avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate Viorica.1956

Activitate Viorica.1956

politista....a fost cam indiferenta....tipu era cam dus....ce sens are sa scrii ceva pe pv care nu are nici un efect??!!...bine in afara de faptul ca ma zapacise complet si nu stiam ce sa mai fac...nu am mai auzit de astfel de situatii....sper totusi sa fie totul ok si sa nu mai am alte probleme...acum nu stiu cum sa fac mai departe...ma duc eu sa ma interesez la politie sau unde sa vad daca a depus sau nu contestatie??Asiguratorul mi-a zis ca a sunat si la el si i-a zis sa nu imi plateasca asiguratorul daunele ca el nu e de acord!!!! e foarte tare tipu nu?!!!??ma astept de la orice de la el.....
Am copia dupa asigurarea lui si toate datele, insa m-a derutat faptul ca pe procesul verbal a scris la mentiuni ca nu este de acord ca sa beneficiez de asigurarea lui!!Nu stiam ce sa fac.....unele persoane mi-au spus ca nu am nimic de facut decat sa-l dau in judecata.D-abia acum cand am vorbit cu asiguratorul mi-a zis ca nu conteaaza ce a scris el acolo...poate sa scrie si poezii...atata timp cat el este declarat vinovat de catre politie, eu beneficiez de asigurarea lui...trebuie doar sa mai astept 15 zile sa nu se trezeasca istetul sa faca vreo contestatie la politie.Sper sa nu mai fie nici o problema apoi si sa imi dea drumul la dosar.
Iar referitor la logica...m-am convins....e doar vesnica PROSTIE UMANA !!

Multumesc mult pentru sfaturi.
Multumesc pentru raspuns.
Dar asiguratorul(care intamplator este si al meu) nu intervine cu nimic?Cam cat dureaza un astfel de proces?O luna ?Mai mult?Aproximativ bineinteles.Puteti sa-mi explicati de ce refuza individul acesta sa-mi dea asigurarea????Tine de nesimtire sau ce?Asta nu pot sa inteleg.Este vorba despre ceva legal?A preferat sa isi ia puncte si amenda decat sa ma inteleg cu el sau sa imi dea asigurarea! Unde e logica?
Am copia dupa asigurarea lui,insa a precizat pe procesul verbal ca refuza despagubirea RCA. Parca vad ca societatea de asigurari o sa ma plimbe pana isi da vinovatul acordul. Deci tot cu judecata....
din pacate nu sunt genul asta de persoana, dar nu vreau sa il las sa scape fara nici o pedeapsa legala.Eu am avut bunavointa si am vrut sa ma inteleg cu el dar nici nu a vrut sa auda, a zis direct sa mergem la politie...ei bine am mers dar nu scapa cu tupeul.

Multumesc, Mari
Are asigurare RCA numai ca nu a vrut sa mi-o dea.....ce situatie financiara are deja nu mai stiu dar nu vreau sa las totul asa cum vrea el.e un ..... si trebuie sa raspunda in fata legii, ca el poate sunt multi.Deja i-am facut plangere la procuratura, am inteles ca il vor chema si va trebui sa ma inteleg cu el sau il dau in judecata, oricum el va plati onorariul juristului etc....e adevarat??Am auzit ca exista o agentie guvernamentala care se ocupa de proces in numele meu, intocmire de acte etc il da in judecata si isi recupereaza singura apoi costurile dar si daunele mele. e adevarat?Imi puteti da date de contact despre aceasta agentie?Asiguratorul lui nu intervine cu nimic nu il afecteaza??

Multumesc mult, Mari
Buna ziua, astazi am avut un accident cu un taximetrist care a oprit sa ia o clienta , pe o straduta din spatele blocurilor, am oprit in spatele lui cu vreo 2-3 metrii iar el fara sa se asigure a dat inapoi pana s-a oprit in masina mea si mi-a indoit bara si numarul.Am fost la politie i s-a dat amenda, puncte dar el a refuzat sa-mi dea asigurarea ca sa-mi fac masina!!!!!! Este posibil sa fie normal???Mi-a spus ca n-am decat sa-l dau in judecata.Nu am nici o lege de partea mea??Cam cat ar dura un astfel de proces si ce costuri aproximative implica???
Accidentul s-a produs in Pitesti iar eu nu pot sta fara masina prea mult


Multumesc
Buna seara mai am o intrebare pentru baiatul meu.A avut o firma acum cativa ani si nu a mers iar din 2005 nu a mai depus bilantul contabil, iar acum 1 an a fost declarata in stare de dizolvare. Din pacate el este administratorul firmei.
Ce se intampla cu firma? Se inchide de la sine sau sunt penalitati etc de platit? Nu trebuia sa fie instiintat de ce se intampla cu ea? El nu a primit decat in fiecare an somatie ca nu a depus bilantul atat.
Multumesc
Răspuns la discuția ne mai pensionam?
ma interesez pentru fratele meu
Multumesc mult de raspuns
Buna ziua, vreau sa stiu si eu daca se poate cand ma pot pensiona in conditiile urmatoare:
voi face 58 de ani pe 11 august, am lucrat la Semanatoarea unde am acumulat 33 anii de munca cu grupa a 2a toti anii, iar din 1996 am intrat in ordonanta, somaj si de atunci nu am mai lucrat , nu am nici un venit.
Legile se tot schimba dar pe oameni nu ii ajuta cu nimic.
Ma pot pensiona anticipat? Cand imi pot depune dosarul?

Multumesc,