avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea 221/2009
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea 221/2009

Svabii deportati in ianuarie 1945 au dreptul la despagubiri conform legii 221/2009?
Daca da, care este procedura ?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: daunemorale , utilizator 23:09, 9 Februarie 2010
Sunt in aceeasi situatie.;poate cineva sa ne spuna care aste procedeul prin care se pot obtine despagubiri penntru deportatii de etnie germana din anul 1945?
Multumim anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
bunica mea a fost deportata in rusia timp de doi ani dar nu posed documente despre aceasta. dumneaei nu mai este in viata ,ar copiii traiesc in germania cu dubla cetatenie. eu sint imputernicit legal pt a solutiona situatia. inainte de a ma prezenta la un avocat imi poate spune cineva daca am sanse de rezolvare ?
fridolin a scris:

Svabii deportati in ianuarie 1945 au dreptul la despagubiri conform legii 221/2009?
Daca da, care este procedura ?
Va multumesc anticipat.


Cititi aici :
[ link extern ]
gbp63@yahoo.com a scris:

Sunt in aceeasi situatie.;poate cineva sa ne spuna care aste procedeul prin care se pot obtine despagubiri penntru deportatii de etnie germana din anul 1945?
Multumim anticipat.


Cititi aici :
[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Legea 221/2009 lascut lascut Sotia tatalui meu, de etnie germana, a suferit 5 ani deportare in Rusia si 2 ani condamnare politica. Nu este mama mea naturala. Eu pot cere despagubiri ? (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 norbi552 norbi552 am aflat intimplator astazi despre legea 221/2009. Am si eu o intrebare: bunicul meu, schwab din Banat, a fost deportat si el in 1945 in Rusia. Pe 06.11.1947 ... (vezi toată discuția)
Drepturile fostilor detinuti politici din perioada comnista dorinahojbota dorinahojbota La ora actuala sunt cetatean german am plecat din romania inca inainte de revolutie(am fugit). In perioada comunista am fost detinut politic 8 ani de zile si ... (vezi toată discuția)