avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate tatiananae81

Activitate tatiananae81

Buna ziua, am un credit ipotecar pe care nu-l mai pot platii pentru ca e in valuta si rata depaseste castigul nostru pe familie.Am trecut deja prin doua restucturari, am cerut bancii o alta solutie, insa de aproximativ doua luni nu am primit niciun raspuns.In cele din urma probabil ca se va ajunge la executare silita.In mare parte stiu cam ce presupune procedura de executare silita, intrebarile pe care mi le pun sunt altele:
-cand a fost achizitionat apartamentul a fost evaluat la o suma mare, acum probabil va fi vandut cu mult mai putin si nu va acoperii creditul(80 000 de chf);inainte de a fi pus in vanzare, va fi evaluat?au dreptul sa-i puna o valoare de vanzare mai mica decat cea de la evaluarea facuta in momentul cumpararii, mai ales ca intre timp i-au fost aduse imbunatatiri?
-in cazul in care dupa vanzare nu se acopera valoarea creditului si nu mai avem alte bunuri, se va pune poprire pe salariu?ce valoare maxima poate avea aceasta poprire si daca aceasta se obtine cu hotarare judecatoreasca?
-in momentul achizitionarii creditului am imprumutat 80 000 de chf echivalentul in lei a 144 000,(apartamentul a fost evaluat la 175 000 de lei);in momentul de fata dupa 5 ani de plata a ratelor si 50 000 de lei dati la banca, soldul creditului meu este de 82 000 de chf, deci mai mult decat am imprumutat, desi am platit pana acum rate ...acum 82 000 de chf inseamna o suma uriasa transformata in lei, aproape 300 000 de lei;este clar ca nu se va vinde in veci cu suma asta...banca oricum nu pierde nimic(doar un client dobitoc care ar fi trebuit sa plateasca rate uriase 30 de ani, platind la finalalul celor 30 de ani vreo 800 000 de lei #-o), apartamentul se va vinde probabil cu aceeasi suma cu care a fost cumparat(in lei)+ratele plattite pana acum....as vrea sa intreb daca este posibil sa obtin in instanta ca dupa vanzarea acestuia sa nu mai platesc prin poprirea pe salariu.
Sper ca nu e prea lunga povestea si ca ati inteles intrebarile pe care mi le pun.
Multumesc anticipat!!
Discuție poprire salariu
Buna ziua, am si eu o intrebare
In urma unei executari silite a unui credit ipotecar, poprirea pe salariu se face doar la cel pe numele caruia este creditul ipotecar sau si la sotul/sotia acestuia?
Discuție vanzare camion
Buna ziua,
Avem un camion achizitionat pe societatea noastra si dorim sa il vindem, insa cumparatorul(tot societate comerciala) doreste achitarea acestuia in rate.
As vrea sa stiu in primul rand daca intre societati comerciale, contractul de vanzare cumparare se incheie si la notariat si daca in momentul incheierii acestui contract, avand in vedere ca achizitionarea camionului se va face in rate daca eu ca si vanzator eliberez factura pe intreaga valoare a autovehicolului
Răspuns la discuția salarii compensatorii
multumesc frumos pentru raspuns
Buna ziua, la societatea la care lucrez se fac disponibilizari, in urma carora se acorda in functie de vechime, salarii compensatorii(in cazul meu ar urma sa primesc 6 salarii compensatorii).As avea cateva intrebari:
-cand inceteaza contractul de munca, in momentul plecarii din societate sau in momentul terminarii celor 6 luni de salarii compensatorii;
-daca in aceasta perioada de 6 luni gasesc un alt loc de munca, mai primesc aceste salarii, pot sa ma angajez cu norma intreaga in alta parte sau pt a nu pierde aceste salarii trebuie sa-mi gasesc un loc de munca part-time?
Buna ziua, am un card de cumparaturi facut prin [editat[;intre timp, contractand un credit ipotecar in valuta, nu am mai putut achita si rata lunara pt acel credit, datorita cresterii foare mari a creditului ipotecar.Rata pentru credit nu am mai platit-o de 8 luni, timp in care nu am primit niciun telefon sau alt fel de instiintare de la banca in afara de extrasul de cont.Considerand ca nu-i nicio problema din moment ce banca nu ma someaza in nici un fel si gandind ca voi achita integral creditul cand voi putea, am lasat-o moarta...insa...de curand primesc o instiintare de la banca in care mi se spune sa platesc integral suma datorata in termen de 7 zile, altfel vor preda creditul la o firma recuperatoare.Contactez banca cu gandul sa ne intelegem cumva, ma trimit de la unu la altul, nimeni nu stie ce este cu acest card facut intr-un magazin...intr-un final un angajat al bancii imi spune sa depun o suma oricat de mica pe respectivul card pt ca banca sa nu-l predea la o firma de recuperari.Zis si facut...insa dupa cateva zile primesc de la firma de recuperare scrisoare cum ca ei au preluat datoria.In scrisoare nu au specificat in cat timp sa o platesc ci doar suma datorata si contul in care sa depun banii.
Ce pot face?Cum procedeaza aceste firme de recuperare?Ce imi pot lua?se poate pune poprire pe salariu?Daca se ajunge la executare silita pot avea castig de cauza in instanta avand in vedere ca in toata aceasta perioada nu am fost contacta-ta de banca pentru o solutie benefica ambelor parti?
Răspuns la discuția abonament internet
Multumesc pentru raspuns
As mai vrea un sfat, pentru ca sunt sigura ca ei imi vor spune ca nu se poate rezilia, sau ca trebuie sa platesc valoarea abonamentului pe toata durata contractului...cum sa procedez, le fac o cerere scrisa?si in cazul in care raspunsul lor este negativ, ce fac mai departe?
Buna ziua, am un abonament pe firma incheiat pe o perioada minima de 1 an si as vrea sa va intreb daca exista posibilitatea rezilierii acestuia in cazul in care firmei respective i se suspenda activitatea sau e preluata de altcineva prin contract de cesiune de actiuni?
Buna ziua, as vrea sa va intreb daca se mai pot incheia contracte de colaborare intre o persoana jurica si persoane fizice si care sunt drepturile si obligatiile partilor.
Va multumesc.
multumesc pt raspunsuri