avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate stelios

Activitate stelios

Administratorul are stabilit acest drept prin actul constitutiv .HG pentru aprobarea Regulamentului privind stabilirea locurilor de muncă, a categoriilor de personal, mărimea concretă a sporurilor pentru condiţii de muncă, precum şi condiţiile de acordare a acestora pentru familia ocupaţională de funcţii bugetare „ADMINISTRAŢIE" se aplica si la societatile infiintate de UAT ?
Un electrician care lucreaza la un compartiment "iluminat public" in cadrul unei societati care are asociat unic UAT (comuna) are dreptul la un spor de inaltime ? Cum se procedeaza pentru acordarea acestui spor ?Se poate acorda numai printr-o decizie a administratorului ?
In calitate de A.G.A. la o societate comerciala cu asociat unic U.A.T.(unitate administrativ teritoriala - comuna X) , Consiliul Local a aprobat pe data de 30 decembrie 2015 o hotarare privind majorarea cu 10 % a salariilor tuturor angajatilor societatii incepand cu 01.12.2015 conform Legii 293/2015 privind aprobarea OUG 35/2015 pentru modificarea si completarea OUG 83/2014 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice in anul 2015.Este legala aceasta hotarare din punct de vedere al aplicarii , adica hotararea fiind data pe 30.12.2015 , se poate aplica pentru salariile angajatilor pentru luna decembrie 2015 ?
1.Trebuie inregistrat in revisal incetarea unui c.i.m. din cauza unei demisii ? Cand se transmite aceasta incetare a cim - ului la ITM ?
2. Cand apare o suspendare a unui c.i.m pentru un salariat care a fost detasat la un alt angajator , trebuie sa se inregistreze acest lucru in revisal ?Si cand se transmite la ITM ?
Aveti dreptate ,"daca esti prost si faci o facultate vei avea salariu la jumatatea celui cu studii medii ( asa este in cazul nostru!??...) " .Inainte de a trimite memoriul la minister , colegul meu a dat telefon si a discutat pe tema asta cu cineva de la juridic si nu a stiut cum se fac incadrarile pt sef SVSU ; In momentul cand vom avea raspunsul scris de la Ministerul Muncii il voi trimite tuturor care sunt sefi SVSU pentru a le arata si secretarilor sau primarilor .

In judetul Arges , incadrarile din luna ianuarie 2011 pentru seful SVSU au fost facute dupa cum a inteles fiecare secretar sau primar legislatia ( inspector specialitate sau sef SVSU ) . Asociatia Regionala Arges a Serviciilor de Urgenta a trimis un memoriu la Ministerul Muncii in data de 24.01.2011 si inca nu a primit un raspuns .
Dupa cum am spus cred ca prin schimbarea felului muncii (situatii de urgenta - administrator societate ) trebuie sa existe un act prin care se face detasarea si semnat si de catre mine . Cum astfel de act nu exista , cred ca dispozitia de suspendare a cim nu este legala . Este corect ceea ce spun ?
Răspuns la discuția DEMISIE ADMINISTRATOR
Unde se precizeaza 15 zile ?
Sunt personal contractual in aparatul propriu al primarului , in domeniul situatiilor de urgenta , din anul 2007, cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata . Din septembrie 2010 am fost numit prin HCL administrator la o societate comerciala cu raspundere limitata cu actionar unic Consiliul Local . De la 01.02.2011 mi s-a suspendat c.i.m. pe perioada cat sunt administrator de societate , invocandu-se Legea 284 /2010 si Legea 285 /2010 ( nu s-a precizat vreun articol din lege ) . S-a efectuat suspendarea cim in conf cu art 52 lit e ( detasarea ) . Dar actul de detasare avand in vedere ca s-a schimbat felul muncii ( situatii de urgenta - administrator societate ) nu trebuia sa-l semnez si eu ? Dispozitia a fost adusa la cunostiinta pe 16 .02.2011 , ea a fost intocmita pe 01.02.2011 . De cand se aplica ?
In luna septembrie 2010 am fost numit prin Hotararea Consiliului Local , in functia de administrator de societate comerciala cu raspundere limitata , societate ce are actionar unic Consiliul Local . Nu am contract de mandat sau alt tip de contract . In H.C.L. nu se specifica ceva in legatura cu posibilitatea de demisie a mea . Totusi care ar fi procedura de demisie ? Unde se depune demisia ( la Consiliul Local , la Primar ) ? Exista vreun termen de preaviz ( 15 sau 30 zile ) ? Cand intra in vigoare ?