avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate buburuza 29

Activitate buburuza 29

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog daca in cazul unui PFA, care in anul 2015-2016 a realizat venituri foarte mici, dar care plateste anual impozitele aferente sumelor realizate, se poate beneficia de indemnizatie pentru copil? Daca da, care ar fi suma minima in acest caz?
Va multumesc,
buna ziua ,
nu exista dosar de cercetare, nu sa facut nici o constatare la fata locului si nici nu stiu daca superiorii dupa managera au fost intradevar instiintati de aceasta problema
azi mi-sa spus ca de fapt nu exista nici o inregistrarea din ziua respectiva , pentru ca de fapt camerele filmeaza dar nu inregistreaza ,
in plus managera se bazeaza pe cele spuse de mine , eu am descoperit furtul , si l-am declarat, cum l-am descoperit , ora la care si asa mai departe.
acum sunt acuzata pe baza celor spuse de mine.
in plus am platit lipsurile de pe colectiile anterioare, precum si pentru cea de acum(v-am relatat modul in care le platim si cand le platim, la sfarsitul fiecarei colectii in termen de 7-8 luni, stabilinduse pentru toate lipsurile o anumita suma , de regula ultimul pret din reducerii) insa mi-se pare nedrept sa platim acum aceste furturi si mai ales la pretul de magazin care are un adaos intre 100 si 500 la suta, si doar noi cei trei angajati d3e pe aceea tura ( in conditiile in care, magazinul are 2 intrari si 150m patrati).
intrebarea mea este:
daca refuz in continuare sa achit aceste lipsuri in modul in care mi-se cere , poate int-adevar, firma sa ma dea in judecata si sa ma oblige sa le platesc nnumai eu(asa sunt amenintata) la pretul de magazin?
pot sa imi retina in continuare salariu, trebuia sa il incasez din data de 04/02/2010?
va rog cat mai multe pareri
nu stiu efectiv cum sa procedez
#-o
:(
da , magazinul este supravegheat video, se si specifica la intrarea in magazin.
Functia mea este de lucrator comercial , fisa postului nu presupune nici o atributiune de supraveghere sau clauza de plata daune , sunt amenintata ca am semnat ROI, in care exisat specificat in punctul cu salarizarea urmatorul lucru:" orice lipsuri din gestiune li-se imputa angajatilor responsabili"
prin urmare ei considera ca acest punct ma obliga sa platesc aceste furturi .
este singurul act daca il pot numi asa , pe care l-am semnat in care se specifica ceva de genul
in plus in ziua furtului eram trei lucratori pe sala care are 2 intrari si 120 m patrati, in plus se pare ca furtul sa produs in timpul in care eu eram in pauza si in cazul acesta erau 2 lucratori pe sala , casiera si un alt coleg?
poate fi vorba aici de neglijenta in serviciu?
chiar nu stiu cum sa procedez in continuare?

buna seara,
am nevoie de un sfat de la un avocat specializat in litigii de munca.
Pentru cei care imi cunosc problemele , nici pana azi nu mi-am incasat salariul.
Insa am fost chemata azi de catre angajator si am fost amenintata ca,daca nu accept sa platesc furturile asa cum mi-au propus (adica cu o anumita reducere si sa semnez ca imi incasez tot salariul dupa care sa las jumatate din el pentru acele furturi) firma o sa ma dea in judecata si o sa imi ceara sa platesc aceste furturi (este vorba despre haine in valoare de 2500 ron) la pret intreg fara aceea reducere, si mai mult de atat ca o sa ma acuze de neglijenta in serviciu si o sa ceara si daune, precum si desfacerea contractului cu litera "i"
pot face asta? mentionez ca am cerut inregistrarile din ziua furtului si initial mi s-a spus ca nu a "batut" camera in acel loc, iar azi ca de fapt nu au filmat nimic.
nu stiu ce sa fac ? va rog un sfat
sa accept conditiile astea ?
am facut reclamatie la ITM de o sapt si nu sa intamplat nimic.
poate face ITM ceva , ma poate ajuta sa nu platesc si sa imi recuperez salariul?
:(

