avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Activitate arhontele

Activitate arhontele

bine:)
stiti foarte bine ce am dorit sa spun :)
Cum pot verifica daca la CEDO exista o speta pe acest subiect?
e vorba tot de restantele acelea din 2008/2009...."Ei' mi au servit pastila asta....sa nu mai solicitam recalcularea indemnizatiei de concediu medical pentru ca nu i in avantajul nostru...iar astazi mi au servit o alta 'pastila"....nu are dreptul pentru ca pentru restantele salariale nu se retine contributia de sanatate...m ar ajuta niste sentinte judecatoresti.....stiu ca magistratii au mai castigat restante salariale....si nu i imposibil ca vreunul sa nu fi solicitat recalcularea indemnizatiei de concediu medical!
atunci...am un brut de 1500....1500 x 6= 9000....dar baza mea de calcul nu poate sa depasesca 6000 ( 12 x 500- salariu brut)..... e corect??...ajutor!
.... indemnizatia de concediu medical pentru un angajat care are salariul net de 1200/1500/2000 lei?
Daca salariul minim pe economie ar fi de 500 de lei.....atunci baza de calcul ar fi 12 x 500 =6000 ....atunci indemnizatia de concediu medical este 75/100% din 6000
Discuție Ati intalnit ?
Exista jurisprudenta referitoare la recalcularea indemnizatiilor de concediu medical ca urmare a unor cresteri /sporuri salarile restante obtinute prin sentinte judecatoresti?
Răspuns la discuția Nu se retin?|
in oct. 20008 "s-a dat legea 221"
in feb.2009 angajatul intra in concediu medical...pana in august 2010
se deschide proces....se castiga plata diferentelor salariale pentru perioada oct. 2008- 31 decembrie 2009
indemnizatia de concediu medical este calculata in functie de ultimele 6 luni ...deci ogic ar fi sa beneficieze si de o diferente banesti mai mari calculate in functie de salariul castigat in instanta pentru perioada oct. 2008- feb 2009
Răspuns la discuția Nu se retin?|
Multumesc....atunci daca se platesc contributii de sanatate presupun ca trebuie recalulate si diferente de "indemnizatie" pentru concediu medical...pentru ca din cele 6 luni,in 5 intra un alt salariu,marit cu 50 la suta
Răspuns la discuția Nu se retin?|
restante salariale obtinute prin sentinte...legea 221/2008 ( "50 la suta " salariu mai mare pentru cadre didactice )...
Discuție Nu se retin?|
Pentru restante salariale nu se retine "contributia la sanatate"?