avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate mery84

Activitate mery84

buna ziua, lucrez la o clinica veterinara si o colaboratoare ar dori sa lase in incinta clinicii o cutie pentru donatii (pentru animalele fara stapan). Din punct de vedere legal, cum ar trebui sa procedam??? Nu reprezinta niciun ONG, deocamdata este doar persoana fizica.
Va multumesc!!!
Multumesc :) am sa va urmez sfaturile :)
Va multumesc inca odata. Sper sa ma inteleg amiabil cu administratorul firmei...daca nu..am sa incerc pe cale juridica.X-(..sper sa reusesc.
Multumesc pentru raspunsuri.
Intrebarea este: Am sanse sa castig un astfel de proces? iar daca firma este falimentara...eu pe cine pot da in judecata? Pot actiona in judecata pe administratorul firmei?
Buna ziua!
Problema mea ar fi urmatoarea: pe 1 august 2008 am fost angajata cu norma intraga la un SRL. Am semnat contract de munca, acesta a fost inregistrat la ITM - nu au fost probleme. Acum 1 saptamana, am aflat ca pe data de 1 noiembrie 2008, s-a inregistrat la ITM un act aditional prin care se specifica trecerea de la 8 ore/zi la 2 ore/zi.
Eu nu am semnat niciodata un astfel de act aditional.
Acum firma este in faliment. Incepand cu 1 ian 2010 mi se va desface contractul de munca. Azi am aflat ca nu indeplinesc conditiile necesare pentru a beneficia de ajutorul de somaj, datorita faptului ca ulterior am fost inregistrata cu acele 2 ore/zi.#-o
Ce ma sfatuiti sa fac? Pot da in judecata firma pentru faptul ca nu am semnat acel act aditional si nu am fost instiintata de aceasta reducere (de la 8ore/zi la 2ore/zi)?
Ce sanse de castig as avea?
Precizez ca eu aveam program zilnic de 9 ore/zi.