avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate danielalazar

Activitate danielalazar

Am omis sa mentione ca in hotararea AGA mentionati si aprobarea schimbarii sediului social din ......in........
Trebuie in primul rand sa emiteti o hotarare AGA prin care s-a aprobat schimbarea obiectului principal de activitate, actualizati Actul constitutiv, anexati in original Certificatul de inregistrare. Bineinteles, inainte de orice demers consultati codul CAEN rev. 2 si alegeti codul specific activitatii care urmeaza sa o efectuati. Pentru sediul social anexati contract de vanzare - cumparare sau contract de inchiriere sau comodat. Dupa cunostintele mele aceste contracte trebuie sa poarte viza Ad. Financiare.
Codul de procedura civila prevede ca daca nu sunt bunuri urmaribile executorul judecatoresc restituie creditorului titlul executoriu. Executarea se pate relua la cererea creditorului daca debitorul, in interiorul termenului de prescriptie, dobandesta bunuri.
Răspuns la discuția Titular contract de inchiriere
cerere tip-pe care o iei de la politie
certificatul de nastere - fotocopie

certificatul de casatorie - fotocopie

sentinta de divort (ramasa definitiva, daca este cazul) - fotocopie

actul de spatiu al gazduitorului - in original si o fotocopie

actul de identitate al solicitantului
actul de identitate al gazduitorului
prezenta obligatorie atat a solicitantului cat si al gazduitorului;
in cazul in care se prezinta un contract de inchiriere inregistrat la administratia financiara nu este necesara prezenta gazduitorului cu actul de spatiu, iar contractul de inchiriere va fi prezentat in original si fotocopie

chitanta, taxa timbru in valoare de 2 lei
Poate ar trebui sa aveti in vedere si prevederile art. 277 din Codul muncii: " neexecutarea unei hotarari judecatoresti definitive privind plata salariilor in termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de catre partea interesata constituie INFRACTIUNE si se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 6 luni sau cu amenda"
Din punctul meu de vedere puteti sesiza Politia vis - a - vis de textul citat.
Răspuns la discuția carte de munca
Daca salariatul a beneficiat de concediul fara plata, dupa efectuarea mentiunii privind incetarea CIM se trac nr. de zile C.F.
gasesti pe internet modele de decizii ITM
Este O.U.G. nr. 48/2010
Felicitari doamnei av. Tonica Daniela pentru frumosul raspuns.
Jr. Daniela Lazar
La un interviu mi s-au prezentat intrebari simple din dreptul muncii, civil, comercial, procedura civila, dar am fost la un alt interviu care avea 3 pagini de intrebari din care nu se desprindea intrebarea.