Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi

Webinar Premium LIVE: Riscuri și obligații privind combaterea spălării banilor. Joi, 1 Iulie, de la ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate constantin29

Activitate constantin29

Ok,va multumesc!!!
Se da urmatoarea hotarare :
Admite, cererea precizată formulată de petenta ( XXX), pentru emiterea unui ordin de protecţie împotriva intimatului (AAA). Emite ordin de protecţie în favoarea petentei (XXX), împotriva intimatului (AAA). În temeiul art. 23 alin.1 lit. d) din Legea nr. 217/2003, obligă intimatul să păstreze o distanţă minimă de 100 m faţă de petenta (XXX)locuinţa acesteia situată în...(. În temeiul art. 23 alin. 3 din Legea nr. 217/2003, obligă intimatul să urmeze consiliere psihologică şi recomandă internarea medicală nevoluntară, în condiţiile legii sănătăţii mintale şi a protecţiei persoanelor cu tulburări psihotice nr. 487/2002. Conform art. 23 alin. 4 lit. c) din Legea nr. 217/2003, pentru verificarea respectării ordinului de protecţie organele pe poliţie vor face verificări spontane privind locul în care se află intimatul. Durata măsurii astfel dispuse este de 6 luni, de la data emiterii prezentului ordin. Atrage atenţia intimatului că încălcarea oricăreia dintre măsurile prevăzute la art. 23 alin. (1) şi (4) lit. a) şi b) şi dispuse prin ordinul de protecţie constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la o lună la un an, conform art. 32 alin. 1) din Legea nr. 217/2003. În temeiul prevederilor art. 31 alin. 8 din Legea nr. 217/2003 atrage atenţia petentei că în cazul în care nu va respecta măsurile dispuse prin ordinul de protecţie va putea fi obligată la acoperirea cheltuielilor generate de emiterea şi punerea în executare a ordinului. Executoriu de drept, fără somatie sau fără trecerea vreunui termen.
Va rog sa imi interpreteze si mie cineva aceasta decizie...6 luni nu are voie sa se apropie de XXX(fosta sotie) sau 6 luni va ramane internat fortat in spitalul de specialitate?.
Multumesc anticipat!!
Răspuns la discuția Neintelegere intre mostenitori
Da,mama a ales sa isi duca singura fratele pe la spitale,a ales sa il ridice ea de la morga si sa il ingroape cand nepoata nici macar nu mai iesea la poarta cand i-am cerut ajutorul(cat de mic)..Da,mama a ales sa plateasca impozitul la primarie de vreo 9 ani deoarece se adunasera acolo penalitati si dobanzi. Era mai bine sa il lase ca pe un caine pe la morga,iar impozitul sa nu il plateasca nici ea...
Ideea e ca trebuie facut ceva ca nu imi convine sa platim la primarie tot noi si sa fim copropietari ,am sunat nepoata ,ea nu vrea teren VREA BANI,cam de doua ori pretul pietei,plus ca la acte nu vrea sa puna bani..Ma interesez zilele astea care sunt pasii sa ne lamureasca instanta,ca nu cred ca o scot cu ea la capat cu vorba buna..Prefer sa ii dau din teren,cu celalalt frate m-am inteles si ii cedeaza tot mamei mele
Buna dimineata,am si eu urmatoarea problema. Mamei mele i-a ramas mostenire de la parintii ei decedati o casa micuta plus vreo 120 mp,si terenuri intravilan cam 15 mii mp.
Mostenitori alaturi de mama mai sunt un frate care a spus ca ii cedeaza mamei partea lui, inca un frate decedat fara a fi casatorit si fara urmasi,(dupa care trebuie sa facem succesiunea)si o nepoata( care o mosteneste pe o sora decedata a mamei)
Problema e in felul urmator,
1---Nepoata are dreptul la succesiunea fratelui mamei?(in conditiile in care mama s-a ocupat si ingrijit de fratele ei,la purtat prin spitale vreo 4 luni acesta fiind bolnav de cancer si apoi cand a decedat tot mama l-a inmormantat si facut cele trebuincioase in urma,nepoata neinteresandu-se de nimic)..
2 Titlul de propietate e la nepoata si nu vrea sa il dea,cere o suma de bani,de unde as putea face rost de altul?Nepoata nu vrea decat bani pe partea ei iar mama nu vrea sa ii dea nimic,putem sa ii lasam partea din teren si casa?..
3 Impozitul pe terenuri si casa e platit de mama mea la primarie...conteaza asta?..din 2011 pana acum.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Pensie sociala.
Multumesc de raspuns,!!unde ar trebui sa se adreseze?..la casa de pensii?..
Discuție Pensie sociala.
Buna ziua,mama a implinit varsta de pensionare anul asta,dar nu are stagiul minim de cotizare,are doar 12 ani si 2 luni...Exista vreun mod de a se pensiona sau a primi un venit..cat de mic?..pensie sociala....sau altceva?
Buna ziua...zona unde as dori este in Buzau. la 7 km de oras.
Valoare investitiei ar fi de 3000 euro.
Exista o valoare minima/maxima?
Doresc sa fac un solar/doua de legume.
Buna ziua,as dori sa incep o afacere la tara,prin fonduri europene nerambursabile,si am cateva nelamuriri.
Exista vreo posibilitate de a primi fondurile inainte?.Nu am banii necesari de a incepe investitia.
Ce idei de afaceri imi puteti da,eu as dori sa imi fac un solar/sera,dar sunt deschis si la alte idei de afaceri daca pot lua banii inainte si sa pot demara afacerea.
Astept raspunsuri,poate ma puteti ajuta cu o idee,un sfat ceva!! Va multumesc anticipat!!
Buna ziua,avem un imobil pe care sunt propietari in cartea funciara 4 persoane, eu si inca 2 frati ai mei in proportie de 3/4 ,iar o nepoata de pe urma altui frate decedat cu 1/4. Acum as dori sa cumpar eu de la toti partile lor.Problema e ca trebuie facuta si succesiune de pe alt frate care a decedat intre timp .
Probleme :
1-- Nepoata are dreptul si la cota de pe urma celuilalt frate al meu decedat intre timp daca acesta nu a fost casatorit niciodata si nu a avut copii?
2 --- Se poate sa imi vanda direct cotele lor fara a mai face alte acte?..sau sa renunte in favoarea mea ?..cum ar fi mai simplu si rapid?
3 -- Ce acte trebuie sa fac la notar pentru a costa cat mai putin?..fac alt cadastru pentru a individualiza partile fiecaruia??
Multumesc!!