Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale DEMISIE ADMINISTRATOR
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

DEMISIE ADMINISTRATOR

In luna septembrie 2010 am fost numit prin Hotararea Consiliului Local , in functia de administrator de societate comerciala cu raspundere limitata , societate ce are actionar unic Consiliul Local . Nu am contract de mandat sau alt tip de contract . In H.C.L. nu se specifica ceva in legatura cu posibilitatea de demisie a mea . Totusi care ar fi procedura de demisie ? Unde se depune demisia ( la Consiliul Local , la Primar ) ? Exista vreun termen de preaviz ( 15 sau 30 zile ) ? Cand intra in vigoare ?
Demisia se depune la secretariatul primariei, cu un preaviz de 15 zile. Primarul o va include pe ordinea de zi a primei sedinte de consiliu local. Oricum, demisia este un act unilateral si deci opozabila tertilor, inclusiv consiliului.
Unde se precizeaza 15 zile ?