avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate marius-3532

Activitate marius-3532

Buna seara, mi-a fost suspendat permisul pe raza judetului Sibiu (eu fiind domiciliat in Bucuresti). Am contestat PV-ul si m-am dus cu certificatul de grefa (in original), copie dupa cartea de identitate si dovada provizorie la biroul nr. 3 de la Udriste sa recuperez permisul. De acolo mi s-a spus ca trebuie sa trimit prin posta certificatul de grefa si celelalte acte solicitand ca "starea" permisului sa fie modificata in baza de date a politiei si apoi din nou de la Udriste (dupa ce vine permisul de la Sibiu) sa il recuperez cu - atentie - copie dupa certificatul de grefa (originalul ramanand la Sibiu.

Din ce am vazut pe:
[ link extern ]
"Intrebari si raspunsuri"-> "Restituirea permisului de conducere ca urmare a plângerii depuse la judecatorie : "

scrie:

"• contraventia a fost constatata pe raza de compententa a altui judet iar contravenientul poseda permis de conducere eliberat de unitatea noastra:

cetateanul se poate prezenta la ghiseul restituiri permise retinute,cladirea veche, corp c, brigada de politie rutiera, str. logofat udriste, nr.9-15, sect.3 bucuresti; "

Intrebarile ar fi:

-sa trimit certificatul de grefa in original insotit de celelalte copii si dovada provizorie (acum expirata oricum) la Sibiu sau sa astept sa treaca 20 de zile de la intocmirea PV si sa revin la Udriste?
-la ghiseu la Udriste d-na politist mi-a spus ca pot circula cu dovada expirata insotita de certificatul de grefa, este adevarat? Ma indoiesc de faptul ca a fost inclus si acest "scenariu" in lege.
-daca trimit actele originale (cert. de grefa si dovada) la Sibiu si sunt oprit in trafic ce "valoarea" va avea o copie dupa cert. de grefa si dovada expirata?

Multumesc frumos!