Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ce spune legea 61/1991 despre restaurantele în aer ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ce spune legea 61/1991 despre restaurantele în aer liber în ...

Ce spune legea 61/1991 despre restaurantele în aer liber în privința ordini și liniștii publice 2023
Legea nr. nr. 61 din 27 septembrie 1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice
art.2
Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:
25) tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
26) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
27) organizarea de petreceri cu caracter privat și utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniștea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spațiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinația de locuințe sau cu caracter social, în mediul urban;
Cu importanta completare pe care nu ati mentionat-o - a disparut din 2022 cf CCR sintagma : "in mediul urban". din ultimul articlor prezentat (27) In rest ok !
Buna ziua.. Daca vecinul pune muzica la un volum maxim in afara orelor de liniste.. si am facut reclamatie eu si inca un vecin...politia nu il poate amenda sau avertiza decat in baza unui sonometru?? Asa mi s-a spus ..declaratia mea si a celuilalt vecin nu conteaza?.muzica e la un volum insuportabil...

Cornel Vasile a scris:

Legea nr. nr. 61 din 27 septembrie 1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice
art.2
Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:
25) tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
26) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
27) organizarea de petreceri cu caracter privat și utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniștea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spațiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinația de locuințe sau cu caracter social, în mediul urban;

constantin29, utilizator
Nu are nici o treaba vreun sonometru pe Legea 61/1991 ! Sonometru este necesar daca apelezi la DSP pe legislatia lor ! Pe Legea 61/1991 trebuie sa "tulbure linistea 'Daca nu apare un nivel dedicat atunci nici sonometru nu este necesar . Agentul constatator trebuie sa ajunga la fata locului si trebuie sa auda zgomotul deranjant. In cazul dvs e un abuz al politistilor !
Cred ca o sa cer o audienta la sefii ierarhici .....

bobby69ireland a scris:

Nu are nici o treaba vreun sonometru pe Legea 61/1991 ! Sonometru este necesar daca apelezi la DSP pe legislatia lor ! Pe Legea 61/1991 trebuie sa "tulbure linistea 'Daca nu apare un nivel dedicat atunci nici sonometru nu este necesar . Agentul constatator trebuie sa ajunga la fata locului si trebuie sa auda zgomotul deranjant. In cazul dvs e un abuz al politistilor !