avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate Goguvoinicu

Activitate Goguvoinicu

Va rog frumos chiar nu exista cineva care sa lamureasca dilema?
Buna ziua!
La o societate comerciala care are prevazut in Cointractul Colectiv de Munca acordarea unei prime in bani cu ocazia „Zilei barbatului - 19 noiembrie” se va plati suma de 100 lei/angajat. Este impozabila sau nu (10%)? Inta in baza de aclcul a contributiilor sociale? Dar daca se acorda 200 lei? Stiu ca in Codul Fiscal se vorbeste de 300 lei neimpozabili numai de 8 Martie, Paste, Craciun sau late sarbatori religioase si nimic despre alte ocazii.....
Va multumesc!
Buna ziua! Am o nelamurire legata de impozitarea tichetelor cadou acordate de o societate. Se acorda tichete cadou in valoare 400 lei de ziua x ( de ex. ziua minerului, energiticianului, tesatorului, etc.) in luna iulie 2021.
Cum se procedeaza la impozitarea lor? Sunt prevazute in Contractul Colectiv de Munca pe unitate. Am incercat sa caut si am gasit acest material ANAF link : [ link extern ]
dar nu m-a lamurit.... Are cineva o speta asemanatoare si ma poate sfatui?
Va multumesc!
Buna ziua! Am si eu o problema legata de înregistrarea contabila a sumelor aferente anularii obligatiilor de plata accesorii aferente obligatiilor bugetare principale prevazute la art. IX, X, XI si XII din OUG nr. 69/2020 pentru modificarea si completarea Legii 227/2015 privind codul fiscal. Am suma X aferenta dobinzilor/majorarilor de intarziere, suma Y pentru penalitati de intarziere si suma Z pentru penalitati de nedeclarare. Cum le inregistrez contabil? Sumele X, Y si Z reprezinta sumele anulate (se va plati mai putin cu X+Y+Z din sumele datorate pentru luna 12.2020 si scadente la data de 25.01.2021).
Va multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Intr-adevar, se opereaza incetarea suspendarii cu data de 15.12 si apoi incetarea cim tot cu 15.12

La transmiterea catre ITM trebuie pe rand adica prima data incetarea suspendarii si apoi incetarea cim sau se pot transmite o singura data cu ambele?
Va multumesc!
Am un contract suspendat pentru o perioada de 90 de zile. In 14.12.2020 salariatul depune cerere de incetare a cim cu 15.12.2020. Cum procedez in revisal? Se opereaza incetarea suspendarii cu data de 15.12 si apoi incetarea cim tot cu 15.12?
Buna ziua!
La eliberarea adeverintei de vechime in rubrica „Salariul de baza, inclusiv sporurile care intra in calculul punctajului mediu anual” se va trece salariul de incadrare sau salariul brut? Intreb asta deoarece am cazul unui salariat care are spor de vechime procentual (25% la salariul realizat in luna adica la orele lucrate) dar salariul lunar brut nu este salariul de incadrare+sporul si asta in functie de orele lucrate si altele. Se va tine cont la calcularea pensiei de sumele inscrise in adeverinta? Daca am eliberat adeverinta cu salariul de incadrare este gresit?
Va multumesc!
Buna ziua!
Am urmatoarea speta:
- un salariat cu cim perioada determinata de 9 luni vrea concediu fara plata in momentul in care mai are 27 der zile pina la expirarea cim;
- face cerere si cere 30 de zile CFP.
Societatea emite decizie de suspendare pe 30 de zile sau pe 27 de zile cat mai are de prestat salariatul pina la incetarea de drept a cim?
Răspuns la discuția Suspendare dupa suspendare CIM
Cornel Vasile a scris:

Veti inregistra incetarea suspendarii vechi si apoi operati o noua suspendare.

OK. Când pot opera incetarea si transmiterea celei vechi? Si pentru cea noua la fel? Ma refer ca si data. Multumesc!
Buna ziua!
Daca am de operat in Revisal o suspendare a unui CIM începând cu 16.05 si care este deja suspendat intre 24.04 si 15.05, cum voi proceda si cum voi transmite?