avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate tudordan83

Activitate tudordan83

Buna ziua,

Sotia mea tocmai a schimbat locul de munca si a aflat recent ca este insarcinata.

Schikband locul ea se afla in perioada de proba de 90 de zile. Intrebarea mea este: firma poate sa o disponibilizeze in aceasta perioada ? Gravidele aflate in perioada de proba beneficiaza de anumite conditii mai exact sunt protejate pentru a nu fi disponibilizate sau angajatorul pot renunta fara nicio justificare in aceasta perioada?

Multumesc anticipat!

Dan
Buna ziua,

In timpul preavizului se poate lua zi de concediu ?
Multumesc.
Acum ma lovesc de o alta problema. Eu am fost angajat in 2010 cf codului muncii din momentul acela (cf legii nr 53/2003 CM perioada de preaviz este de 15 zile calendaristice) iar acum, in 2014, doresc sa plec cu demisie . Sub incidenta carui articol intru? Cel de la momentul angajarii 53/2003 sau al celui din momentul actual , 2014, cand bag demisia si anume art 81(cu preaviz de 20 de zile lucratoare) ?
Multumesc inca o data!
Multumesc.

O ultima intrebare. Din moment ce demisia cu art 81 se face fara aprobarea angajatorului , de ce pe cererea din ex apare textul " Am luat la cunsotinta " si cine trebuie sa semneze? Seful meu ierarhic N+1 sau cine?

Multumesc inca o data!
Multumesc frumos pentru raspuns.

O intrebare as mai avea: HR -ul companiei este obligat sa inregistreze cererea de demisie cu data care este trecuta in cerere ?( conform ex. cu data de 07.04.2014)
Multumesc!
Buna ziua,

Doresc sa stiu care este diferenta dintre articolele 81 si 55 b din Codul Muncii.
De ce doresc sa stiu acest lucru? Mai exact o sa va expun doua cereri de demisie: una cu art 81 si cealalta, o cerere, cu art 55 b.

1). Cu art 81
Subsemnatul(a) xxxx CNP xxxx, angajat(a) al (a) firmei SC. Xxx SRL, in functia/meseria xxx va aduc la cunostinta demisia mea din functia de xxxx, incepand cu data de 07.04.2014, conform prevederilor Codului Muncii art.81 (1)
Mentionez ca voi efectua perioada obligatorie de preaviz, de 10 zile lucratoare.
Data:
Semnatura
AM LUAT LA CUNOSTINTA _______________
Ultima zi lucrata este: 18.04.2014

Si cea cu art 55b
Subsemnatul(a) xxx CNP xxx , angajat(a) al (a) firmei S.C. xxx , in functia de xxx , va rog sa-mi aprobati cererea de incetare a contractului individual de munca cf. art 55 lit b din Codul Muncii.
Mentionez ca ultima zi lucrata este 18.04.2014.


Deci , care ar fi diferenta dintre cele 2 demisii? Avem aceeasi data de terminare iar in cazul demisiei cu art 81 avem o perioada de preaviz de 10 zile.

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

O zi buna!
Buna ziua,

Urmeaza sa imi inchei contractual de munca cu firma actuala si sa semnez pentru o alta firma. Intrebarea mea este: daca exista o pauza de o saptamana, doua, intre aceste contracte ma afecteaza cu ceva la cartea ed munca, la pensie, etc.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt conditiile pentru a putea deveni expert tehnic judiciar in cadrul accidentelor rutiere. Trebuie sa ai la baza o facultate gen Autovehicule Rutiere, Tehnologia constructoare de masini...etc sau se poate si numai cu master din domeniul amintit anterior si facultatea din alta sfera (ex meu Automatica si calculatoare)?

Va multumesc pentru ajutor!
Buna ziua,

As avea si eu nevoie de ajutorul dvs. Ma intereseaza care este vechimea care se adauga pentru grupa a 2-a de munca pentru un total de 40 de ani de munca.
Am citit pe diverse forum-uri si din cate am inteles , cf legii din 2001 se adauga un nr de 3 ani si 6 luni pentru 16 ani de munca in grupa a 2-a.

Multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua,


As dori si eu sa stiu daca HG 261/2001 privind locurile de munca cu conditii deosebite , la grupa de munca a 2-a, s-a modificat intre timp perioada de 3 luni la an asa cum s-a intamplat in cazul grupei 1 din cele 6 luni la an ramanand doar 4 luni .

Va multumesc frumos !