avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate Maria_Enache

Activitate Maria_Enache

Buna ziua. In situatia in care tatal sustine si dovedeste ca nu obtine venituri (nici somaj), pensia de intretinere se stabileste procentual la salariul minim pe economie net sau brut? Multumesc
Chiar nu ma poate nimeni ajuta cu un sfat?
Multumesc.
Buna ziua.
La multi ani si la cat multe procese castigate in noul an!

Sunt in divort cu sotul meu, am cerut incredintarea celor 2 minori, pensie alimentara si revenirea la numele anterior.
Sotul a fost de acord cu tot ce am cerut, insa dupa multe amenintari - ca vrea unul din copii sau ca nu-mi da niciun leu pensie pt ei.
Problema este ca avem amandoi un credit de nevoi personale fara ipoteca, eu sunt coplatitor si sotul incearca sa ma convinga sa platesc si eu 1/2 din rata, ca lui nu-i mai raman bani din salariu daca plateste toata rata, cat si pensia alimentara pana la 1/3 din salariu.
Cei de la banca mi-au explicat ca nu pot redacta 2 contracte separate, pt fiecare, ci pot trimite, in cazul neplatii, somatii sau pot executa silit intai pe el, apoi pe mine.
1. In ce conditii ma poate obliga instanta la plata unei parti din rata?

Mentionez ca sotul a ramas cu bunurile comune, pe care le-a dus intr-o locuinta cu chirie de la ANL, a ramas si cu o masina (cadoul de la el, de ziua mea, insa este pe numele unei firme, deci - nici a lui si nici a mea, nu poate fi inclusa in masa partajabila) si locuieste singur in apartamentul ANL mai sus mentionat.
A doua mea chestiune se refera la modalitatea prin care eu pot deveni titular de contract al locuintei cu chirie.
In prezent el este titularul de contract de inchiriere, insa in urma divortului, in cazul in care minorii imi vor fi incredintati, eu nu am unde locui, iar cu el nu pot sa stau, deoarece este deosebit de violent.
2. In cererea de divort nu am mentionat nimic de preluarea contractului de inchiriere pt locuinta ANL. Cum pot obtine in instanta acest lucru, cat si evacuarea lui silita? Pot fi obligata la plata unei sulte, avand in vedere ca locuinta nu este proprietate, deci se plateste doar chiria, nu a fost achizionata, el necontribuind cu niciun leu?

In final, mai am o mica intrebare. Pana la pronuntare, el nu e de acord sa contribuie financiar la cresterea copiilor, in schimb vrea sa petreaca weekendul cu ei.
3.Sunt obligata in vreun fel sa ii dau copiii?

Va multumesc.
Maria
spiridon vasilica a scris:

buna seara!
sa vad daca am inteles bine: dv stati ,impreuna cu sotul si cu cei doi copii in apartamentul mamei dv. OK?
profitati de moment , cand sotul nu este acasa si schimbati yala de la usa.daca ati putea'o aduce si pe mama dv ar fi si mai bine
sotul nu va mai avea cheie de la usa si ar incerca ,probabil sa sparga usa, dar mama dv poate depune plangere la politie,dumneai fiind propietara, iar sotul dv figurand cu domiciliu in alta parte
n'o sa'i prinda bine asa ceva .
si feriti'va pe cat puteti sa dati sotului pe cei doi copii


Nu pot face asa ceva, pt ca si el are lucruri in casa, avem lucruri comune, pe care totusi el le ia si le duce in noua casa, care, repet, e a familiei...deci nu-l pot acuza de furt intre soti.
buuun... sa zicem ca schimb yala, el poate sta oricand la panda cand ies din casa cu copiii, eu sau mama si sa-i ademeneasca astfel incat sa-i ia cu el... promitandu-le ca ii duce intr-un loc de joaca, la MCDonalds, etc... ei vor vrea sa mearga, logic, va fi scandal in strada, nu vreau sa ii traumatizez mai mult, sa se ajunga la acte de violenta, tras de copii, etc.
Din moment ce nu am inca o hotarare definitiva si irevocabila, el ii poate lua de la gradinita impotriva vointei mele, pt ca are aceleasi drepturi ca si mine...se poate duce inaintea mea, ii ia si gata...
prin decizia instantei e altceva.
Multumesc oricum pt sfat.
adutescu a scris:

