avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate constantin29

Activitate constantin29

Si inca ceva...oamenii aia au fost bransati la curent si apa ,cu contract pe numele lor,desi titlu de propietate e pe alt nume (al bunicului) E legala treaba asta?? Adica poti sa iti tragi utilitati pe un teren chiar daca nu tu esti propietar? Multumesc mult pentru amabilitate!
Buna ziua. Sora mamei a vandut un teren intravilan cu chitanta de mana(cred) in urma cu 15 -20 ani. Cu toate ca era si mama propietara bunicul fiind decedat .Nu s-a facut succesiune,bunicul fiind decedat. cei care l-au cumparat de la sora mamei spun ca isi pot face carte funciara pe acel teren ,fara a mai avea nevoie de mine doar in baza chitantelor cu care au platit fiscul la primarie... Eu nu vreau sa pierd partea mea,nu am stiut de acel teren,si in ce conditii a fost instrainat de bunica .Ce demersuri pot sa fac si de unde ar trebui sa incep?.Va rog sa ma ajutati. Am inteles ca exista titlu de propietate pe acel teren,deci nu stiu cum a putut matusa sa il vanda cu chitanta de mana
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cred ca o sa cer o audienta la sefii ierarhici .....

bobby69ireland a scris:

Nu are nici o treaba vreun sonometru pe Legea 61/1991 ! Sonometru este necesar daca apelezi la DSP pe legislatia lor ! Pe Legea 61/1991 trebuie sa "tulbure linistea 'Daca nu apare un nivel dedicat atunci nici sonometru nu este necesar . Agentul constatator trebuie sa ajunga la fata locului si trebuie sa auda zgomotul deranjant. In cazul dvs e un abuz al politistilor !

Buna ziua.. Daca vecinul pune muzica la un volum maxim in afara orelor de liniste.. si am facut reclamatie eu si inca un vecin...politia nu il poate amenda sau avertiza decat in baza unui sonometru?? Asa mi s-a spus ..declaratia mea si a celuilalt vecin nu conteaza?.muzica e la un volum insuportabil...

Cornel Vasile a scris:

Legea nr. nr. 61 din 27 septembrie 1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice
art.2
Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:
...
25) tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
26) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
27) organizarea de petreceri cu caracter privat și utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniștea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spațiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinația de locuințe sau cu caracter social, în mediul urban;
...


Buna ziua Pe strada mea s-au mutat niste oameni care fac zilnic chefuri cu muzica la maxim...de la ora 14.00 aproximativ pana la ora 20...21..sau si 23.30. Vecinii au facut plangeri la politie..s-au potolit o perioada ..apoi au reinceput fiind opriti de politie noapte in toiul chefului [ ei stateau in casa si boxele urlau afara) Probabil au gost amendati.asa ca din acea zi au inceput injuraturi si obscenități la adresa tuturor vecinilor, apoi i-a luat pe fiiecare in parte cu mesaje pe tel. Mie mi-a scris ..ai grija ca nici tu nici vecinii ceilalti care chemati politia nu stiti de ce pot fi eu in stare"" ..,, ,,vedeti ca iese rau."" Pare amenintare serioasa pentru a merge la politie?...Sincer imi e teama si mie si vecinilor si familiei. Ce ma sfatuiti sa fac?.
Scuze...ca revin. Am sezisat primaria si raspunsul oficial nu a venit nici dupa 6 luni au zis sa astept cadastrarea generala a drumurilor.. Neoficial ..mi s-a zis ca aia e...nu are ce sa ii faca..trebuia sa reclam in urma cu 10 ani...desi nu eu eram propietar atunci..
Ce pot face? Pot pune un avocat sa ,, zgaltăie"" un pic treaba.?

ynocentta a scris:

Daca vecinul a construit gard pe domeniul public,sesizati oficial primaria teritoriala

Buna ziua!! Am si eu o intrebare: O persoana care locuieste fara forme legale in casa socrilor si deranjeaza zilnic la diferite ore cu muzica vecinii ( la tara) poate fi amendata?..poate fi tras la raspundere el personal si nu propietarul ( socrul) care e 80 % orb si mai e si batut de acest ginere...dar nu spune de frica nimic la Politie?? Aceasta persoana e foarte recalcitranta cu vecinii...Politia a venit in urma numeroaselor plangeri ale vecinilor dar a amendat propietarul ...
Buna ziua,am o problema cu niste vecini,care asculta muzica zilnic foarte tare..Practic nu pot sa vorbesc cu cineva la mine in curte ca nu ne intelegem..Asculta si la ora 10.00 si pe la ora 14.00 si pe la ora 17.00 cum le vine cheful..Le-am zis ca dea muzica mai incet ca nu ne putem nici odihni,nici relaxa in curte,ca de aia am luat casa la tara..dar mi-au replicat ca in curtea lor fac ce vor si ca pana la ora 22.00 au voie sa puna muzica la ce intensitate vor..Inainte de a ma duce la politie,am vrut sa va cer un sfat.daca asa e legea si pana la ora 22 .00 au voie sa urle sa chiuie si sa puna muzica maxim fara sa le pese de vecini?..Mai sunt niste batrani langa ei,exasperati de muzica lor dar cand le-au zis sa lase muzica mai incet i-au amenintat cu bataia. Ce pot face in situatia asta?.

Buna seara,vecinul meu si-a facut un gard cu stalpi de teava bagati in beton,si mi-a luat din deschiderea mea catre drum o,5 metri.Gardul la facut in urma cu 10 ani,eu nu eram propietar era bunicul meu care nu locuia acolo. Ce masuri legale pot lua?
Buna ziua,mama a implinit varsta de pensionare in urma cu 2 ani ,dar nu are stagiul minim de cotizare,are doar 12 ani si 2 luni...Exista vreun mod de a se pensiona asa? Am inteles ca exista o lege in acest sens dar e suspendata pana in toamna.