avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Ruxandra Urzica

Activitate Ruxandra Urzica

De indata ce am primit factura, am contactat telefonic un consultant, deoarece in abonamentul meu cu tel mobila nu este incus serviciul internet, nici n-am cerut vreodata activarea acestui serviciu. Consultantul, mi-a confirmat traficul de date care a existat in ultimele 6 zile de facturare ( incepand cu aceste 6 zile folosesc un tel cu system de operare android)
Explicatia consultantului a fost ca systemul telefonului “performant” isi abdateaza vremea si alte date de pe internet si eu ar fi trebuit sa solicit blocarea acestui serviciu chiar daca abonamentul meu cu "tel mobila" nu presupune si trafic de date.
In concluzie am facut o plangere la serv de tel mobila, vizavi de cei 150 lei ce rotunjesc factura mea (ptr 6 zile) si am primit raspuns #-o

"Am analizat situatia pe care ne-ati semnalat-o si va pot confirma faptul ca, d.p.d.v. tehnic, apelurile de date GPRS au fost corect inregistrate in baza de date si facturate in conformitate cu tarifele serviciului de date ale tel. mobile"

Ce-am contestat eu si ce au raspuns ei :stunned:

De indata ce am primit factura, am contactat telefonic un consultant "tel mobila", deoarece in abonamentul meu cu tel mobila nu este incus serviciul internet, nici n-am cerut vreodata activarea acestui serviciu. Consultantul, mi-a confirmat traficul de date care a existat in ultimele 6 zile de facturare ( incepand cu aceste 6 zile folosesc un tel cu system de operare android)
Explicatia consultantului a fost ca systemul telefonului “performant” isi abdateaza vremea si alte date de pe internet si eu ar fi trebuit sa solicit blocarea acestui serviciu chiar daca abonamentul meu cu tel mobila nu presupune si trafic de date.
In concluzie am facut o plangere, vizavi de cei 150 lei ce rotunjesc factura mea (ptr 6 zile) si am primit raspuns #-o

"Am analizat situatia pe care ne-ati semnalat-o si va pot confirma faptul ca, d.p.d.v. tehnic, apelurile de date GPRS au fost corect inregistrate in baza de date si facturate in conformitate cu tarifele serviciului de date ale ....."

Ce-am contestat eu si ce au raspuns ei :stunned:

Indemnizatia de crestere copil este de 85% din veniturile nete pe ultimele 12 luni. Cum se procedeaza in cazul in care angajata a fost in somaj tehnic 3 luni. Se ia in calcul venitul (75% din brut)?
Va multumesc
Exista vreo forma (legala) de Contract de Presari Servicii intre o PJ si o PF?

Adica in situatia in care firma organizeaza un curs iar formatorul este o persoana fizica, in ce conditii pot sa inchei un contract cu acea persoana fara a incheia un CIM? Mentionez ca durata crsului este de 3 zile.

Va multumesc!
Logic e sa-ti ceri dreptul imediat dupa nastere. Dar daca mama a aflat acum dupa 6 luni de la nastere? Nefiind specificat in lege un termen limita = nu exista termen limita nu?
Conform legii ai dreptul la un salariu mediu pentru nasterea fiecarui copil. As vrea sa stiu cum trebuie solicitat acest drept, ce acte trebuiesc depuse la firma, si cat timp mama are dreptul sa ceara acest drept?
Sotul dvs. are un exemlar din acea decizie semnata si nedatata?
Buna ziua,

Cine m-ar putea lamuri si pe mine care este diferenta intre o PFA platitoare de TVA si una neplatitoare de TVA.

De curand am devenit PFA, consultantul de la registrul comertului m-a indrumat sa ma declar neplatitor de TVA, justificand ca ulterior pot schimba in platitor de TVA. Acum as fi vrut sa stiu cum si de ce eu nu platesc TVA, mai mult unde tin cont de acest lucru. Pe factura pe care o intocmesc, voi trece pretul fara TVA? Sunt scutita de TVA cand cumpar stampila de ex? Aceste lucruri imi sunt neclare. Mai mult as vrea sa stiu cand devin platitor de TVA.

Mutumesc