avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate antica

Activitate antica

Firma la care am lucrat a intrat in insolventa in nov.2008,salariatii am fost trecuti in tabelul preliminar al creditorilor cu salariile restante la acea data. In luna martie 2009 s-a declarat falimentul,salariile aferente lunilor ianuarie,februarie si martie ni s-au achitat din fondul de garantare.Dupa declararea falimentului in societatea falimentara au mai ramas angajati a caror salarii nu au mai fost achitate.In contractul colectiv de munca erau stipulate 10 salarii medii pe societate in cazul in care firma intra in faliment. Aceste salarii nu au fost trecute in tabelul final si nu au fost recunoscute de catre lichidator.Deci o parte dintre fostii angajati au neplatite atat salariile din perioada anterioara procedurii(trecute in tabelul creditorilor dupa toate bancile) din perioada procedurii si de dupa faliment precum si salariile compensatorii.Ce am putea face?#-o
Multumesc pt sfat.Voi incerca sa obtin informatia de la AJOFM cu toate ca functionarii sunt inabordabili iar cozile se formeaza la ora 3 dimineata.
Multumesc pt raspuns.Indemnizatia stabilita mi s-a calculat astfel - 7 luni luni program partial de 2 h cu salariu de 300 lei/luna + 5 luni program de 8h cu salariu de 2000 lei/luna / 12 luni.Concluzia mea este : la calculul perioadei de cotizare au luat 7/4 pt programul de 2h iar la calculul indemnizatiei 7 luni de 2 h cu salariul aferent programului redus, nu ar fi trebuit sa fie la fel,respectiv tot 7/4?
ceea ce nu inteleg este cum se calculeaza indemnizatia de somaj pt timpul partial de 2h. Daca am avut in ultimele 24 de luni 7 luni lucrate la timp partial de 2h cu salariul de 300/luna ,lunile anterioare fiind de 8h,eu inteleg ca stagiul de cotizare se calculeaza 7/4.Nelamurirea mea este, voi avea indmnizatia calculata la venitul de 300 lei pe 7 luni sau pt 7/4?
Am o nelamurire privind calcului indemnizatiei de somaj.Am avut contract de 8 h/zi cu un salariu lunar de 2160 lei/luna, firma a intrat in faliment la data de 24.04.09 cand s-a incheiat contractul de munca.Paralel cu acest contract am mai avut contract de angajare cu timp partial 2h/zi,salariul 300 lei/luna,pe perioada 04.11.08 pana in 4.11.09.Am vechime in munca de 23 de ani si nu am mai beneficiat de somaj.Nu inteleg cum se calculeaza indeminzatia pentru perioada in care am lucrat doar 2h.Multumesc.