avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate alany

Activitate alany

Răspuns la discuția Succesiune
daca fac succesiunea si odata cu vanzarea, cumparatorul face cadastru si intabularea,ar mai fi vreo piedica din partea recuperatorilor bancari? multumesc
Discuție Succesiune
Am de facut succesiune dupa parintii decedati(mama de 8 ani si tata de 3 luni),dupa mama mostenesc un hectar de pamant agricol(sunt singura mostenitoare),am un fiu de 21 ani si o fetita de 3 ani si 9 luni.Am gasit cumparator pentru pamant dar nustiu daca sa mai fac succesiunea,pentru ca am datorii la banci(fara garantii cu case sau terenuri),si ma tem ca dupa ce fac succesiunea,chiar daca nu fac cadastru si intabularea ci o sa faca cumparatorul,sa nu ma urmareasca bancile si sa-mi ia acest teren .N-as vrea sa bag banii degeaba in aceasta succesiune care nu-i deloc ieftina.Ce solutie ar fi sa -l vand fara probleme ?
Multumesc pentru raspuns.

Imi cer scuze ca am scris cu litere mari.
BUNA ZIUA,AM DOMICILIU IN BUCURESTI.PROBLEMA MEA ESTE CA TATAL COPILULUI ESTE IN PENITENCIAR LA CRAIOVA(acolo este nascut el). VA ROG SA-MI SPUNETI CARE ESTE PROCEDURA(dat fiind ca el este inchis-),SA POATA RECUNOASTE COPILUL CA TATA(el isi doreste de bunavoie acest lucru),eu nu sunt casatorita cu acte cu el,ASTFEL INCAT SA FIE TRANSFERAT LA BUCURESTI UNDE LOCUIESC EU SI COPILUL ,SA NE FIE MAI USOR PENTRU TOATA FAMILIA.?Cum se procedeaza in astfel de cazuri,care este procedura cea mai rapida. Multumesc.


Am un hectar de pamant arabil mostenire de la mama,in zona Brailei.Mama este decedata de 8 ani,nu am facut succesiune,tata a murit de curand,nu am frati,nu sunt alti mostenitori pentru acest pamant. Intrebarea este:ce taxe se percep pentru succesiunea la acest pamant? Multumesc

(Interventie moderator: Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, contravine regulamentului forumului. Multumesc)
Discuție TALON DE PENSIE
DE MAI MULT TIMP TATAL MEU NU MAI LOCUIESTE LA DOMICILIUL DIN BULETIN,PENSIA O RIDICA PE CARD SI TALOANELE DE PENSIE RAMAN LA POSTA.MA INTERESEAZA CUM RIDIC TALONUL DE PENSIE IN CAZUL DECESULUI TATALUI MEU.(la momentul asta trage sa moara si nu poate merge sa-l ridice).MULTUMESC PT.RASPUNS

Discuție TALON DE PENSIE

De mai mult timp tatal meu nu mai locuieste la domiciliul din buletin,pensia o ridica pe card si taloanele de pensie raman la posta.ma intereseaza cum ridic talonul de pensie in cazul decesului tatalui meu.(la momentul asta trage sa moara si nu poate merge sa-l ridice).multumesc pt.raspuns


(Interventie moderator: Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, contravine regulamentului forumului. Va multumesc)
nu am platit creditele de nevoi personale de foarte mult timp,nu am 3 ani,nu sant garantate cu casa,snt amenintata cu executare silita,daca domnii executori constata ca bunurile mele nu valoraza nici cat o ceapa degerata si daca apartamentul meu este deja gajat de doua ori,ce se face mai departe?un "dragut"care se ocupa cu amenintarile vazand ca nu ma enervez la amenintarile dumnealui mi-a zis ca daca nu am bunuri si nici casa si nici salariu,o sa fac puscarie sau munca in folosul comunitatii ca sa platesc taxa de timbru a executorului(nu sant fricoasa din fire).am 40 de ani, abia in martie primesc indemnizatia copilului sant in crestere bebe pt.2ani,mai am un copil la liceu si un tata de 80 de ani care abia isi duce zilele,sot nu am.la ce sa ma astept.oricat de rau ar fi nu ma sperii,ca pana la urma si executorii sant oameni care si-au vandut sufletul diavolului contra unui salariu mai bun,sant oameni nu caini de lupta sau trupe antitero asa cum ai descriu prin amenintari cei de la recuperari prin telefon.sufletul nu mi-l poate lua, doar niste bunuri probabil.
va multumesc de raspuns,cu respect,Ana.