Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Studentii doctoranzi mai pot cumpara abonamente RATB ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Studentii doctoranzi mai pot cumpara abonamente RATB si METROREX cu reducere ?

Buna ziua,

Numele meu este Mihai Nicolcioiu si va cer sfatul in legatura cu o problema legata de invatamantul superior. Baiatul meu este doctorand bugetat cu bursa in anul I, in cadrul unei universitati de stat, pe un domeniu acreditat. Va rog sa imi precizati daca mai are dreptul sa cumpere abonamente RATB si METROREX cu reducere 50 %. Va rog de asemenea sa imi precizati si care este legea care face referire la drepturile studentilor (incluzand si doctoranzii) in ceea ce priveste transportul in comun, in cazul in care mai are dreptul de achizitie cu reducere. Mentionez ca baiatul meu a implinit varsta de 25 ani in Martie anul acesta. Va multumesc !

Cu stima,

Mihai NICOLCIOIU

Conform Legii nr. 1/2011 a educaţiei naţionale, studentii (doctoranzii fiind considerati studenti in sensul legii), in varsta de pana la 26 de ani, beneficiaza, in timpul anului universitar, de tarif redus cu minimum 50% pe mijloacele de transport local in comun.