin atunci pe perioada determinata, iam spus sa o roage pe sefa lui de poate sai faca contract pe perioada nedeterminata, ea ia facut contract doar ca nu la inscris acolo la inspectoratul lor de munca , noi am facut toate hartiile pt banca am keltuit vreo 1000 de euro cu hartiile , mentionez ca in momentu de fata lucreaza acolo cu un contract ce il avea pana in 30 11 2010 inscris la INSP italia initiat in 17 august 2009 , si noi am crezut ca pe perioda nedeterminata, cei de la banca au descoperit ca nu e inscris cel facut in 28 iulie 2010 cel pe perioada nedeterminata, acum si noi , dar inca nu am primit banii de la banca , eu am o procura de la sotu sa semnez in numele lui pt credit , mie imi este frica acum sa mai iau banii, nici nu stiu daca ne mai dau ca mau lasat in aer, fara raspuns, putem fi acuzati de ceva in acest caz, plus ca saptamana asta au primit toti angajatii firmei cate o scrisoare unde -i anunta ca se inkide firma ,va multumesc