Pot sa va spun ce as face eu: m-as lupta pana la ultima picatura de sange, as risca si moartea pt copilasul meu - DOAR daca as sti ca nu isi doreste sa plece cu tatal lui. NU as face nimic daca as sti ca e fericit acolo.


vedeti, aici e o chestiune destul de delicata... intrucat copiii tin la el, isi doresc sa plece cu tatal... dar si cu mine.
Insa simt ca ei nu vor fi fericiti acolo.
Au varste fragede, cel mare are 4 ani, iar cel mic, 2 ani si 10 luni. Ei nu au discernamant, nu inteleg ce se intampla. Stiu doar ca tati ii ia in brate cand eu incearc sa le impun o regula, sa ii educ, el le spune ca ii iubeste, le cumpara jucarii, compenseaza lipsa de acasa prin vorbe frumoase fata de ei si cadouri, in acelasi timp ii asumte impotriva mea...
dar...pe mine ma jigneste in prezenta lor, tipa la mine, astfel incat sa imi pierd autoritatea in fata copiilor, are o atitudine duplicitara, pe el neputandu-se pune baza, pt ca minte si se suceste, se razgandeste in permanenta.
Copiii il iubesc neconditionat, desi au asistat la multe accese de furie de-ale lui, la agresiuni fizice... m-au vazut plina de sange, lovita...v-am zis, cel mare e afectat, are enurezis, amandoi copiii sunt f. agresivi, musca, lovesc, sunt indisciplinati si de necontrolat (asta mi-a spus si educatoarea de la gradinita, ca sunt niste copiii traumatizati si ca ea crede ca avem probleme in familie) pt ca el ii rasfata peste masura pe cand eu incerc sa le ofer o educatie... cred ca m-ati inteles...
Unul din motivele pt care vreau sa divortez este ca acesti copiii sa nu copieze modelul tatalui, sa nu ajunga ca el, si mai rau... sa nu fie si ei agresati. Poate ca nu ii loveste acum, cand sunt mici, dar pe viitor, cine stie? Oamenii agresivi nu se schimba, am trait-o pe pielea mea 10 ani, timp in care am dat 'n' sanse.
Eu, la randul meu, sufar de depresie si copiii mei ma vad rar ca zambesc. Cum pot creste ei intr-un mediu lipsit de iubire, alaturi de doi oameni care se poarta ca 2 straini, dorm separat, nu mai au nicio legatura afectiva si se cearta in permanenta, uneori discutiile degenerand in violenta?


Va multumesc tuturor ca ati avut amabilitatea sa-mi raspundeti in aceasta seara minunata!
Craciun fericit!

adutescu a scris:


Faptul ca sunt trecuti si copiii pe adresa de la ANL nu inseamna ca trebuie sa locuiasca acolo. Pt dvs e valabil acelasi lucru.



Doamna Dutescu... cum pot eu impiedica acest om sa plece in orice clipa cu copiii? Cu politia nu pot, sa ma opun cu forta nu... ii ia pur si simplu, sub pretext ca merg in parc si ii duce la noua casa, in care ar trebui sa stam toti.
Mi-a marturisit ca a fost sfatuit cu un avocat si ca eu nu-l pot impiedica cu nimic, intrucat, copiii fiind trecuti in contract, acolo e domiciliul lor de drept...dupa spusele lor... acoloe casa lor... iar eu refuz sa stau "acasa"...
meroiud a scris:

Nu il lasati sa ia copii cu dansul in apartament intrucat , este posibil sa va interzica legaturile cu acestia si atunci situatia se complica .

Si nici nu sunteti obligata sa il lasati sa ia copii in apartamentul de care ati facut vorbire .

Cum pot face asta acum?
Stiu ca nu sunt obligata, insa ii ia pur si simplu in baza faptului ca in contractul de inchiriere sunt trecuti si ei, iar el spune ca acolo au adresa si trebuie sa locuiasca.
Deja planuieste sa mute obiecte comune din actualul apartament in noua casa, si sa se mute cu copiii.
Nu mi-a interzis sa stau si eu acolo, pt ca avem drepturi egale, el e doar titular de contract. Eu nu doresc sa stau cu el, dar nici nu ma pot opune pe calea fortei, daca ii ia. Va dati seama, la caracterul violent pe care il are, ma poate bate iar.
Sa stau cu el, in noua casa, pentru copiii? Sau sa las copiii cu ei pana ii obtin prin ordonanta presidintiala?

