avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate x3v1l

Activitate x3v1l

buna seara,


lucrez la o firma de retail cu sediul in arad. in prezent avem deschise 3 magazine in bucuresti si urmeaza sa deschidem un al 4 lea. trebuie sa merg sa inregistrez punctul de lucru la administratia financiara sect 4. imi puteti spune ce acte sunt necesare la dosar .

va multumesc
Discuție concediu fortat
buna seara,


revin tot cu problema zilelor de concediu, departamentul de resurse umane sustine ca directorul general poate da o hotarare prin care sa ma oblige sa-mi iau zilele de concediu neefectuate anul trecut, 2009. este posibila o astfel de hotarare?
buna seara,


in cazul concediului neefectuat pe anul 2009 angajatorul poate dispune ca un angajat sa isi ia concediu chiar daca nu doreste asta?

multumesc
buna ziua,

revin cu cateva intrebari, in perioada de preaviz cate ore sunt obligata sa vin la munca(am contract de 8 ore) , ma pot obliga la efectuarea zilelor de concediu ramase din anul 2009? si o alta intrebare este ce se intampla daca in perioada de preaviz imi gasesc un alt loc de munca?


multumesc
Discuție refuz relocarea
buna,

sper ca ma puteti ajuta, lucrez la o firma de retail, la sfarsitul acestei luni se vor inchide mai multe magazine in 2 orase diferite, respectiv cluj si bucuresti, pentru a nu plati salarii compensatorii la toata lumea , unii vor fi relocati catre un alt magazin , desi acolo nu este nevoie de personal. intrebarea mea este daca refuz relocarea in alt magazin si refuz sa imi dau demisia ce se intampla? eu sincer mi-as dori sa imi primesc salariile compensatorii dar ei vor sa ma relocheze si mai mult sa imi dea concediul neefectuat de anul trecut incepand cu data de 1 februarie, am citit pe net si se pare ca daca refuz si relocarea si demisia trebuie sa imi dea ei preaviz, dupa acest preaviz ce urmeaza? o alta intrebare este daca ma pot detasa fara acordul meu.

va multumesc pentru rabdarea de a citi problema mea

o seara frumoasa