avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate nsa

Activitate nsa

Am inteles, va multumesc mult pentru raspunsuri.
Am inteles. Dar nu poate fi obligata sa se intoarca inapoi in domiciliu? Pe baza unei plangeri la Politie eventual? Avand in vedere ca nu sunt de acord cu divortul?
Multumesc pentru raspuns. Dar parasirea domiciliului cu tot cu copil la persoana cu are are aceasta relatie, fara a se introduce actiune de divort si faptul ca exista o relatie extraconjugala poate avea vreo repercursiune asupra sotiei? In cazul procesului de divort sau pentru custodie? Ce actiuni pot intreprinde?
Va deranjez cu o intrebare, daca sotia a parasit domiciliul impreuna cu copilul minor (sub 1 an) si s-a mutat la cineva cu are are o relatie, urmand ca ulterior sa depuna actiune de divort, ma poate ajuta in obtinerea custodiei copilului?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Divort, partaj si custodie minor
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Divort, partaj si custodie minor
Nu exista contract de vanzare-cumparare, este o mostenire obtinuta prin succesiune.
Răspuns la discuția Divort, partaj si custodie minor
Va multumesc pentru raspunsuri. Nu doream o consultatie online in detaliu, de aceea am incercat sa ma limitez la elementele de baza. Vroiam sa stiu in mare la ce ma pot astepta inainte de a lua legatura cu un avocat fata in fata, si mai ales daca faptul ca realizez venituri mai mari si detin o locuinta poate constitui un avantaj cat de cat pentru custodie. Stiu sigur ca fiecare din noi va dori custodia copilului.
Am rugamintea de a ma ajuta cu cateva raspunsuri la o problema. Intentionez sa introduc actiune de divort, motivul principal fiind neintelegeri repetate cu sotia. Inainte de a consulta un avocat as dori daca se poate, ce sanse am sa obtin custodia copilului in varsta de 8 ani jumatate si ce pretentii ar putea avea sotia in caz de partaj?
Mentionez ca locuim intr-un apartament obtinut de mine prin mostenire de la parinti in timpul casatoriei, la care sotia a contribuit cu o suma de bani obtinuta de ea tot din mostenire pentru diverse imbunatatiri. Sotia nu detine o proprietate, stiu ca renuntat la cota ei din apartamentul parintilor contra unei sume de bani dar nu stiu daca are si un act notarial in acest sens. Avem cumparat in comun doar o masina pe credit la care este si ea trecuta pe contract, plus diverse lucruri cu o valoare mai mica.
Intrebarile mele sunt:
Poate intra apartamentul in bunurile partajabile? Are vreo infuenta faptul ca l-am dobandit in timpul casatoriei chiar daca este mostenire?
Poate avea alte pretentii la partaj in afara suma de bani investita in apartament, de masina si bunurile cumparate impreuna?
Am sanse sa obtin custodia copilului in conditiile in care realizez un venit mai mare si detin si apartamentul si nu exista motive sau dovezi ca as fi un parinte rau ci dimpotriva? Nu pot spune ca sotia este, dar faptul ca trateaza copilul ca si cum nu ar avea mai mult de 3-4 ani?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si imi cer scuze daca am ridicat o problema deja discutata pe forum.