avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate ddx

Activitate ddx

Valabil banuiesc ca nu are cum sa fie contractul , dar nu stiu cum il va afecta pe fratele meu avand in vedere ca el a semnat un contract care nu era pe numele lui ....
Pe data de 1.04.2008 un angajat al firmei [EDITAT] a venit la mine acasa pe motivul ca firma de internet cu care aveam contract a fost cumparata de [EDITAT] si in lipsa mea l-a pus pe fratele meu sa semneze un nou contract facut pe numele meu. Nu ar fi fost nici o problema daca pana in data de 7.07.2008 cand m-am decis sa reziliez contractul as fi beneficiat de serviciul de internat pentru care nici macar nu am avut ocazia de a-mi exprima parerea daca mai vreau sau nu sa semnez un contract cu aceasta firma.In aceasta perioada de cand a fost semnat contractul cu firma [EDITAT] si pana m-am dus sa fac cererea de reziliere am facut drumuri saptamanale la sediu si am dat telefoane zilnic pentru a ajunge sa beneficiez de serviciul pe care se obligau sa mi-l ofere.

Din data in care s-a facut noul contract eu nu am mai platit nici o factura acestei firme explicandu-le de nenumarate ori ca nu voi plati pentru un serviciu de care nu beneficiez.In fine, acum cateva zile am fost sunata de o angajata a lor ca voi fi data in judecata daca nu sunt de acord sa platesc suma de 279 RON care reprezinta restanta pe 10 luni a abonamntului.As dori sa stiu daca are rost sa ma plimb prin tribunale cu ei in speranta ca as putea castiga, sau pur si simplu sa le platesc banii desi consider ca nu este corect.

Mentionez ca anul trecut am vrut sa imi fac un nou contract la ei, si atunci am fost anuntata ca am aceasta restanta la ei,iar contractul nu a fost reziliat. Le-am cerut sa imi arate traficul efectuat pe IP-ul meu , si mi s-a spus ca apare ca am trafic pe 10 luni, desi in contract este mentionat ca dupa 3 luni de neplata internetul este sistat. As dori daca este cineva care ma poate sfatui in legatura cu aceasta problema sa imi spuna ce ar trebui facut in aceasta situatie. Va multumesc.
Răspuns la discuția Furt
Ok multumesc frumos pentru informatiile pe care mi le-ati oferit.O zi buna.
Răspuns la discuția Furt
A aparut persoana care a furat din casa respectiva, este o fetita de 14 ani, cealalta prietena a celui care a fost in masina si ea este cea care a furat din casa unei prietene pentru cei doi baieti, nu l-a implicat in nici un fel pe fratele meu in ce s-a intamplat.Dar tot este chemat in continuare la sectie pentru declaratii, acum pleaca iar cu prietenul meu la sectie iar eu cred ca o sa ma duc sa caut un avocat, nu stiu ce sa fac ..
Răspuns la discuția Furt
O sa descriu situatia pe scurt si voi da pe urma mai multe detalii. Fratele meu a dus cu masina la Bucuresti pe un fost coleg si inca 2 persoane.Ulterior a aflat ca acestia au vrut sa vanda un ceas.A doua zi fratele meu este cautat de politie ca a fost acuzat ca a furat o suma de bani de la unul din cei care au fost la Bucuresti.
Am fost chemati si eu si prietenul meu care defapt el ar fi fost acuzatu principal de talharie .... eu am fost chemata ca martor .Ulterior situatia a degenerat intr-o alta tampenie ... ceilalti au furati niste bunuri in valoare de 20.000 euro si fratele meu este acuzat de complicitate in acest furt pentru ca i-a dus la Bucuresti sa vanda ceasul.
Si ca sa explic mai detaliat sa puteti intelege mai bine situatia, in ziua respectiva fratele meu a fost contactat de un fost coleg sa il duca pana la buc,din ce am inteles el nu a vrut dar la insistentele lui s-a dus.In masina cu fratele meu au fost :acest fost coleg, prietena lui si inca un baiat.I-au bagat benzina si i-au spus ca au primit un ceas si vor sa il vanda.Au ajuns la buc, au dat ceasul, i-au pus pe bordul masinii suma de 200 lei ... si s-au intors.In ploiesti s-au oprit sa il ia si pe prietenul meu de la munca, s-au dus sa ii duca pe ceilalti 3 intr-o zona din ploiesti unde au cerut ei, dupa care fratele si prietenul meu s-au intors acasa, asta am inteles ca s-a intamplat in jurul orelor 19-20.La ora 22 au venit sa ma ia de la munca si p un coleg de al meu ,am venit acasa si am stat aprox o ora dupa care am plecat la mama prietenului meu (aprox ora 23) unde am stat pana aprox ora 01.Pe drum spre casa suna telefonul fratelui meu, rasp prietenul meu, fratele meu fiind la volan si i se spune ceva de genu ca vbeste cu un politist sa vina sa se prezinte nush unde cu bani etc, discutia a fost scurta si a fost luata drept o gluma.
Urmatoarea zi ,eu fiind la servici am primit un mesaj de la prietenul meu in care imi spunea ca au fost chemati la sectie sa dea niste declaratii.Seara acasa mi-au explicat ca sunt acuzati ca au talharit pe unul din cei doi baieti am inteles ca de suma de 70.000.000 lei vechi.Am uitat sa specific ca pe ceas baietii ar fi luat in jur de 3500 euro, bani pe care i-au impartit intre ei .Am fost si eu , am dat declaratie, toate bune si frumoase daca se poate spune asa, am fost intrebati daca suntem de acord cu testul poligraf, am specificat toti in declaratii ca sunt de acord, pe mine m-au lasat sa plec, iar pe fratele si prieten i-au dus sa le ia amprente dupa care i-au lasat sa plece. Ulterior a fost chemat la sectie doar ffratele meu.
Iar dupa cateva ore m-au chemat si pe mine afland ca acum fratele meu urmeaza sa fie retinut pentru complicitate la furt din locuinta de bunuri in valoare de 20.000 euro.Am ramas socata ce sa mai zic.Ceilalti am inteles ca si-au recunoscut faptele dar il trag in continuare pe fratele meu dupa ei pt ca a fost cu ei la bucuresti.
As dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva daca fratele meu poate fi gasit vinovat de complicitate.
Discuție Furt
Este vreun avocat online?