Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contractul de colaborare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contractul de colaborare

Buna ziua, as vrea sa va intreb daca se mai pot incheia contracte de colaborare intre o persoana jurica si persoane fizice si care sunt drepturile si obligatiile partilor.
Va multumesc.
Din punct de vedere fiscal, contractul de care vorbiti, daca aduce venituri persoanei fizice, se poate incheia numai cu o persoana fizica autorizata, cu respectarea de catre aceasta a obligatiilor fiscale.
In ceea ce priveste obligatiile partilor, legea romana consacra libertatea prevederilor contractuale, ca acord de vointa al partilor, cu singura conditie a respectarii normelor de drept imperative (a celor de ordine publica).