avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate brendissima

Activitate brendissima

Răspuns la discuția cass pfa
si inca ceva_cf acelei declaratii (anexa 5), ar tb sa imi calculez singur majorarile de intarziere???????????????
Răspuns la discuția cass pfa
multumesc pt raspuns, dar eu credeam ca declaratie de asigurare depun doar cei care obtin venituri exclusiv din activititati independente, deci nu si cei care sunt si salarati.
in al doilea rand, daca fiscul imi emite decizii peste decizii si toate sunt gresite, pt ca habar nu au sa calculeze 1+1=2, si sunt nevoit sa fac zeci de drumuri ca sa remedieze situatia (fara insa a mai emite si decizia buna!!!!!!!!!!!!), cum pot anexa o anume decizie?
Discuție cass pfa
Am cateva nedumeriri legate de plata contributiei cass in cazul unui pfa care este si salariat.
1.care este cota, 6.5 sau 5.5%?
2. in baza a ce document se plateste?stiam ca in baza deciziei de impunere pe care ti-o trimite fiscul, dar daca acesta nu precizeaza nimic despre contributia cass (nici macar nu o aminteste, daramite sa stabileasca si cota!), eu de unde stiu cat sa platesc/
3. daca in decizia de impunere nu se precizeaza nimic despre contributia cass, nu cumva inseamna ca nici ei nu stiu cum sa o ceara/si atunci de ce au pretentia sa o calculez eu si sa o virez?apropos, pana acum au emis 4 sau 5 decizii gresite si de fiecare data a trebuit sa merg la ei sa ii luminez!!!!!!!!!!!!!!!niste incompetenti, clar...
4. trecand peste faptul ca a plati aceasta contributie cand esti deja salariat este o totala ineptie, daca nu am achitat aceasta contributie deloc si nici nu am primit nicio decizie sau somatie in acest sens, ce ar trebui sa fac?sa fiu cetatean model si sa achit orbeste, doar pt ca legea imi spune ca trebuie?legea spune ca tb sa latesc in baza unei decizii, dar nu spune si ce tb sa contina decizia respectiva
multumesc anticipat
Răspuns la discuția declaratie inactivitate
ce se intampla cand registratura refuza inregistrarea declaratiei de inactivitate, chiar si peste termen? eu stiu ca are obligatia inregistrarii, iar ceea ce se intampla ulterior (amendarea sau nu a societatii) depinde de altii, nu de o simpla persoana de la registratura...in aceste conditii, mi s-a spus ca tb sa merg direct la inspectorul x, ca e caz de amenda...voi putea contesta un eventual p.vb. de contrav astfel incat sa se anuleze amenda?firma oricum e suspendata si are regim derogatoriu de declarare si, neavand nicio activ de la inceput, nu se mai doreste reactivarea ei
Răspuns la discuția declaratie inactivitate
exact.nu a avut activ de la infiintare, drept pt care a si fost suspendata activitatea si firma are regim derogatoriu de declarare. singura care tb depusa e aceasta decl de inactiv
deci..exista sau nu sanctiune pt ca nu reusesc sa gasesc ordinul min fin in acest sens (e din dec 2010 si rectificat in febr 2011)
Exista vreo sanctiune pentru depunerea cu intarziere a declaratiei de inactivitate SRL cu activitate suspendata la 31.12.2010 mai tarziu de termenul stabilit (01.03.2011)?
Multumesc anticipat
asta am inteles, multumesc, dar altceva am intrebat
de ex, intru in prenatal, duc cm la angajatorul fulltime, dar nu si la cel partime.sunt obligata sa il duc?
de asem, ducand un medical (pt concediu de maternitate in acest caz) postnatal, ca sa iau ulterior indemniz de crest copil din 2 venituri, este necesar ca la ambii angajatori sa fi avut postnatal efectuat de cel putin 42 zile, deci si cu susp de ctr? sau la ctr cu norma fulltime se poate face asta, in timp ce cel cu norma parttime sa mearga in cont pana intru in ccc?
multumesc
va multumesc tuturor pt raspunsuri...prin urmare, in cazul concediului de maternitate postnatal, ambele cim vor fi suspendate; in esenta, insa, este oblgatoriu a se face acest lucru la ambii angajatori pt a cumula ulterior veniturile de la ambii pt indemniz de crest a copilului (dat fiind faptul ca una din conditiile pt a lua aceasta indemniz este sa fi avut postnatal de cel putin 42 zile)?
in acest caz, ce acte tb prezentate la angaj part time? nu ar tb suspendat cim dupa nastere? iar la stab indemniz de crest a copilului, nu se ia in consid si venitul din cim cu part time?or, pt aceasta nu ar tb sa existe postnatal si la acest angajator?
Cum tb procedat in cazul in care salariata insarcinata va intra in postnatal la angajatorul la care lucreaza cu norma intreaga vis-a-vis de alt contract cu norma partiala la alt angajator?
Dar indemnizatia pt cresterea copilului?
Exista o propunere a Rovanei Plumb ca indemniz de maternitate sa fie 100% platita, iar concediul pt maternitate sa fie de 18 sapt. Se aplica in Romania?