avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate jordella

Activitate jordella

Ca membru al Asociatiei de proprietari pot sa solicit acte ale asociatiei referitoare la perioada anterioara inscrierii mele in asociatie?

Discuție Calcul caldura
Buna ziua,

Am preluat o asociatie intr-un bloc nou care are centrala comuna de bloc, folosita pentru prepararea apei calde si incalzirea apartamentelor. Centrala este centrala termica cu condensare pe gaz. La intrarea in fiecare apartament este montat un contor pentru masurarea caldurei tip zenner. Contor ce masoara energia termica (mwh)pe baza debitului de apa si a diferentei de caldura dintre tur(70 grade C) si retur (60 grade C).
Intrebarea mea este cum se calculeaza cantitatea de mc gaz folositi pentru prepararea apei calde (1 mc ) si cea pentru energia termica necesara incalzirii apartamentelor(1 mwh).

Va multumesc!
Buna seara,

S-a facut o mediere intre asociatia de proprietari si un rau platnic. Datornicul si-a luat angajamentul fata de mediator ca va platii datoria dar a trecut termenul si suma nu a fost achitata.
Medierea nu mai este obligatorie.Ce trebuie sa fac acum?

Va multumesc!
Buna seara,

Va rog sa-mi spuneti daca este legal ca un bloc ANL dat recent in folosinta sa se afilieze la o asociatie de proprietari. Initial primaria ne-a indicat sa ne constituim intr-un ONG si acum pentru a simplifica sa ne afiliem la o asociatie de proprietari. Cat este de corect cea ce ne spun reprezentantii primariei?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Administrare bloc ANL
Va multumesc mult!
Buna seara,

Am fost contactata de o asociate dintr-un bloc ANL dat recent in folosinta pentru adimiatrare. Inrebarea mea este :-daca este corect ca persoanele care locuiesc acolo (chiriasi) sa decida asta.Blocurile ANL sunt in subordinea primariei orasului, nu ea trebuie sa faca angajarea persoanei care administraza si care face curatenie.

Va multumesc!
Sa o luam pe rand. Asociatia a fost amendata ca nu avea CIM cu persoanele care presteaza o munca pentru ea .
Administratorul si femeia de serviciu presteaza o munca pentru proprietatea comuna pe care o are asociatia, proprietate cumparata in momentul achizitionarii apartamentelor.

Cine trebuia sa incheie contractele? - presedintele.
Pe cine reprezinta presedintele? - pe proprietarii din imobil asociati printrun acord de asociere.

Vina nu poate sa cada doar pe presedinte, este al tuturor proprietarilor din condominiu, "si al doamnei Ionescu de la et.3".
Toti s-au complacut in a plati administratorul si femeia de serviciu la "negru", s-au zgarcit la 2-3 lei si acum va trebui sa plateasca o suma asa de mare.
Daca proprietarii nu vor sa plateasca, ce se va intampla?
La inregistrarea unei asociatii de proprietari la judecatorie( a fost inregistrata in anul 1999) cota parte indiviza de proprietate depaseste 100 ( 213.34).Asociatia are trei scari si cota a fost repartizata astfel 107.9, 52.74, 52.7. S-a instrainat prin vanzare o suprafata din partea comuna si trebuie legalizata vanzarea (vanzarea unui uscator dintr-o scara).
Ce trebuie sa faca asociatia pentru a putea rezolva aceasta instrainare?
Am depus declaratia 205 si apare eroare
eroare atribut: id_inreg: atribut trebuie sa existe

Ma puteti ajuta, nu stiu ce trebuie sa corectez.