avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate Emilia Popa

Activitate Emilia Popa

Buna ziua,
Lucrez la o banca, cu un nume rezonant. Este in topul primelor 3 banci din tara.
Am fost angajata pe un post de sef de agentie. Seful meu ierarhic este un director de grup de agentii, iar seful lui ierarhic este director de zona.
Bineinteles ca avem stabilite tinte de realizat, un numar de "x" produse de vandut, iar aceste tinte ni se comunica zilnic, prin email.
In Fisa functiei, la sectiunea "particularitatile postului", printre multele responsabilitati, este trecut:
"-urmareste realizarea obiectivelor individuale, stabilite pentru salariat
-promoveaza concursurile cu scopul cresterii vanzarilor si a fidelizarii clientilor
-vinde produsele si serviciile bancii"
Zilnic, sunt stresata din ora in ora la telefon de catre directorii mei superiori, chiar urland la mine in telefon, si vorbind intr-un ton foarte ridicat si adresandu-mi cuvinte indecente, cerandu-mi productie. Trebuie sa dau socoteala de ce nu am facut mai mult decat am realizat, si spunandu-mi ca intr-un termen de cateva ore (depinde la ce ora am fost sunata: 1-2-3 ore) sa mai vand "x" produse, amenintandu-ma ca daca nu reusesc sa vand acele produse, sau daca agentia nu are la sfarsitul zilei un numar de "x" produse vandute, va trebui sa facem, toti colegii din agentie, note explicative, lucru care va conduce la cercetare disciplinara, si reducerea salariului, si notarea abaterii disciplinare in cartea de munca.
As vrea sa mentionez ca in contractul individual de munca, am negociat un salariu fix, si cand directorii imi adreseaza astfel de amenintari, ei spun ca se bazeaza pe acele paragrafe din Fisa functiei, pe care le-am mentionat mai sus.
As dori sa va intreb daca este legala aceasta amenintare a lor, pentru ca, deja m-am imbolnavit de stresul de la serviciu, si nu mai rezist, sunt cu nervii la pamant, deoarece stresul asta se repeta zilnic, nu mai ia sfarsit.
As vrea sa stiu daca se poate face cercetare disciplinara pentru nerealizarea obiectivelor comerciale, luand in considerare Fisa functiei si daca aceasta abatere disciplinara se poate trece in cartea de munca.
As vrea sa stiu daca nu cumva directorul meu face un abuz cand afirma ca aceasta abatere disciplinara se va trece in cartea de munca.
Multumesc!
Răspuns la discuția Divort in Turcia
Multumesc mult pentru lamuriri!
As dori sa aflu mai multe despre acest caz, si despre o modalitate de rezolvare a acestei probleme.
Buna ziua,
Va rog sa ma informati in legatura cu durata aproximativa a unui caz de divort in Turcia.
Ambele persoane sunt de cetatenie turca, sotul a intentat procesul in Turcia, in aprilie 2009. Nu exista bunuri in comun, si nici copii, dar, dupa cate am inteles, sotia cere o despagubire de 15.000 euro.
Va rog sa imi spuneti daca este posibil asa ceva (deci daca pot sa cred acest lucru), si daca este legala aceasta pretentie, avand in vedere ca nu exista bunuri in comun si, casatoria a avut o durata de 1 an si 7 luni.
Va multumesc frumos!