Ma ameninta ca el are casa (cea cu chirie) si o sa obtina copiii spre incredintare, iar eu neavand casa pe numele meu (am stat singuri in casa mamei - sunt tolerata), nu ii voi primi.

Multumesc.
multumesc pentru raspuns...totusi... nu prea ma inteles!
daca el pleaca maine la noua casa cu copiii, ce pot face eu? pot fi acuzata ca sunt denaturata daca nu stau cu el si cu copiii, daca suntem toti trecuti in contract?
cum pot sa cu copiii fara el, in acest moment? el mi-i duce acolo fara acordul meu, zicand ca acolo e adresa lor...


Multumesc
Sarbatori fericite tuturor!
Sunt casatorita de 3 ani, iar cu sotul locuiesc de 10 ani, avem 2 copii minori.
De cand ne cunoastem, a fost violent, abuzandu-ma atat fizic, cat si psihic, chiar si in fata copiilor, de nenumarate ori. Am cateva certificate medico-legale.
Pe copii i-a abuzat psihic, tipand la ei si vorbindu-le urat, insa nu i-a lovit rau niciodata, doar la fund, ca orice parinte.
Locuim in casa mamei mele, el nu a avut domiciliul niciodata la aceasta adresa, numai eu si copii.
Am primit un apartament cu 3 camere, cu chirie de la ANL, in capatul celalalt al orasului. Avem toti drepturi egale acolo, desi semnatura mea nu a fost necesara la incheierea contractului.

Relatia nostra e deteriorata, nu il mai iubesc, nu mai avem o relatie sexuala, nu mai sunt sanse de impacare si i-am spus ca divortez.

Desi i-am spus mai demult sa plece, mi-a spus ca sta pt copiii si ca pleaca cand primeste casa, ca imi "va lasa" electrocasnicele, pt confortul copiilor, desi sunt luate impreuna. Tot atunci zicea ca nu vrea copiii, ca el e tanar si vrea sa-si refaca viata si ca mi-i lasa mie, sa vad eu cine ma ia cu "2 vagoane"!!!

Apoi, s-a razgandit. Vrea copiii. A spus ca se muta in apartamentul de la ANL, ia toate electrocasnicele din actualul apartament, unde locuim, ca sa le duca dincolo, ia si copiii, ii muta de la gadinita unde sunt inscrisi, si ca are toate drepturile, pt ca nu mi s-au incredintat mie, iar pe contract sunt trecuti si ei, si eu. Si ca nu ma impiedica sa locuiesc cu el, daca vreau, insa copiii stau cu el. In sinea lui, spera sa ne impacam.

El ma ameninta ca o sa-i fie lui incredintati copiii, pt ca e titular de contract (de INCHIRIERE!!!), iar eu nu am casa, ci stau in apartamentul mamei.
Pe copii ii momeste cu cadouri si ii intoarce impotriva mea, spunandu-le ca nu ii iubesc si convingandu-i sa-mi zica la telefon ca nici ei nu ma iubesc. Mi-a spus cel mare, de 4 ani si jumatate. Copiii il prefera pe el, pt ca lipseste mult de acasa si ii duc dorul.

Mentionez ca am un venit stabil si ca nu doresc sa stau impreuna cu el, in apartamentul ANL.

1. Cum sa procedez ca sa fie mai bine pt copiii, in cazul in care o sa cer ancheta sociala?
2.Unde o sa se faca ancheta, unde locuiesc acum sau la apartamentul ANL?
in cazul anchetei sociale, asistentul social adreseaza si minorilor intrebari referitoare la cum se poarta parintii cu ei?
3. Domiciliul declarat la politie, atat pt mine, cat si pe copii, este unde stau acum, nu unde scrie in contractul de inchiriere. Cat conteaza acest lucru pt a-mi putea lua copiii inapoi?
4. Ce dovezi ar putea aduce tatal, impotriva mamei, ca sa-i fie incredintati lui minorii? Repet, eu am dovada ca m-a agresat si ca s-a petrecut in fata copiilor (ma batea cu ei in brate).
Am fost cu cel mare la psiholog, pt ca uda patul (la 4 ani) si mi s-a spus sa ne rezolvam noi adultii problemele, apoi sa tratam copilul.

Conform Art. 613 indice 2 din C. pr. Civila , instanta poate sa-mi incredinteze mie minorii? In aceste conditii, instanta ma obliga sa stau cu minorii in casa de la ANL, fiind domiciliu comun?

Multumesc.