avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate VenoM12000

Activitate VenoM12000

Ok, va multumesc pentru raspunsul prompt, desi, sincer, speram la ceva mai..favorabil:). Traiam cu impresia ca in urma amnistierii se va curata si cazierul, din moment ce asa zisa mea fapta penala ar intra sub incidenta aminstierii. Deci, daca as fi facut o fapta, fara violenta, de curand, si as fi fost condamnat cu sau fara suspendare, la o pedeapsa pana in 5 ani, as fi beneficiat de amnistie, insa pentru reabilitare tot ar fi trebuit sa ma adresez unei instante?
Buna, am fost condamnat in 1998 la 4 ani cu executare pentru furt calificat, chiar daca eu personal nu am furat nimic ci persoana cu care eram, ea fiind mult mai tanara ca mine eu am fost considerat "autor moral" "instigator" s.a.m.d.
Am fost eliberat in 2001 in luna Mai, ce voiam eu sa stiu, pentru ca nu am gasit nimic concludent pe Internet, nici macar daca Amnistia a intrat in vigoare sau nu, daca da, ce anume prevede.
Intrebarea mea: - Eu beneficiez de reabilitarea de drept sau nu? Adica daca merg maine sa scot cazierul va fi curat, sau trebuie sa deschid actiune in instanta? Pentru, ca din ce am citit, pe Internet, proiectul prevedea citez : "
amnistierea infractiunilor pedepsite cu inchisoare de pana la 6 ani si gratierea pedepselor cu inchisoarea de pana la 7 ani.
"
Va multumesc anticipat, cu stima si respect...si. Paste Fericit :)