avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate Ionescu Marcela

Activitate Ionescu Marcela

Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
nu am avut notele trecute separat, eu am dat un examen tip grila din toate materiile,
la inscriere am depus si cartea de munca(aveam si 7 ani vechime )
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
pt. cristina2
am invatat de prin septembrie (am crezut ca poate va fi in noiembrie examenul) dar doar vreo 4 ore pe zi la inceput (am copil mic) si cu pauze
la civil - boroi, barsan(obligatii si dr. reale), deak (am luat si o carte de contracte din 2009 de stanciulescu s.a. dar deak e mai vast)
la pen.- mitrache(p.gen) si toader (p. speciala)
la. pr.pen - neagu
iti doresc mult succes
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
la admiterea pentru definitivi s-au dat cate doua subiecte teoretice si spete:
civil- proprietatea comuna pe cote parti, contractul de imprumut si doua spete una cu contract de imprumut si a doua cu efectele anularii unui contract incheiat in baza legii 112/1995. la cea de a doua speta trebuiau redactate cererile de chemare in judecata
pr. civ-incheierea de sedinta (feluri, ni se cereau diverse exemple), motivul de casare 304 pct.5, speta 1 foarte vasta cu mai multe intrebari privind judecata in prima instanta (competente, reconventionala etc), speta 2 cu complet de divergenta
oepa - incompatibilitati, asistenta extrajudiciara, redactarea unui contract de asistenta juridica, speta cu raspundere diciplinara si trebuia redactata decizia comisiei centrale de disciplina
penal-participatia improprie, primirea de foloase necuvenite, o speta in care trebuia sa formulezi aparari pentru un inculpat si sa arati incadrarea juridica corecta a infractiunilor pentru alt inculpat
pr.pen-apelul peste termen,conexitatea si indivizibilitatea, speta 1 cu patru intrebari, plangere impotriva solutiei procurorului de netrimitere in judecata, speta 2 cu trei intrebari-casare cu trimitere si dispozitii speciale pentru minori
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
pe site-ul hotnews sunt comentarii la articoul care vorbeste de afirmatiile decanului de la brasov, printre comentarii este si cel al vicepresedintelui unbr care spune ca acum se testeaza examenul grile deschise cu patru intrebari si tratament computerizat
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Multumesc. Eu stau 5 nopti si aproape toate pensiunile sunt rezervate
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Cat costa cazarea la hotelul Ibis?
Răspuns la discuția Admitere avocat definitiv 2009
In care colegiu esti inscrisa? Eu m-am interesat in Bihor si mi s-a spus ca fiind definitiva prin efectul legii, nu am cum sa dau examen