avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate Ramona87

Activitate Ramona87

Cel caruia i-am vandut masina ,s-a folosit de aceasta timp de o luna ,dupa care a vandut-o. In acest timp ,am mers foarte des la domnul comisar ,rugandu-l chiar ,sa inmaneze dosarul la Parchet, pentru a se pune sechestru pe bunul mobil.De fiecare data ,mi s-a dat acelasi raspuns "mai dureaza" ,si au trecut 9 luni.Am uitat sa precizez ca nu am fost singura inselata de acest individ (cumparatorul masinii) ,mai are plangeri la politie tot pentru inselaciune ,frauda.I-a fost amintit numele chiar si intr-un caz cu droguri,dar nu s-a luat nici o masura.Asta pentru ca nu actioneaza singur, este o adevarata retea de talhari care au furat din toata tara si care au sprijin la politie.Va rog sa-mi spuneti cum pot face plangere impotriva comisarului la Politia Capitalei si daca am vreo sansa sa castig procesul. Vreau sa precizez ca domnul comisar tocmai a demisionat din motive"personale". Va multumesc !
Buna ziua! In martie 2009 am vandut o masina ,cumparatorul obligandu-se sa plateasca printr-un bilet la ordin. Dupa ce am facut contractul de vanzare-cumparare ,am mers amandoi la un notar unde am stipulat pe verso contractului ca in cazul neplatii pana la data de 1 aprilie 2009 ,contractul nu mai este valabil si mi se va restitui masina.Nu am primit nici banii,nici masina.Am facut plangere la politie ,iar domnul comisar care se ocupa de acest caz,nu a inaintat dosarul la procuratura nici pana acum (ianuarie 2010).Am mers de nenumarate ori la domnul comisar, mi s-a spus ca mai dureaza o saptamana ,doua si au trecut 9 luni.Mi-a luat la inceput doua declaratii, i-am predat dovezi precum ca am fost inselat si nu s-a luat nici o masura.Ba chiar mai mult ,acum cand ma duc sa vorbesc cu dansul incearca sa scape cat mai repede de mine ,imi deschide usa sa plec spunandu-mi ca nu are ce sa faca deoarece nu s-a infaptuit nici o nelegiuire ,nu imi raspunde la telefon. Stiu faptul ca domnul comisar ,se cunoaste BINE cu cel care m-a inselat.Va rog sa ma ajutati sa rezolv aceasta problema.Va multumesc anticipat!