avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai Nicolcioiu

Activitate Mihai Nicolcioiu

Buna ziua,

Numele meu este Mihai Nicolcioiu si va cer sfatul in legatura cu o problema legata de invatamantul superior. Baiatul meu este doctorand bugetat cu bursa in anul I, in cadrul unei universitati de stat, pe un domeniu acreditat. Va rog sa imi precizati daca mai are dreptul sa cumpere abonamente RATB si METROREX cu reducere 50 %. Va rog de asemenea sa imi precizati si care este legea care face referire la drepturile studentilor (incluzand si doctoranzii) in ceea ce priveste transportul in comun, in cazul in care mai are dreptul de achizitie cu reducere. Mentionez ca baiatul meu a implinit varsta de 25 ani in Martie anul acesta. Va multumesc !

Cu stima,

Mihai NICOLCIOIU

Răspuns la discuția Vechime in munca
Buna seara,

Va multumesc mult pentru raspunsul documentat si profesionist.

Cu multa stima !
Buna ziua,

Sunt absolvent al UPB promotia 1983, sectia Ingineri, zi (5 ani). Va rog sa aveti amabilitatea sa imi spuneti daca perioada studiilor universitare si cele noua luni de armata "prestate" la termen redus, sei considera vechime in munca si daca da care sunt documentele oficiale (Legi, HG,etc.) care stabilesc statutul acestor perioade. Va multumesc !
Răspuns la discuția Un contract de confidentialitate
Va multumesc pentru raspunsuri ! Imi sunt de foarte mare folos !
Buna ziua,

Angajatorul ma obliga sa semnez un document prin care ma angajez ca doi ani de la parasirea firmei in care lucrez acum, sa nu ma angajez intr-o alta firma cu acelasi profil cu cea in care lucrez acum, sau apropiat de acesta. Banuiesc ca refuzul semnarii acestui document inseamna concedierea. Este legal acest demers al angajatorului ? Ce se intampla daca firma se inchide, sau isi restrange activitatea, iar oferta de lucru de pe piata muncii pentru profilul meu (inginer chimist) este deja foarte limitata, neputandu-ma angaja decat la o firma cu acelasi profil, sau apropiat de cel al firmei de unde am fost disponibilizat (ipotetic) ? Ar fi normal ca pentru cei doi ani de interdictie sa-mi fie asigurata indemnizatia corespunzatoare. Cum acest aspect nu poate fi negociat, ce argument juridic pot aduce in sprijinul dorintei de a nu semna acest document ?
Buna ziua,

