avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate martita

Activitate martita

Imi cer scuze , din neatentie am scris data gresit, pana la data de 31.03.2024.
Buna ziua, suntem in situatia aplicarii art 491 alin 1-3 din L 227/ 2015 cu modificarile si completarile ulterioare , stabilirea taxelor si impozitelor locale la cote maxime si indexate , intrucat HCL privind taxele si impozitele locale pentru anul 2024 nu a fost adoptata.Avand in vedere dispozitiile art.mai sus mentionat, este corect acordarea bonificatiei de 10% pentru plata cu anticioatie pana la data de 31.01.2024? Multumesc pentru raspuns.
Facilitati fiscale
Buna ziua , am o nelamurire privind modul de a beneficia de scutire de la plata impozitului pe cladire ,conform art.456(1) lit.h, aprobat prin Legea nr.68/26.05.2020 , privind cabinetele de medicina de familie . pentru a putea beneficia de aceasta facilitate fiscala , care este termenul de depunere a solicitarii si declaratia de impunere? Multumesc.
Buna ziua , care este termenul de continuare a executarilor silite pentru creantele fiscale datorate bugetelor locale si actul normativ care le reglementeaza.Multumesc.
Buna ziua, am o nelamurire cu privire la acordare scutire de la taxe si impozite locale pe proprietate , persoana incadrata in grad de handicap grav ,detine in coproprietate cu sotul decedat un imobil, bun comun ,scutirea se aplica si pentru partea detinuta de sot?
Buna ziua , o rugaminte daca ma poate ajuta cineva , care era procentul sau modul de calcul al indemnizatiei pentru consilieri locali , act normativ , etc pentru perioada anilor 1996-2000. Multumesc .
Buna ziua
Art.471. (4) din Legea 227/2015 cu modificarile si completarile ulterioare ,, In cazul radierii din circulatie a unui mijloc de transport , proprietarul are obligatia sa depuna o declaratie la organul fiscal in a carui raza teritoriala de competenta isi are domiciliul , sediul sau punctul de lucru , dupa caz , in termen de 30 de zile de la data radierii si inceteaza sa datoreze impozitul incepand cu data de 1 ianuarie a anului urmator ''
Buna ziua , am o nelamurire la modul cum se aplica scutirea in cazul art .456alin. (1) lit. t , persoana cu handicap grav , depune documentele pt obtinere a scutirii in luna ianuarie 2019 , dupa modificarea art. prin L111/16.05.2018 , se introduce alin.(6) prin care se modifica la litera t , scutirea se aplica cu 1 a lunii urmatoare celei in care persoana depune documentele justificative , in Norme la pct 21(2) se specifica , scitirea se acorda incepand cu 1 ianuarie a anului urmator depunerii documentelor doveditoarte . Multumesc !
Buna ziua , un beneficiar al unui carnet de veteran, ca urmare a recunoasterii meritelor personalului armatei participant la actiuni militare poate beneficia de scutire la mijloacele de transport detinute in proprietate , daca da conform carui art din Lege. Multumesc.
Buna ziua , in cazul in care se dezbate o succesiune a unei persoane fizice decedate , cine poate solicita certificatul fiscal , deoarece in Art.160 (2) din Codul de Procedura Fiscala este mentionat ca ori de cate ori se dezbate succesiunea unei persoane fizice decedate , notarul public are obligatia de a solicita organului fiscal central si organului fiscal local , certificatul de atestare fiscala pentru persoana fizica care se dezbate succesiunea .