avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate perseudragos

Activitate perseudragos

Răspuns la discuția Eroare judiciara
Ah, si sa nu uit. Pe citatie scria ca aceasta cerere a mea se va discuta in Camera de Consiliu; cand am depus cererea, mi s-a spus ca nu e obligatorie prezenta mea, deoarece nu am acces la discutii, fiind purtate in Camera de Consiliu. Iar pe net apare ca sedinta a fost publica iar solutia e irevocabila.....

Răspuns la discuția Eroare judiciara
Va salut si va multumesc pentru raspuns. Deci, cineva m-a dat in judecata si mi-a cerut o suma mare de bani, pe nedrept. Trebuia sa-si timbreze actiunea (in jur de 6000 ron). a timbrat doar cu 120 ron. A pierdut prin neplata si neprezentare la termene. A facut apel cu motivatia ca n-a avut parte de judecare echitabila (desi ,repet, n-a timbrat). La apelul dumnealui, instanta a dispus rejudecarea cauzei, la prima instanta. Eu am facut recurs la Curtea de apel; dumnealui i s-a respins apelul si s-a admis recursul meu. Am cerut cheltuieli de judecata (la intrebarea D-nei judecatoare). S-a amintit de cererea mea, in cuprinsul sentintei dar nu s-a mentionat la hotarare. Cererea de indreptare a fost depusa la 3-4 zile, de la primirea sentintei. La ce am mai fost intrebat daca vreau cheltuieli de judecata, daca nu mi se acorda? :))
Nu sunt "hupit" dupa banii astia, nu sunt curati.:)
Credeti-ma, ca ma interesau doar ca o reparatie morala, in ceea ce ma priveste si ca o victorie personala asupra domnului in cauza.
Ma gandeam ca acordarea cheltuielilor, dadea mai multa "greutate", sentintei...
Repet, in sensul mai sus mentionat, ma tulbura aceasta omisiune....:)
Domnilor, am castigat in instanta, la o Curte de apel din tara, un proces. Am fost intrebat ce pretentii am. Am spus ca doresc sa mi se plateasca cheltuielile de judecata, respectiv onorariul avocatului. Pana aici, Ok. Doar ca atunci cand am primit sentinta, in preambul se specifica dorinta mea de a mi se restitui cheltuielile de judecata dar in partea finala, la sentinta propriu-zisa, nu mai apare aceasta cerere. Am facut cerere de indreptare a erorii, s-a judecat in Camera de Consiliu si sentinta a fost ca ..."cererea s-a respins datorita formularii tardive." Dar eu am depus cererea la 4 zile de la primirea sentintei (data postei). Va intreb cu respect, exista un termen bine definit privind depunerea acestui gen de cerere, respectiv pentru indreptare eroare?
Va multumesc frumos.
Am castigat la Curtea de Apel, un proces. Am fost intrebat ce pretentii am si am cerut doar onorariul avocatului, fara alte pretentii. Doar ca la redactarea sentintei, cererea mea de a mi se restitui cheltuielile de judecata (recte onorariul avocatului), a fost omisa. Acolo scrie ca am castigat, mai scrie "Irevocabil" dar nu scrie si "cu cheltuieli de judecata". Asta inseamna ca nu am dreptul sa-mi primesc banii cheltuiti cu procesul sau grefierul nu a mai avut toner la imprimanta?? Ce pot face? Multumesc anticipat pentru raspuns... Multa sanatate tuturor....
Da, este o solutie. Desi am inteles ca prezenta observatorului este pur formala, el neavand nici un rol in desfasurarea ulterioara a procesului. Nu poate contesta procedurile si nu ma poate ajuta cu nimic, decat sa-mi spuna, eventual, ca nu s-a procedat corect, ceea ce eu nu as putea dovedi. De vreme ce nu avem (singurii din UE), legal, o alta institutie unde sa putem contesta rezultatul INEC, ei raman suverani in decizie. Absurd, dar asta-i situatia....
Contraexpertiza se face tot la INEC....
Deci, nu prea am motive de bucurie....
Sunt constient de faptul ca voi "albi" prin procese si sectii de Politie sau Procuratura...
Sunt constient ca voi cheltui bani...
Dar oare nu cunosc scrisul tatalui meu?... Am pus la dispozitia organelor de cercetare zeci de pagini cu scris olograf si zeci de semnaturi ale tatalui meu.
Si totusi...
Vi se pare "exagerat" titlul? Mie, sigur nu... Da, pot fi acuzat de subiectivism, dar asta e...
Deci...
Am fost impiedicat sa-mi intru in mostenire, de un domn care mi-a fluturat un act in care tata, decedat intre timp, ar fi semnat ca lasa casa si toate bunurile, dupa moarte, acestui domn... Un antecontract, care vasazica... Doar ca pe actul in cauza, nu este semnatura tatalui meu. Politia a efectuat o expertiza care concluzioneaza raspicat: nu este semnatura autorului (tata, adica)...
Dar expertiza asta nu a fost luata in calcul la proces (am ajuns si aici, stiti, toata treaba...; obtinerea unei hotarari care sa tina loc de act autentic, bla-bla-bla...)...
Si s-a suspendat civilul pentru penal.... Am facut, evident, plangere la Parchet. Judecatorul a cerut expertizare la INEC. Am platit, s-a facut expertiza, care spune ca nu poate stabili daca este sau nu, semnatura tatalui meu... Si tot expertiza in cauza, la fel spune ca, nici expresia "Bun si aprobat..." ("scrisa" de tata, fireste), nu poate fi analizata sau cum sa spun, nu i se poate atribui in mod cert, autorul. Deci, tata ar fi putut semna sau nu. Exact NIMIC, adica. Am cerut contraexpertiza, din nefericire, tot la INEC (stiti de ce, nu insist), si, ca si la prima expertiza, ingrijorarea "organelor" a fost "cine plateste"... Evident, tot eu....
Intrebare: Ce pot face? Ce as mai putea face?... Ce ar mai fi de facut?
:-/
Sunt confuz, iertare..
Completati Domniile Voastre intrebarile nepuse si ajutati-ma cu o vorba...
In situatia mea, credeti-ma, conteaza enorm..
Va multumesc frumos...