Ma adresez din nou acestui forum cu rugamintea de a primi putin ajutor la problema pusa in discutie de mine in data de 4.03.2015. Am primit atunci un raspuns si plin de speranta am procedat ca atare, adica m-am adresat Institutiei Prefectului judetului Gorj in 5.03.2015. Se parea ca lucrurile vor merge normal deoarece la o discutie telefonica avuta cu persoana care se ocupa de sesizarea mea, acesta a recunoscut ca intr-adevar Hotararea Consiliului Local Pestisani care obliga la plata (fara posibilitate de scutire) a unor "tarife" pentru activitatea de salubrizare este un abuz si in consecinta se vor incepe demersurile pentru cenzurarea ei; persoana respectiva a mentionat ca este necesar si un aviz al Serviciului de Verificare a Legalitatii actului din cadrul Prefecturii. La o saptamana dupa aceasta discutie telefonica, am primit un raspuns oficial de la institutia mai sus mentionata, care face trimitere la Art.56 din Constitutia Romaniei, Art.27 coroborat cu Art.36 alin. (4), lit. c) din Legea nr. 215/201 republicata, Art. 20 alin. (1), lit. b) din Legea nr.263/206 actualizata sustinand ca perceperea acestei taxe (tarif) este absolut legala si daca nu imi convine, sa ma adresez instantei de contencios administrativ. Imediat dupa primirea raspunsului, am contactat telefonic pe seful Serviciului Verificare Legalitate etc. pentru a ma lamuri de ce nu am dreptate atunci cand ceri sa nu platesti ceva care nu se cuvine a fi platit. Pe un ton impertinent intr-un minut acesta mi-a propus doua solutii: sa ma mut din Bucuresti la tara, pentru a fi justificata plata taxei, daca nu imi convine raspunsul Prefecturii sa imi caut dreptate singur in Justitie, incheind cu o sugestie, asa ca pentru un mic borfas care nu vrea sa-si plateasca o taxa, ca ar fi bine sa nu il mai deranjez cu asemenea solicitari, totul urmat de inchiderea telefonului in nas. Necunoscand legile am incercat sa aduc ca argument o definitie a tarifului din DEX si anume: tarif= taxa oficiala fixata pentru anumite prestatii de serviciu care se plateste unei institutii in schimbul unor servicii prestate,sau al anumitor drepturi. Bineinteles ca acest argument l-a lasat indiferent probabil chiar l-a enervat. Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti, daca in Romania exista legi care obliga la plata unei taxe fara ca in schimbul acesteia sa primesti un serviciu, sau o prestatie. Domnul despre care tocmai am vorbit, atunci cand a citat din legile mai sus mentionate, nu a sesizat (banuiesc) ca enuntul din articolele respective se incheie cu formularea "in conditiile legii". Deci cand intreb daca exista obligativitatea de a plati o taxa pentru nimic, fac referire la formularea de mai sus "in conditiile legii". Cred ca domnul respectiv nedorind sa se implice profesional, si institutia din punct de vedere material in cenzurarea Hotararii respective a considerat ca e mai bine sa vina cu trei citate din diferite legi si sa-mi inchida astfel gura. Va rog sa-mi spuneti daca Legile mentionate mai sus sunt aduse ca argument in mod corect, in cazul meu; nu stiu care Lege mentioneaza obligatia Prefectului in a cenzura Hotarari abuzive. Este posibila contestarea acestui raspuns deoarece nu sunt dispus sa fac eu ceea ce ar trebui sa faca o Institutie care este platita printre altele pentru a face si acest lucru? M-am adresat cu o petitie domnului Prim-ministru, dar cei de acolo (DRP) din nepricepere sau in bataie de joc au directionat petitia mea catre o Autoritate Nationala pentru serviciile comunitare de utilitati publice care nu are competente in rezolvarea unor situatii de genul sesizate de mine in Petitie. M-am adresat si Avocatului Poporului, crezand ca acolo cineva va fi interesat sa ma ajute, spre dezamagirea mea raspunsul a cuprins doua capitole: ca trebuie sa platim taxele si impozitele stabilite de Autoritatile Locale (sa nu le comentam) si ca Prefectura si-a facut datoria cu prisosinta raspunzandu-mi in termen legal la Petitie. Este ultima incercare pe care o fac in a afla un raspuns la nemultumirea mea pe acest forum pentru a obtine un raspuns pertinent, in acest moment ajungand la concluzia ca daca doi sau trei iti spun ca esti beat, cam asa este. As mai avea inca o intrebare legat de Hotararea Consiliului Local Pestisani, care spune in Art. 1 urmatoarele: se stabilesc tarifele pentru activitatea de salubrizare la nivelul comunei Pestisani prin colectarea deseurilor de la persoanele fizice, astfel:

(1) 7 lei/gospodarie/luna pentru toate persoanele fizice de pe raza comunei Pestisani care au locuinte, fara scutiri de plata. Pot fi considerat persoana fizica de pe raza comunei Pestisani, avand domiciliul in Bucuresti, platind taxe si impozite in Bucuresti numai pentru ca am o locuinta in comuna respectiva ? Va multumesc !

P.S. In fata portii casei mele se afla o conducta de apa menajera, la care nu sunt racordat. Este posibil ca foarte curand sa se perceapa un tarif tuturor locuitorilor din comuna racordati, sau neracordati la aceata conducta. Nici acest lucru nu poate fi considerat un abuz ?
Buna ziua,

