avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate Nicoleta Ion

Activitate Nicoleta Ion

Răspuns la discuția contestatie amenda rovinieta
Multumesc pentru raspunsuri. Amenda oricum am platit-o, dar vroiam sa vad daca se mai poate face ceva, ca la ce drumuri avem mai platesc si rovinieta si amenda :)
Buna ziua
Pe data de 22.02.2017 am primit prin posta un pvcc prin care mi se aduce la cunostinta ca agentul X a constatat la data de 31.01.2017 ca eu am circulat pe data de 23.08.2016 cu autovehicul din categoria A (matizul se afla in categoria A?) fara a detine rovinieta (intr-adevar am uita sa cumpar).
- In aceea zi masina am imprumutat-o unui prieten, nu eram eu la volan (este acesta un motiv de contestatie? Si daca este, trebuie sa mentionez cine era la volan?)
- Conform art. 16 din OG 2/2001 dintre elememtele obligatorii nu sunt trecute pe acest PVCC seria si nr actului meu de identitate, ocupatia si locul meu de munca.
Va rog sa imi spuneti daca sunt motive legale de a contesta acest proces verbal si care sunt acestea.
Va rog sa ma ajutati intr-o problema: Pentru a achizitiona un imobil de la BCR ce program de credite in lei ar fi mai avantajos sa aleg Prima Casa sau Casa mea? Care sunt avantajele, dezavantajele si mai ales capcanele. De exemplu, eu ma gandesc sa alege creditul standard Casa Mea (se acoda mult mai repede decat Prima Casa) pe 30 de ani, dar sper ca am sa il pot achita in maxim 10 ani. Ma intereseaza daca ei imi cer tot felul de comisioane pentru rambursare anticipata, daca pot mari dobanda dupa bunul lor plac etc. Va multumesc.
Doresc sa stiu ce functie pot ocupa in cadrul biroului de resurse umane, al unei societati comercilae, conform COR in vigoare?
Sunt absolventa a Facultatii de stiinte economice, specializarea stiinte administrative, studii de lunga durata. Multumesc.
Răspuns la discuția certificat cu grad de handicap
Va multumesc pentru raspuns.
Un angajat, la o firma privata, cu norma intreaga si care detine si certificat medical cu grad de handicap, la pesnsie va avea vreo facilitate? Ca de exemplu: va putea iesi mai repede la pensie, va avea mai multe puncte la pensie...?
Va multumesc
Va rag sa ma ajutati intr-o problema. Lucrez la o institutie publica si in perioada 06-01-2010 pana la 29-01-2010 am urmatoarele concedii medicale:
1. cod indemnizatie 06, cod diagnostic 694, acut
6 zile de pe 06-01-2010 pana la 11-01-2010
2. cod indemnizatie 01, cod diagnostic 694, subacut
14 zile de pe 12-01-2010 pana la 25-01-2010
3. cod indemnizatie 06, cod diagnostic 726, acut
1 zile de pe 26-01-2010
4. cod indemnizatie 01, cod diagnostic 726, cronic
3 zile de pe 27-01-2010 pana la 29-01-2010

De la biroul personal al institutiei in care lucrez mi le respinge pe motiv ca nu sunt corect completate de medic si ca ele nu pot fi trimise la Casa de Sanatate. Va rog sa imi spuneti care sunt problemele.
Răspuns la discuția Preaviz - functionari publici
Va multumesc pentru raspuns.

In legea 188/1999 in art. 99 pct. 4 se precizeaza ca in perioada de preaviz se poate reduce programul de lucru. Ma intereseaza daca cererea trebuie motivata si m-ar ajuta foarte mult o forma tip a unei astfel de cereri.
Va multumesc