avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate eleonor

Activitate eleonor

Răspuns la discuția factura if
fiind comert cu amanuntul cineva spunea ca nu am voie sa eliberez factura numai bon fiscal de aceea voiam sa stiu pt a nu avea probleme cu fiscul
Discuție factura if
am o intreprindere familiala cod caen 4775 comert cu amanuntul produse cosmetice in magazine specializate si unii din clienti (care detin pfa,ii,if,societati neplatitoare de tva)imi solicita factura fiscala pt produsele achizitionate de la mine.doresc sa stiu daca pot sa le eliberez factura si daca acestia pot sa o inregistreze in contabilitatea firmei lor
va rog sa ma ajutati cu cateva precizari:un prieten a avut o societate platitoare de tva careia i-a suspendat activitatea din 2009,in 2003 si-a cumparat o masina pe societate care insa nu`i amortizata in prezent.in fiecare an si`a depus balanta ,bilantul pe zero si se intreaba acum daca ar vrea sa inchida societatea ce se intampla cu masina?o va putea recupera si daca da care ar fi pasii pe care ar trebui sa-i parcurga?
Discuție declaratii
va rog sa-mi spune-ti care sunt declaratiile pe care trebuie sa le depuna un pfa si un if neplatitoare de tva pe tot parcursul unui an fiscal si totodata si termenele pana la care se depun aceste declaratii
Discuție plata cass

am infiintat un pf in 2004 iar la infiintare nimeni ni mi`a spus ca trebuie sa inchei un contract cu casa de sanatate prin 2008 am mers sa vad daca daca trebuie platit la cass si in urma discutiile mi s`a calculat cu tot cu majorari undeva la 1000 roni.am platit atunci 300 roni si prin 2010 inca vreo 600 roni.in octombrie 2010 am primit o somatie de la cass cu suma de 2346 din care 1348 contributie si 998 majorari despre penalitati nu scrie nimic.am fost la inceputul lunii la cass sa vad daca se sterg majorarile conform legii care taie aceste majorari si mi s`a spus ca la cass nu este valabila aceasta prevedere.va rog sa`mi spuneti daca beneficiez de vreo facilitate si ce ar sa mi se stearga ;penalitatile sau majorarile de intarziere?

Discuție plata cass
am infiintat un pf in 2004 iar la infiintare nimeni ni mi`a spus ca trebuie sa inchei un contract cu casa de sanatate prin 2008 am mers sa vad daca daca trebuie platit la cass si in urma discutiile mi s`a calculat cu tot cu majorari undeva la 1000 roni.am platit atunci 300 roni si prin 2010 inca vreo 600 roni.in octombrie 2010 am primit o somatie de la cass cu suma de 2346 din care 1348 contributie si 998 majorari despre penalitati nu scrie nimic.am fost la inceputul lunii la cass sa vad daca se sterg majorarile conform legii care taie aceste majorari si mi s`a spus ca la cass nu este valabila aceasta prevedere.va rog sa`mi spuneti daca beneficiez de vreo facilitate si ce ar sa mi se stearga ;penalitatile sau majorarile de intarziere?
Discuție factura fiscala
a-si dori sa stiu daca o persoana care are un if si nu este platitor de tva poate emite factura fiscala catre un ii,pfa,if si daca acesta din urma isi poate inregistra in contabilitate aceasta factura.mentionez ca domeniul de activitate al if este comert cu produse cosmetice
sunt pfa si in ianuarie cand am completat declaratia estimativa pt 2011 din graba am completat eronat mai adaugand cate un zero atat la venitul brut,net,cheltuieli.am primit suma de plata de 1700 roni in loc de 170.din aceasta suma mai am de achitat ultima transa si a-si vrea sa stiu ce se intampla daca nu o platesc pana la 15 dec si cum voi recupera suma care am achitat-o deja in plus
am un pf din 2004 si nu am platit niciodata la cass daca din 2012 ma inscriu la o casa privata de sanatate ce se va intampla cu restanta pe care o am acum la cass?
Răspuns la discuția ii si concediul de maternitate
daca va naste in aprilie 2012 are mai mult de 12 luni de la deschiderea ii deci va putea beneficia de concediu pt cresterea copilului?