avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate pana bogdan

Activitate pana bogdan

In 1996 bunicul meu si a facut un titlu de proprietate pe casa si grădina , fraţii lui fiind de acord cu acesta.
In 2006 dupa moartea tuturor fratilor ,un nepot de pe frate care lucra in primarie isi revendică gradina lu bunicu, in baza unei hartii din perioada comunistă in care nu aveai dreptul doar la cativa ari in jurul casei.
Acest nepot datorita faptului ca era si foarte insistent a câştigat si procesul de anulare a titlului de proprietate a bunicului meu in 2008 . Judecatoria a dat sentinţa definitiva de anulare total parţială a acestuia!
Dar prin anul 2005 bunica mea a facut cu parintii mei un contract de intretinere, acestia urmand sa intre in posesia casei dupa moartea batranei.

Surpriza noastră a fost ca sentinţa definitivă data de instanţă sa fie gresita iar autorităţile statului nu au putut s o puna în practică.
Întrebările sunt
Care este termenul in care trebuieste aplicată o sentinţa definitivă? Mai au vreun drept dupa 11 ani?
In 1996 bunicul meu si a facut un titlu de proprietate pe casa si grădina , fraţii lui fiind de acord cu acesta.
In 2006 dupa moartea tuturor fratilor ,un nepot de pe frate care lucra in primarie isi revendică gradina lu bunicu, in baza unei hartii din perioada comunistă in care nu aveai dreptul doar la cativa ari in jurul casei.
Acest nepot datorita faptului ca era si foarte insistent a câştigat si procesul de anulare a titlului de proprietate a bunicului meu in 2008 . Judecatoria a dat sentinţa definitiva de anulare total parţială a acestuia!
Dar prin anul 2005 bunica mea a facut cu parintii mei un contract de intretinere, acestia urmand sa intre in posesia casei dupa moartea batranei.

Surpriza noastră a fost ca sentinţa definitivă data de instanţă sa fie gresita iar autorităţile statului nu au putut s o puna în practică.
Intrebarea este
Care este termenul in care trebuieste aplicată o sentinţa definitivă? Mai au vreun drept dupa 11 ani?
Mama si tatăl meu au facut acte de întreţinere pentru bunica mea ( 90 ani acum) in 2006 ,urmand ca la moartea bunicii părinţii mei sa rămână cu casa
acesteia si 30 de ari de grădină.
Un nepot ( ginerele fratelui sotului bunicii mele) a dat părinţii mei in judecata pentru anularea acelui act de întreţinere.
Este normal asa ceva?
Discuție Mostenire
Cine imi poate recomanda un avocat specializat pe mosteniri in zona Iasi Vaslui.
Răspuns la discuția Dreptul familiei
Bunicul meu si frații lui și au facut titlurile de proprietate in anul 1996 , s au înţeles asupra caselor si a terenurilor. Apoi in 1998 el a murit.
In 2006 cand toti cei 3 frații au murit, copii unuia din fraţi ( angajaţi in primarie, viceprimar, consilier) au revendicat alte suprafeţe noi de teren si casa noastră.
In 2009 au castigat in instanţă casa, dar sentinţa datã a fost greşită iar ei nu au putut intra in posesia casei.
Acum, dupa 1o ani au inceput demersurile iar ,pentru a ne da afară din casă.
Bunica mea este imobilizatã la pat de 10 ani,
Nuştiu ce aș mai putea face , ma gandesc ca daca voi cere adunarea tuturor pământurilor si a caselor si apoi reîmpărţirea lor ar fi o solutie!
Strabunicul meu a murit in 1975 lăsând
mostenire 3 hectare de padure, case,,, terenuri! Am dreptul să cer in instanţă parte din moştenire in calitate de strănepot, tinand cont ca bunicii mei i au ingrijit pe strabunici pana la moarte, iar eu cu mama mea ingrijim de bunică ( bunicul murind in 1998)?
Va multumesc !!
Răspuns la discuția Abonament Vodafone
!
In data de 16 .01 2018 m am prezentat la o agentie Vodafone pentru a mi face un abonament. Conditia mea a fost sa mi se porteze numarul Orange care il aveam in reţeaua Vodafone. Domnişoara a spus ca nu este nici o problemă , in maxim 3 zile numărul meu Orange va fi portat in Vodafone. Eu avand foarte mare nevoie de acel numar , deoarece il am la banca, la acesul la contu de facebook , de e-mail ,,,etc. Dupa o săptămână m am deplasat la firma deoarece inca nu mi se portase numarul, domnisoara respectivă mi a spus ca este o problemă dar o vor rezolva. Eu am rugat o să imi activeze si roamingul deoarece voi pleca la munca in Franta si sa mi rezolve urgent cu portarea! Am ajuns in Franta, dupa inca
doua saptamani nu mi s a rezolvat nimic, am trimis cateva e-mailuri dar am fost anunţat sa ma duc la firma ca este o problemă! Acum sunt in concediul, am venit in Romania si vreau sa stiu ce actiuni pot intreprinde, deoarece Vodafone mi a trimis deja plicuri ca mã da in judecată, cu toate că este vina lor , iar eu am pirdut cu mult mai mult decat valoare 1500 lei cat este contractul meu pe 2 ani cu această firma! Plus că la semnarea contractului am platit 50o lei garantie, deci nu am avut nici un interes sa ii ţepuiesc!
Care sunt pasii legali pe care trebuie sa ii urmez pentru a mi rezolva problema cu firma Vodafone! Merci!
Străbunicul meu a avut 3 copii ! A lasat moștenire pământ și păduri și 3 case ! Bunicul fiind mai mic a rămas în casa bătrânească pe care a sarmați in 1956 și a construit alta casa in loc ( avem o autorizație din acel an ) , frații lui au rămas în casele pe care le au primit de la părinți . Frații au decedat iar copii celor doi frați fiind angajații primăriei din comuna au revendicat casa in care a stat bunicu și terenurile acestuia ! Au reușit în instanță să câștige ! Bunica mea are 90 de ani și încă trăiește! Ea a avut grija de străbunici atât pe timpul vieții cât și după moartea acestora prin îngroparea acestora și efectuarea​tuturor cele creștinești ! Eu in calitate de stranepot am vreo șansă să i dau in judecată pe urmașii fraților bunicului meu pentru a reuni toată averea străbunicului pe un titlu comun și ptr a o reîmpărți in mod egal și normal ?
Am o vecina care are trei copii ! cel mai mare are 16 ani si este handicapat gr 1 . Sotul a parasit o de cativa ani , a facut si copil cu alta femeie ! Vecina l a reclamat la Politie ptr abandon si cam atat ! Vecina a fost la tribunal la vaslui ptr a da divort si ptr a si cere drepturile , respectiv pensia aluimentare la cei trei copii ! Un avocat i a cereu ptr a o reprezenta 1500 lei ,,, bani pe care aceasta femeie sarmana nu i are de unde i lua ! de trei ani de cand a parasit o sotul aceasta se descurca , cum poate si este la mila vecinilor si numai ! Va rog sa mi spuneti daca este vreo cale mai simpla de a da divort si de a si primi ajutor ptr copii ! ea neputand da divort nici nu si poate face acte de ajutor social si nici nu poate primi alocatie suplimentara deoarece dosarul trebuie facut de sot ! Va rog ajutati cu sfaturi aceasta femeie nenorocita !