avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate onna

Activitate onna

Am intrebat si la ITM iar raspunsul celor de acolo a fost ca societatea nu se poate radia atata timp cat mai exista angajati, ca ar trebui sa tinem firma activa pana la revenirea angajatului suspendat si ca riscam un proces daca incetam contractul #-o
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o situatie: angajatorul a fost radiat la ONRC in luna august, mai exista un contract individual de munca fiind suspendat art. 51 lit. a, ce se intampla cu el? Se poate rezilia invocand art. 56 lit. a?
La art. 60 alin (1) lit. e este mentionat ca concedierea nu poate fi dispusa pe perioada concediului pentru cresterea copilului insa tot la art. 60 alin. (2) avem cateva exceptii printre care si dizolvarea angajatorului.
Multumesc!
CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCÃ UNIC LA NIVEL NAŢIONAL PE ANII 2007 - 2010 Nr. 2.895/21 din 29 decembrie 2006

Art. 78 - (1) La încetarea contractului individual de muncă din motive ce nu ţin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensaţie de cel puţin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci când încetarea contractului individual de muncă a intervenit ca urmare a unor motive ce nu ţin de persoana salariatului.

Probabil ca aceasta o sa fie si urmarea pt. ca Politia Romana nu iti poate oferi nici un mijloc de protectie impotriva acestor indivizi, odata nu te pot proteja in strada si a doua oara nici cand incerci sa face ceva pe cale procedurala. Asta e: traim in Romania...
Din fericire nu au fost urmari fizice pt. ca ne-am ferit la timp si in preajma s-au aflat cei de la politia comunitara care au intervenit.
Nu ne-a spus ce probleme medicale ar avea si nici nu a adus un document care sa sustina acest lucru.
Probabil ca nu poate oferi nici o garantie.
Ceea ce ma intriga cel mai mult este de unde a aflat adresa mea, este normal sa se intample asa ceva astfel incat sa fiu intimidata si cel mai probabil sa-mi retrag plangerea ?
Cei de la politie spun ca vor "cerceta" sa afle cine a oferit informatia.
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu rezolvarea unei probleme. In cursul zilei de ieri 01.08 am fost agresati (eu si prietenul meu) de un individ, norocul a facut ca in preajma sa se afle un echipaj al politiei comunitare care a si intervenit. Individ a fost dus la sectia de politie am depus o plangere penala impotriva lui si i s-a intocmit proces verbal cu o amenda de 700 lei ulterior fiind chemata mama acestuia sa-l ia de la sectie (chiar daca nu este minor). Dupa-amiaza m-au anuntat parintii mei ca mama acestuia este la usa plangand, cerandu-si scuze in numele lui, invocand probleme medicale ale acestuia si rugandu-ma sa o sun.
Cum credeti ca ar trebuii sa rezolv aceasta problema pt. ca parintii mei sunt foarte speriati, eu una a-si merge pana la capat insa imi este teama pt. ei ?
De unde putea sa afle adresa mea, de pe procesul verbal, nu ar trebui sa fie confidentiale aceste date ?

Multumesc anticipat !
Buna seara !

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in rezolvarea unei probleme. #-o

Ambii bunicii au decedat, ultimul acum 3 ani, din casatoria lor au rezultat doi copii, dupa ultimul bunic decedat nu s-a facut succesiune. Masa succesorala este formata dintr-o casa la tara cu pamantul aferent (intravilan) si teren agricol (extravilan). Unul din frati nu vrea sa se ingrijeasca de pamanul respectiv dar nici sa il vanda, mai mult nu vrea nici sa faca succesiune.

Il putem obliga intr-un fel sa achite o parte din plata taxelor la notar ?

Cum poate celalalt frate sa faca ceva investitii in casa, teren etc. astfel incat sa fie sigur ca celalalt nu se poate ridica cu pretentii ?

In urma succesiunii se poate face un partaj astfel incat fiecare sa stie la ce are dreptul ? Trebuie facut un demers separat fara de succesiune sau se dezbate in cadrul succesiunii ?

Multumesc anticipat !
Buna ziua !

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in rezolvarea unei probleme. #-o
Ambii bunicii au decedat, ultimul acum 3 ani, din casatoria lor au rezultat doi copii, dupa ultimul bunic decedat nu s-a facut succesiune. Masa succesorala este formata dintr-o casa la tara cu pamantul aferent (intravilan) si teren agricol (extravilan). Unul din frati nu vrea sa se ingrijeasca de pamanul respectiv dar nici sa il vanda, mai mult nu vrea nici sa faca succesiune.
Il putem obliga intr-un fel sa achite o parte din plata taxelor la notar ?
Cum poate celalalt frate sa faca ceva investitii financiare astfel incat sa fie sigur ca celalalt nu se poate ridica cu pretentii ?
In urma succesiunii se poate face un partaj astfel incat fiecare sa stie la ce are dreptul ? Trebuie facut un demers separat fara de succesiune sau se dezbate in cadrul succesiunii ?
Multumesc anticipat !