avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate nikson

Activitate nikson

Pentru depunerea sponsorizărilor in 25.06.2023 cum se fac sponsorizările in fiecare luna pana la 06.2023. Se depune la anaf in fiecare luna contractul și declarația in baza cărora se scade sponsorizarea sau cum pot sponsoriza din impozitul pe profit
Buna ziua, pentru o persoana care s-a angajat la o multinaționala și are certificat de handicap dar nu i au fost aplicate condițiile de munca și înțelegerea necesară de către companie ce se poate întâmpla? Angajatul este supus unui program de productivitate pentru ca supervizorul lui nu ii intelege condiția medicală, și l-a solicitat Pt comisie de desființare contract. Ce poate sa facă angajatul ca sa se facă auzit cu problemele sale la locul de munca
Pentru un control intern ce este mai ok de facut?
Daca sunt platitor de tva la emitere facturi, am emis o factura si mie clientul nu mi-a achitat in luna respectiva si stornez factura luna urmatoare, ce se intampla cu tva pe care l-am platit la emitere factura? este pierdut sau se compenseaza urmatoarea luna?
ce relevanta are cresterea capitalului social a unei firme?
si prin ce moduri s-ar putea recunoaste datoria? va multumesc pentru raspuns
Buna ziua, am si eu o situatie cu un furnizor de prestari servicii, respectiv SALUBRIS SA, care se ocupa de ridicatul gunoiului de la cateva puncte de lucru, acest furnizor ne-a facturat eronat in anul 2015-2016-2017 incarcand facturile cu actiuni de ridicare a gunoiului la puncte de lucru care au fost inchise. Am clarificat si adus dovezi in 2018 ca sa regleze fisa, mentionand ca o sa o regleze. Nu am verificat la momentul respectiv si nu au reglat-o. Acum s-a strans un sold de peste 3000 de lei. Dintre care 1300 lei suma prescrisa. S-a realizat o plata de 700 de lei in contul bancare cu dewteliul de sume restante, mentionandu-le sa fie achitate cele mai recente facturi cu sold, nu cele mai vechi deoarece noi le consideram prescrise. Ei au revenit cu raspunsul ca
" Dorim sa va aminitim ca in cazul de fata ( conform art 2537 NCPC ) nu intervine prescriptia deoarece :
- facturile emise de societatea noastra au fost recunoscute si achitate partial
- toate facturile emise poarta si debitul restant pe care firma dumneavoastra il inregistra
- au fost emise somatii de plata pe parcursul derularii contractului
- serviciul a fost prestat "
Noi am primit o singura somatie de plata luna trecuta.

Este posibila sa nu se prescrie sumele sau sa se extinda, noi neexercitand un act voluntar de recunoastere a soldului?
pot sa accesez cursurile de pe inteligo prin contul de pe avocat net?
daca sotul a avut in urma cu 10 ani o amenda penala,sotia nu are dreptul sa detina actiuni intr-o societate de paza?