avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate gbp63@yahoo.com

Activitate gbp63@yahoo.com

Buna ziua.
Am un credit ipotecar cu doua apartamente.In momentul de fata creditul este achitat in proportie de 80 la suta.
Exista posibilitatea scoaterii de sub ipoteca a unui apartament si sa ramana unul care sa acopere restul soldului de plata?
Discuție despre pensii
Buna ziua.
Sunt pensionar militar din anul 2000.
Primesc pensie de serviciu in Romania.
Ultimii 6 ani (pana in prezent) am lucrat si inca mai lucrez in Germania.Am 54 de ani.
Prin amabilitatea dumneavoastra doresc sa aflu modalitatea prin care pot adauga acesti ani la pensia militara pentru o eventuala recalculare (sau care este varianta prin care pot primi o prestatie sociala pentru anii lucrati in Germania).
Multumesc anticipat.
Cu stima,
gbp63
Buna ziua
Exista o lege care stabileste ce persoane pot fi incadrate cu grad de handicap

Se pare ca legea este eludata in sensul ca acele comisii care fac verificarile pentru stabilirea gradului de handicap procedeaza cum cred ele de cuviinta
Astfel o persoana care sufera un AVC in urma caruia ramane cu membrele inferior si superior inerte(partea stanga sau dreapta) nu este handicapat
Aceasta este viziunea acestor comisii care de multe ori au creat abuzuri emitand certificate pentru persoane sanatoase in urma obtinerii unor beneficii personale de la aceste persoane in cauza
Cum apreciaza sau stabilesc aceste comisii faptul ca aceste AVC-uri survin la batranete-de fapt care este varsta LEGALA a instalarii batranetii la o persoana
Un alt aspect legat de faptul ca in mod real aceste persoane nu se mai pot intretine singure,nu pot desfasura activitati casnice,nu se pot deplasa,etc-aceste comisii ignora acest aspect legat de cele mai multe ori de imobilizarea la pat a acestor persoane bolnave si care au nevoie de ingrijire
poate cineva sa ma lamureasca daca o peroana aflata in aceasta situatie poate fi incadrat conform LEGII in grad de handicap?
Multumesc anticipat
Buna ziua.
Doresc sa aflu daca pot obtine de la statul roman,mai repede drepturile banesti obtinute in instanta,drepturi ce urmeaza a fi restituite esalonat in 2012,2013,2014.,cu toate ca eu cred ca nici in aceste conditii nu vor fi acordati ci se va incerca o noua amanare
Solicit un raspuns sau o sugestie in ceea ce priveste procesul contra statului roman pentru acordarea de daune deportatilor in URSS in anul 1945.
Unde pot sa gasesc documentul prin care acestia au fost deportati?????
Răspuns la discuția Legea 221/2009
Sunt in aceeasi situatie.;poate cineva sa ne spuna care aste procedeul prin care se pot obtine despagubiri penntru deportatii de etnie germana din anul 1945?
Multumim anticipat.