Asa cum spuneam mai sus, ne-am adresat unui notar pentru a demara succesiunea ca urmare a decesului tatalui sotiei mele. Am ales un cabinet notarial si am prezentat toate actele necesare pentru stabilirea masei succesorale. Singurul component al acestei mase succesorale este o casa situata in zona strazii Caraiman, mai precis Str. Siret cu o suprafata totala de 235 m2 curtea si o amprenta construita de aproximativ 100 m2. Casa este compusa din doua corpuri: un corp de 52 m2 construit in 1948 si un corp de 48 m2 construit in 1999. Casa a fost cumparata in anul 2000 contra sumei de 65000 USD, in fata notarului. Am avut surpriza ca acum notarul, folosind un ghid privind valorile orientative ale proprietatilor imobiliare din Bucuresti sa-mi evalueze aceasta proprietate la 208266 EURO, ceea ce mi se pare a fi enorm; spun acest lucru deoarece curtea are o deschidere la strada de 9 m, ceea ce descalifica terenul respectiv, stiind ca deschiderea minima admisa pentru constructii este de 10 m si tinand cont de acest lucru, nimeni dintre cei care au vrut sa cumpere aceasta casa nu a acceptat un pret mai mare de 120-130000 EURO, casa nu are finisaje extra, corpul nou este construit din BCA, ceea ce in mod normal ar trebui sa scada vaoarea ei. Eu cred ca atunci cand se foloseste acel ghid, trebuie sa se tina cont si de aspecte particulare ale unei proprietati si nu sa se faca o incadrare inflexibila. Banuiesc ca acel ghid se numeste orientativ pentru a da un punct de reper si nu este inflexibil cand apar particularitati. Ca o concluzie, ghidul spune ca avem o casa de 210000 euro, deci trebuie sa platim taxe pentru o casa de 210000 EURO (atat la vanzare cat si la succesiune), cand ea nu poate fi vanduta cu eforturi cu 130000 EURO. Ca urmare a acestei evaluari, taxele de succesiune, se situeaza la aproximativ 4000 RON (tinand cont de faptul ca la succesiune nu intra decat jumatate din valoarea casei, unul dintre coproprietari fiind in viata). Intr-un mesaj mai vechi din cadrul acestui topic, spuneam ca am aflat ca exista posibilitatea rezolvarii succesiunii mult mai ieftin, in fata judecatorului.Va rog sa aveti amabilitatea, daca este posibil sa-mi dati cateva amanunte despre:

- Cum se incepe un astfel de demers
- Care sunt taxele aferente
- Este necesara prezenta unui avocat ?
- Cam care ar fi onorariul unui avocatului pentru aceasta cauza ?
- Care este intervalul de timp pentru rezolvarea acestei probleme, apeland la judecator ? (Nu ne grabim, sotia mea este singurul mostenitor)
- Dupa opinia dvs., punand in balanta taxele notariale si taxele generate de aceasta a doua posibilitate pe care eu nu le stiu, care din cele doua solutii ar fi mai avantajoasa din punct de vedere financiar.

Va multumesc pentru amabilitate !

Cu stima !
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns,dar si pentru intrebare!
Pentru că un notar a facut referire la 80000;neavând cunoştinţei în domeniu juridic(soţia fiind inginer chimist) nu a reuşit să -si impună p.d.v. adică 40000(taxele diferă ,)
În consecinţă am solicitat un p.d.v. calificat şi competent.
Cu stimă
Buna seara,

A venit si momentul in care sotia mea a inceput sa faca demersurile pentru a realiza succesiunea ca urmare a decesului unuia dintre parinti (tatal). Masa succesorala este compusa dintr-o casa cu o curte de 230 m2 situata in Bucuresti, sector 1 (pe o strada in vecinatatea Str. Caraiman. Casa a fost cumparata in anul 2000 cu 65000 de dolari; vanzarea s-a facut in fata unui notar (nu cu chitanta de mana, sau alte improvizatii). In actul de proprietate figureaza amandoi parintii si in mod firesc au existat doi proprietari. Conform Legii la succesiune intra o jumatate din casa, mai corect, o jumatate din valoarea casei, ipotetic sa presupunem ca valoarea ei actuala ar fi 80000 euro; va rog sa-mi spuneti daca masa succesorala care se dezbate este de 80000 de euro, sau de jumatate adica 40000 de euro. Daca este posibil, sa-mi precizati o Lege, un act normativ, care sa mentioneze clar valoarea ce trebuie a fi dezbatuta. Este foarte important acest lucru, deoarece in functie de marimea masei succesorale se stabilesc si taxele notariale. Va multumesc mult si astept cu nerabdare un raspuns !
Buna seara,

Va multumesc mult pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns si pentru toate sfaturile primite, am pus link Dropbox cu 2 scanari ale documentelor Hotararea Consiliului Local de care am pomenit la initierea topicului si as vrea sa va rog sa va exprimati un punct de vedere legat de Art. 1, Punct 1 si de lipsa acelor exceptari de la plata, exista vre-o lege care sa oblige mentionarea exceptarilor in documente de acest gen? Va multumesc !

P.S. Astazi am transmis sesizari catre prefectul judetului si catre presedintele consiliului judetean. Am contactat si ANPC-ul le-am prezentat problema mea si raspunsul a fost ca se vor implica in rezolvarea problemei mele deoarece Primaria nu poate presta servicii contracost, fara existenta unor contracte si nu poate solicita plata unor servicii fara ca ele sa fie prestate.

[ link extern ]

[ link extern ]