avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate cipdy

Activitate cipdy

Buna seara !
la ce sume cu titlu de cheltuieli de judecata ar trebui sa ma astept din partea unui avocat pt o succesiune ?...mostenirea o constituie o casa batraneasca cu curte si gradina evaluata la aproximativ 7mii euro si alte doua terenuri evaluate la aprox 2000euro....sunt 6 mostenitori si o parte din noi suntem reprezentati de un avocat angajat de unul dintre mostenitori....
am inteles Multumesc frumos pt raspuns
....expertiza cu lotizarea terenului nu a ajuns infata judecatorilor inca...ideea e ca eu nu pot sa nu fiu de acord cu "imparteala asta" inainte de termenul stabilit de instanta?...nu imi arata nimeni inainte acea schita si eu sa nu fiu de acord cu ea?...sau totul decurge de acum cum au hotarat aceste rude si eu nu am alta cale decat sa conteat decizia lor in termenul stabilit dupa termen?
Dezbatere mostenire in instanta... succesiune
Ma ajuta cineva si pe mine daca va rog frumos ?
Speta e urmatoarea...o dezbatere de mostenire in instanta...suntem mai multe rude care ne batem pe un petic de pamant....o parte din membrii familiei nu au fost de acord la inceput de aceea s a mers in instanta...si un grup majoritar am angajat un avocat care sa ne reprezinte...dupa 3ani de procese,se are ca ajungem la un capat si se pare ca toata lumea a fost multumita mai putin eu. desi la inceput totul parea in regula...fiecare si a exprimat dorinta si se parea ca in ultima vreme toata lumea primea ce isi dorea,inclusiv eu...pana astazi cand am vazut lotizarea respectivului teren si observ ca eu sunt singurul care nu va primi ceea ce am discutat cu restul rudelor...si bineinteles ca nu sunt de acord cu o fasie de teren in fundul gradinii....Schita de lotizare inca nu a ajuns la instanta,termenul fiind in aprilie....ce metode am sa ma opun pana atunci ?...avand in vedere ca nu am fost informat de nimeni despre acest lucu...ci doar am prins o discutie intre rude care puneau tara la cale.
Multumesc
Ok Multumesc....doar ca tot nu sunt lamurit pe deplin....deci pot apela la o firma ce ofera gazduire sediu social din Bucuresti, de exemplu si sa imi deschid SRL in P.Neamt?.
..ce fac cu documentatia?....pot beneficia de gazduire mai mult de un an la aceeasi firma?...Multumesc inca odata
Buna Seara !
Vreau sa imi deschid un SRL dar nu detin un spatiu pt Sediu Social....am gasit o firma care se numeste SediuVirtual si care ofera servicii de inchiriere pt sedii sociale firme.
Intrebarea mea ar fi : daca eu am domiciliul in Piatra Neamt ,pot folosi un sediu social din alt judet pt a infiinta un SRL?...si daca da, toate actele vor trebui intocmite in acel judet?...eu desfasurandu mi activitatea in Piatra Neamt....
Multumesc pt rabdare !
Discuție Tutun neaccizat
Am achizitionat si eu ca si alte zeci de mii de romani ,tutun la kg de pe net pt consum propriu si acum aflu ca e o treaba de dosar penal....ce metode de contestare sunt in caz de acuzatie...este vb d3 art 452 litera h din codul fiscal
Ma invata cineva sa formulez o contestatie la un Proces Verbal ...va rog mult. Multumesc
Am luat o amenda de circulatie pt viteza...sunt absolut convins ca nu au proba pt 92km la ora si in plus au scris pe procesul verbal ca pot plati jumatate din suma de 1450lei in termen de 15zile respectiv 652.5lei...deci matematica celui care a scris e de râs...
Buna ziua ! Rog cateva sugestii... reau sa vand si eu o masina sau doua pe luna intr-un cadru legal din pct de vedere al impozitelor pe venit...cum sa sa procedez sau cui sa ma adresez...mentionez ca sunt persoana fizica fara statut comercial si fara alte activitati...multumesc din tot sufletul :(:O
pe scurt lucrurile stau cam asa:acum un an si un pic am vandut prin intermediul unui site de licitatii on line un tv auto unui cetatean din Bucuresti (eu fiind din provincie).livrarea produsului am efectuat-o cu un curier rapid...a doua zi dupa ce a primit tv-ul ma suna si imi spune ca nu e ceea ce dorea dansul sa cumpere....ca a crezut ca are si unitate dvd si ca nu mai doreste produsul si ca mi-l trimite inapoi si sa ii restitui suma platita pe el...eu i-am spus sa mearga la un electrician autorizat sa ii faca o constatare scrisa cum ca e in aceeasi stare de functionare in care i l-am trimis eu.dumnealui s-a cam iritat cand a auzit conditia mea si a inceput cu amenintari si injurii prin tel....in fine ideea e ca a renuntat in a ma mai suna dar in schimb a mers la politia capitalei si a facut o sesizare precum ca eu l-as fi pacalit si ca nu vreau sa ii dau banii inapoi...astfel ca la vreo 2luni de la tranzactie sunt chemat la politia judeteana la biroul de fraude si investigatii criminale ca sa dau declaratie cu ce sa intamplat si cum si ce i-am vandut omului....toata lumea a ras cand a auzit povestea si au trimis raspuns la bucuresti ca nu se confirma sesizarea...am crezut ca s-a terminat...dar nu...dupa alte vreo 4 luni sunt sunat de o inspectoare de la sectia 13 de politie bucuresti cum ca domnul x a depus o plangere penala impotriva mea cum ca eu l-am inselat cu acel tv auto si mi-a cerut o audiere in acest sens...i-am explicat doamnei inspectoare ca ne despart 360km si nu am posibilitatea sa merg la dumneaei sa ma audieze...nu ne-am prea inteles si mi-a cerut sa ii trimit prin posta documentelele ce le detineam asupra acelui produs si o declaratie scrisa....nu am vrut sa dau curs cererii dansei stiind ca nu prea e legal....dar ma zapacit cu telefoanele timp de 3luni ca intr-un final sa imi trimita o invitatie scrisa sa ma prezint la o data x la dansa la birou.....am contactat-o telefonic si i-am explicat ca nu se poate asa ceva si am convenit sa ii trimit declaratia prin posta.....mentionez ca doamna politista pana atunci era foarte amabila....i-am trimis declaratia la sectia 13 de politie cu posta si am sunato la cateva zile sa imi confirme primirea ei....o primise....si o intreb ce mai urmeaza si imi spune ca va trimite dosarul la procuratula(fiind o plangere penala) si va da o propunere de rezolutie.....normal ca o intreb foarte frumos care v-a fi acea propunere...ca sa stiu daca dorm sau nu linistit....imi raspunde sec si putin enervata ca asta e secret,ca nu imi poate spune si ca sa astept rezolutia procurorului acasa......au trecut de atunci vreo 7-8luni...nu mai stiu exact si tot am asteptat rezolutia.nu a venit nimic.....oare ce s-a intamplat????pot verifica undeva???pot face o plangere penala si eu impotriva acelui om pt denunt calomnios????.....sau trebuie sa astept "rezolutia procurorului"...daca totul a fost doar intimidare ce pot sa fac????va spun sincer ca a fost cel mai strasant an din viata mea,nemaiavand probleme de genul asta....multumesc si astept un raspuns pt linistea mea....