avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate Z.A.G.

Activitate Z.A.G.

Buna ziua . As vrea sa intreb daca indemnizatia membrilor alesi in conducerea unui sindicat ( care este o suma fixa lunara stabilita prin statut) este impozabila si care sunt obligatiile la buget care se platesc pentru aceste indemizatii. Tichetele cadou acordate de sindicat membrilor sai sunt impozitate ? Va multumesc .
Buna ziua. Am fost solicitata sa tin contabilitatea unui sindicat si as vrea sa stiu daca sindicatele conduc contabilitate in partida simpla sau dubla ? Membrii biroului de conducere al sindicatului primesc o suma de bani(indemnizatie) lunar pe un tabel cu semnatura si as vrea sa stiu daca trebuie sa retin obligatii la buget pt.acestia . Ce declaratii trebuie sa depun lunar la Finante ? Daca ma poate ajuta cineva cu legislatie si monografii contabile . Am citit L54 /2003 a sindicatelor si OMFP 2239/2011 si nu mi-e prea clar . Va multumesc .
Răspuns la discuția Dizolvare SRL
In sentinta data de tribunal se specifica faptul ca societatea va fi dizolvata si Registrul Comertului va numi un lichidator .
Discuție Dizolvare SRL
Buna ziua. Am fost asociata si administrator (am detinut 50% din partile sociale si puteri depline) impreuna cu fostul meu sot intr-un SRL . Dupa divort am deschis proces pt.dizolvarea firmei . Sentinta data de instanta , definitiva si irevocabila a ajuns la Registrul Comertului in ianuarie 2012 . In luna aprilie 2012 am mers personal la Registru Comertului sa vad ce se va intimpla mai departe cu firma . La Registru Comertului mi s-a spus ca trebuie sa platesc 300 roni pt.publicarea in Monitorul Oficial a hotaririi .Dupa alte 2 luni am mers din nou la Registru Comertului si mi s-a spus ca mai trebuie sa platesc inca 300 roni pt.ca a fost o greseala a lor si nu am platit integral publicarea in M.O. In septembrie 2012 a fost si sora mea pe la Registru Comertului si i s-a spus ca situatia firmei este la fel si nu s-a publicat inca in M.O. . Nici in prezent nu am mai primit nici o informare cu privire la firma . Va rog sa ma ajutati cu un sfat ce sa mai fac pt. a scapa de aceasta firma ? Care sunt etapele pe care mai trebuie sa le parcurga cei de la Registru Comertului pt.ca firma sa fie radiata ? Ce trebuie sa mai fac eu ? Va multumesc .
Buna ziua . Sora mea are un baietel de 6 ani si are probleme cu vederea . Dupa spusele medicilor are o malformatie in spatele ochiului . Are +6 la ochiul drept si +3 la cel sting .A fost cu el la mai multi medici din orasul nostru in ultimii 2 ani dar fara nici un rezultat si am inteles ca nu se poate opera . Acum a fost si la un spital de la Cluj unde s-a internat cu copilul . Veniturile surorii mele sunt de 700 roni iar pensia alimentara este de 300 roni , pensie pe care nu o primeste de la fostul meu sot decit o data la 3 luni . Sora mea mai are un copilas de 9 ani . As vrea sa va intreb poate sora mea sa obtina incadrarea copilului intr-un grad de handicap ? Cum trebuie sa procedeze ? Ce drepturi ar aved copilul cu un grad de handicap? Va multumesc .
Buna ziua . Tatal meu are pensie pentru limita de virsta in valoare de 1400 roni iar mama a fost si este casnica si nu are nici un fel de pensie sau alte venituri. Tata are 70 ani iar mama 60 ani . Va rog sa-mi spuneti daca parintii mei pot beneficia de alimente care se acorda de la primarii si care provin de la Uniunea Europeana . Multumesc.
Răspuns la discuția cocediu medical
Certificatul medical a fost emis in data de 19.12.12 iar prima zi de CM este tot 19.12.12. Adica salariatul are CM din 19.12.12 pina la 31.12.12 iar ia data de 19.12.12 este si pontat la servici . Cum calculez cele 5 zile platite de unitate ?
Discuție cocediu medical
Buna ziua. Am un salariat care a fost prezent si pontat la servici in data de 19.12.12 ( de la ora 7 la ora15) .Seara i s-a facut rau acasa si a fost dus la spital( tot in data de 19.12.12) si a fost internat in spital . La sfirsitul lunii a prezentat concediul medical care i s-a emis in data de 19.12.12 . Deci prima zi de concediu medical este 19.12.12 cind de fapt a fost si la servici . Care este prima zi pe care o iau in calcul pt.cele 5 zile platite de unitate? Va multumesc .
Am o salariata care este in CM din 05.07.2011 pina la 31.12.2012(cod diagnostic 14= cancer). In 2011 a uzat doar 4 zile CO si au ramas 24 zile CO neuzate pt.2011. In 2012 a fost in CM tot anul . In CCM unitatii noastre se spune ca daca un salariat a fost in CM ultima parte a unui an (2011) zilele de CO neuzate trebuie acordate in anul urmator . Tot in CCM se spune ca in cazul in care un salariat este in CM pe o perioada ce NU cuprinde intregul an calendaristic , durata CO nu este afectata . In CCM se mai spune ca CO se acorta pt.timpul efectiv lucrat . As vrea sa va intreb : aceasta salariata poate uza in 2013 , cind i se termina CM , zilele de CO neuzat din 2011 ? Are dreptul la CO pt. 2012 ? Daca salariata revine la servici in 20.12.2012 , are dreptul la CO pt.2012 , adica 28 zile ?
Discuție partaj
Buna ziua . Sint divortata din 2009 iar in 2010 am facut la notar un partaj cu fostul meu sot prin care imi ceda mie apartamentul . La acel moment fostul meu sot nu a vrut sa trecem in acel act de partaj voluntar un teren pe care il detinem impreuna din timpul casatoriei . As vrea sa va intreb mai pot acum sa deschid proces si sa cer sa-i las fostului meu sot acel pamint ? El nu vrea nici sa ramina cu el nici sa-mi ramina mie ci vrea sa ma tina legat de el cu acest teren . Eu nu am nevoie de acel teren pt.ca este in afara orasului nostru si nu am nici cu ce sa ajung pina acolo . As vrea sa va mai intreb in ce situatie nu este necesar sa apelez la un topograf in instanta pt.ca nu prea am bani si stiu ca costa .Sau cum sa ies din acesta situatie ca sa scap de fostul meu sot sa nu mai am nimic in comun cu el .