:((
Va multumesc pentru toate raspunsurile date
O sa las ITM sa investigheze pt ca nu sunt numai eu in situatia asta , mai sunt cateva colege.
Ca o paranteza vreau sa spun ca acest forum este de un mare ajutor, daca pot sa spun asa,prin raspunsurile si sfaturile dumneavoastra ne dati curajul sa continuam 'lupta" pentru obtinerea drepturilor noastre , impotriva acestor abuzuri, cred ca sunt foare multi oameni supusi la astfel de abuzuri .
salariul trebuia sa imi fie virat pe card pana in data de 04/02 conform CMI si a unui act aditional, managera a impiedicat virarea banilor iar salariul meu se afla in posesia ei,
credeti ca ar trebui sa incasez numai aceea parte care o vror ei?
pt ca daca fac asta eu semnez ca mi-am primit tot salariul, ca asa vror, dupa care sa dau cealalata parte si sa imi dea un proces verbal pe aceea parte
asta nu ar fi ca si cum eu as acepta acuzatia ca din vina mea sa produs acel furt?
si ca sunt de acord sa il platesc?
este ok sa fac asta ?
Va multumesc pentru raspunsuri
As dorii sa mentionez ca nu mi-am incasat salariu , am refuzat sa incasaez numai o parte si cealalta sa o las pentru acele furturi, tocmai acest lucru a dus la amenintari cu avertismente , abateri disciplinare si in cele din urma cererea lor sa imi dau demisia.
Privind toate acestea as putea sa imi dau demisia la zi conform art.79. alin 8, pentru ca nu au respectat CMI , privind data la care trebuia sa fiu platita( adica 04/02/), ultima zi specificata.
In privinta acelui furt din magazin, ma pot obliga sa platesc acele produse,s-au in continuare minusurile? cum v-am spus am cerut inregistrarea si mi s-a spus ca nu a inregistrat furtul, pt ca nu "batea" camera in zona accea , si ca noi angajatii suntem de vina? ma pot acuza de neglijenta in serviciu?
Daca imi dau demisia , poate afecta asta fapul ca am depus plangere la ITM?
Va rog un raspun avizat.
Nu stiu cum sa procedez in continuare?
:(
:((
Buna ziua,

V-am relatat acum ceva timp problemele pe care le intampin in firma la care lucrez. .Pe scurt lucrez de un an jumatate in aceasta firma (comert cu haine), iar acum ceva timp am fost informati ca vom incepe sa platim minusurile, furturile din magazin" . Modul in care le-am platit pana acum a fost ceva de genul: ne incasam salariul, pe card sau in mana , semanand ca l-am incasat integral, dupa care plateam "asa zisele minusuri" predand banii care ni se cereau in mana managerei magazinului , semanad doar o hartie scoasa la calculator cu numele nostru si suma pe care o plateam. Am refuzat sa mai platim in acest mod pentru ca ni s-a parut a fi un mod de plata ilegal, am cerut dovada. Ni s-au refuzat toate acestea. Lucrurile s-au agravat acum cateva saptamani cand s-au furat din magazin produse, pe care acum managera magazinului ne obliga sa le platim integral acuzandu-ne ca este vina noastra ca s-au furat (postul meu este de lucrator comercial), desi avem camere de supraveghere si am cerut inregistrarea din momentul furtului sa vedem in ce moment s-au furat si daca este vina noastra, ni s-a refuzat .
Prin urmare in data de 3.02.2010 , data in care trebuia sa imi fie virat salariu pe card , nu l-am primit, am intrebat de ce, mi-s-a raspuns ca s-a retinut de catre managera , pentru acest furt. Mi-am cerut salariul si mi s-a spus ca o sa imi dea doar jumatate , cealalta jumatate fiin retinuta pentru minusuri.Am depus plangere la I.T.M , iar azi am fost chemata si constransa sa accept plata acestor minusuri si sa incasez doar cealata jumatate din salariu , am refuzat , prin urmare am fost amenintata ca o sa mi se gaseasca motive pentru trei avertismente in urma carora o sa fiu data afara din firma, pe motive indisciplinare ori sa imi dau eu demisia.
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac?
Sa imi dau demisia ? , Ma pot obliga sa platesc acest furt?
Este legal ca mi-au retinut salariu in acest mod?
:(( :(
Buna seara
firma la care lucrez ne obliga sa platim lipsurile din magazin iar la insisitentele noastre de a semna un angajament de plata (pana acum nu am primit nici o chitanta , angajament de plata , nimic) ni-s-au dat niste procese verbale care suna asa:
Subsemnata x, angajata in cadrul firmei y , in functi de lucrator comercial, ii predau lu z :((aici este numele managerei magazinului), in calitate de manager al magazinului, suma de ... care semnifica lipsurile pe colectia 5.
as dorii sa stiu daca acest proces verbal este legal sau nu, pentru ca asa se intelege ca ii predau banii managerei si nu firmei la care lucrez?
ce sa fac? maine trebuie sa il predau semnat.
va rog un raspuns avizat
:(