avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Activitate toareanelia

Activitate toareanelia

Da, art.84 Cod fiscal
Buna ziua SRL plateste chirie spatiu la persoana fizica , as vrea sa stiu in ce cont se plateste impozitul si cine este trcut la benefiar in OP.
Multumesc
Va multumesc frumos
Buna ziua , o microintreprindere trece de la 01.01.2023 la impozit pe profit deoarece nu indeplineste conditia de a avea un angajat . De la 01.01.2024 poate reveni la varianta de microintreprindere daca are angajat? Multumesc
Buna ziua , va rog sa ma ajutati intr-o speta:
PFA cod caen 4932 cu norma de venit 2022 -32000 lei. Persoana este pensionata la limita de varsta dar activeaza in continuare. As vrea sa stiu daca mai plateste contributii sanatate si de asemenea daca poate sa-si deduca din impozitul datorat pe anul 2021 valoarea casei de marcat achizitionata in 2021. Va multumesc.
Buna seara , in societatea comerciala unul din asociati iese din asociere si urmeaza sa fie despagubit . Poate sa fie despagubit din sumele ridicate din firma , dar nejustificate ( cont 542/461) si daca da care este monografia contabila?
As dori sa stiu daca un PFA cod caen 9604 mai poate accesa microgrant 2000 euro?
Multumesc frumos
Buna ziua , societate comerciala , platitoare TVA ,a achizitionat in noiembrie 2018 un apartament nou prin compensare cu lucrari executate la firma de la care a achizitionat apartamentul. Facturarea sa facut prin taxare inversa. In anul 2020 societatea care a achizitionat apartamentul vrea sa-l vanda unei persoane fizice , mentionez ca a fost achizitionat ca mijloc fix . Care este modalitatea de facturare catre persoana fizica din puct de vedere al TVA.
Va multumesc.
Buna ziua , in OUG43/2019 se specifica ca salarul minim in constructii trebuie sa fie de 3000 lei la o medie de 167,33 ore/luna , respectiv 17,928/ora. In acest caz in lunile cu 160 ore salarul ar fi 160x17,928=2868 lei Ceea ce inseamna ca salariatul nu mai beneficiaza de scutiri. Este corect?
Va multumesc.