avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate daniel mihai

Activitate daniel mihai

Răspuns la discuția MARFA RETINUTA DE CURIER
nu suntem proprietarii marfii deoarece marfa returnata nu era achitata.
deci trebuie facuta notificare catre firma lichidatoare.corect?
va multumesc inca o data pentru amabilitate.
Buna seara.
societatea noastra a facut un retur de marfa printr - o firma de curierat catre unul din furnizorii nostri.dupa o luna de la data returului am fost instiintati ca furnizorul la care am trimis returul ,este in procedura de insolventa si nu mai face retururi de marfa.
Marfa ne -a fost retinuta de curierat prin firma care se ocupa de insolventa, pe motivul ca furnizorul nostru are datorii la firma de curierat respectiva.
cum procedam in continuare?
nu avem nici factura de retur pentru marfa trimisa si nici in posesia marfii nu mai putem intra....in schimb suntem incarcati cu valoarea marfii in soldul gestiunii.
in speranta ca ne puteti ajuta cu un raspuns, va multumim anticipat.
Răspuns la discuția neplata drepturi salariale
multumesc pentru raspuns.
am predat totul in baza unui proces verbal de predare-primire, tot ce am primit de la societate, dar nu am copie dupa acest proces-verbal (pv,a fost semnat de toata conducerea: dep.contabilitate,resurse umane, dep.auto, si casierie).
am crezut ca acesti oameni sunt de buna credinta si nu am facut copie dupa PV fiindca pana la schimbarea directorului zonal, totul a mers foarte bine...

Buna ziua.
va rog sa ma ajutati cu un sfat.credeti ca este bine sa trimit sesizare la ITM, cu urmatoarele?(si daca credeti ca am sa rezolv ceva cu aceasta sesizare)
deci: am fost angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata din data de 01.03.2009 pana la data de 11.11.2009 in functia de agent vanzari, la o societate cu sediul social in Braila (cu punctul de lucru in Constanta), unde am urmatoarele probleme:
1. nu am primit nici un exemplar din contractul de munca incheiat intre subsemnatul si societate ;
2. nu am semnat nici un stat de plata si nu am primit nici un fluturas de salariu emis de societate pana in luna octombrie 2009, cand am primit un card de salariu;
Nu am primit si nu am semnat nici un exemplar din Decizia de incetare nici la data prezentei ;
3. in toata perioada lucrata, mi s-a retinut din salariu suma de 100 lei, lunar, reprezentand garantie pentru autoturism iar aceasta garantie, nu a fost rambursata.(eu am depus cererea de rambursare a garantiei la secretariatul societatii si am primit si numar de inregistrare);
4.mi s-a adus la cunostinta, verbal, de catre Directorul de Vanzari Zonal,ca trebuie sa-mi depun demisia incepand cu data de 01.11.2009 pe motiv de criza economica(fara minuta de informare)si nici in prezent, nu mi s-au platit drepturile salariale pentru zilele de concediu neefectuate, salariul aferent lunii octombrie si pentru zilele de preaviz din luna noiembrie si nici garantia oprita lunar pentru autoturism;
5.am predat la societate tot ce am avut in inventar: masina, telefon; palm; chitantiere si extrasele de sold al fiecarui client pe care l-am avut in portofoliu pana la data de 11.11.2009 si nu au fost neclaritati in nici un departament al societatii unde am avut de depus, cele de mai sus.
Iar acum, mi se spune ca imi vor retine din salariu suma de aproximativ 280 lei , sold al unei societati debitoare.Nu am semnat nici o hartie cu societatea ,prin care ei, sa ma anunte ca au acest drept(de a-mi retine bani din salariu) iar marfa a fost scoasa din firma si trimisa la client cu acordul societatii.
in speranta unui raspuns,
va multumesc anticipat.
Daniel