avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 380 soluții astăzi
Forum Activitate flodin47

Activitate flodin47



O familie cu casa la tara doreste sa inprumute de la mine suma de 10.000Ron cu acte prin notariat si dandu-mi dobanda la bani.Ca sa fiu sigur ca nu pierd bani pentru ca nu-i cunosc prea bine pe cei ce vor inprumutul ,cum ar fi mai bine sa trec in acte ca daca nu-mi da bani la ziua promisa ,sa ramana bani in contul casei ca fiind vanduta la aceasta suma .Va rog sa ma invatati cum sa procedez sau daca sant si alte variante ca totusi doresc sa-i ajut.Multumesc
O familie cu casa la tara doreste sa inprumute de la mine suma de 10.000Ron cu acte prin notariat si dandu-mi dobanda la bani.Ca sa fiu sigur ca nu pierd bani pentru ca nu-i cunosc prea bine pe cei ce vor inprumutul ,cum ar fi mai bine sa trec in acte ca daca nu-mi da bani la ziua promoisa ,sa ramana bani in contul casei ca fiind vanduta la aceasta suma .Va rog sa ma invatati cum sa procedez sau daca sant si alte variante ca totusi doresc sa-i ajut.Multulesc
Un individ batut de altul s-a internat in spital timp de 9 zile si concediu medical de 10 zile .La iesirea din spital individul care a fost internat nu a platit spitalizarea si nici nu beneficiaza de alte reduceri deoarece nu are nici un venit.Daca nu plateste ca nu are de unde ce se poate intampla si care ar fi solutia cea mai buna .Multumesc
Discuție Agresiune
Sora mea traieste in concubinaj cu un individ care la varsta de 61 ani nu are nimic nici macar pensie.A batut-o pe sora mea (eu si sora fiind propietari) si ia strigat vorbe grele.Sora a sunat pe fiul ei si atunci eu am mers cu fiul la tara sa vedem care este situatia(noi locuind in Bucuresti) spiritele sau incins si a rezultat 2 coaste rupte acelui individ s-a chemat salvare,politie .Internat in spital a stat 9 zile si zice el ca are concediu medical alte 25 de zile .Astazi a scos si certificat medico-legal si ne solicita sa-i platim 2000 lei sa plateasca spitalul si 15.000 lei despagubiri .Cum credeti ca este mai bine sa-l lasam sa ne judecam ca el nu are nici un martor,noi avem martori ca a batut-o pe sora mea. Sant constient ca nu trebuia sa ne facem singuri dreptate dar fapta s-a consumat si trebuie sa respectam hotararea instantei .Ce ne putem alege din toata povestea asta .Va multumesc
Discuție Persoana batuta
Un individ a batut o persoana incat ia rupt 2 coaste ,persoana s-a internat in spital de catre un echipaj al salvari.A sat in spital 7 zile si apoi s-a transferat la o alta sectie a spitalului (neurologie) avand probleme mai vechi care depind de aceasta sectie.Intrebarea noastra este ce pateste persoana care la batut .Multumim
Am angajat un avocat pentru un partaj succesoral , am platit cat mi-a cerut i-am dat actele cerute si de fiecare data ma punea sa platesc si alte taxe .Cand era ziua procesului sau si inainte de proces il cautam la telefon si imi inchidea telefonul in sala venea dupa ce se termina infatisarea ,s-a aliat si cu celalant avocat al parti adverse si atunci am renuntat la el . Intrebarea mea este pot sa-i cer sa-mi restituie macar jumatate din suma pe care iam dat-o si daca nu mi-o da sa-l pot raporta la un for superior lui .Multumesc
Daca intre mine si sora mea fac o notificare pentru unele lucruri personale ale mele care se afla in folosinta sa cu acordul meu, pentru a nu le instraina si a putea oricand eu sa dispun de ele cum doresc,.Aceasta notificare semnata de martori fiul si fica sorei are valoare in instanta.Va multumesc

Eu si sora mea santem unici mostenitori, am facut taxa de succesiune si eu am investit in aceasta mostenire si acum nu ne mai intelegem. Sora mea locuind efectiv acolo si ne judecam pentru partaj. Ce se intampla i-am trimis o notificare prin avocat cu bunurilae mele personale care exista acolo inainte de proces pentru a le lua de acolo si eventual daca o interesa ceva sa le plateasca la un pret rezonabil,si poate nu mai ajungeam la proces.Nu a vrut sa ma asculte si am intentat proces care se judeca si in prezent.La proces Instanta ne-a dat un termen mai lung tocmai pentru a ma lasa sa-mi recuperez bunurile,dar degeaba ca tot nu ma lasa sa-mi ridic bunurile de acolo.Rugamintea mea este daca este cazul sa-i intentez un alt proces pentru sechestrare de bunuri ,bunuri care eu cu ele mai lucrez si imi completez veniturile eu fiind pensionr locuind in Bucuresti si daca pot sa cer in acest proces si daune materiale pentru numarul de zile in care imi tine sechestrate bunurile.Va multumesc anticipat
Pe data de 7 iunie 1993 m-a inpins nu stiu cine sa fac un contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager pe o garsoniera intre mine si o nepoata de a mea eu nefiind casatorit la vremea aceia.Am trecut o suma modica de 130 mii lei adica cu cat am luat-o eu de la stat .Toate bune si frumoase pana in anul 2010 cand nepoata mea s-a bagat in datori mari cumparand un teren la un pret mare care acum nu mai valoreaza nici jumatate cat a dat pe el si acum ma sacaie pe mine sa parasesc garsoniera si vorbeste peste tot ca eu stau in casa ei.Avem la tara o gospodarie care si acolo sant in conflict cu sora mea respectiv mama ei si a inceput si acolo sa ma ponegreasca in fel si chip atat mama ei cat si concubinul sorei mele si spunand prin sat ca stau in casa fica-si urmand sa ma dea afara.Sant mai multe de spus dar sa concluzionez ,imi tulbura poseseia viagera.Rugamintea me-a este daca pot ataca in instanta sa-mi recuperez garsoniera chiar si dandu-i suma scrisa de fapt fictiv in act, actualizata .Va multumesc anticipat , daca as avea sorti de izbanda as dori sa lucrez cu cel care imi raspune la intrebare
Discuție martor
Concubinul surori mele care este tolerat in spatiul mostenit de mine si sora mea ,eu ne locuind acolo efectiv ci mergand facultativ deoarece locuiesc in Bucuresti,intampin mereu refuzul din partea concubinului si a surori mele de a ma lasa sa intru in spatiul mostenit de mine si sora mea .Mentionez ca doresc sa merg acolo pentru a-mi lua bunurile personale pe care au pus sechestru si nu vor sa-mi le mai dea .Anumite lucruri a inceput deja sa le vanda cu toate ca eu i-am trimis o notificare printr-un cabinet de avocatura.Pe data de 24.02.12 am fost eu si sora mea in cabinetul de avocatura al avocatei surori mele afladu-se si concubinul acolo care de fata fiind si avocata surori mele concubinul mi-a strigat vorbe grele care nu le suporta nici hartia Va rog mult sa ma scuzati ca abuzez de bunavointa dumneavoastra pentru a-mi da un raspuns pertinent fata de cele relatate si daca pot sa pun pe avocata surori mele ca martor care a auzit acele injuri si chiar a incercat sa-l potoleasca intrun proces care as dori sa-l intentez inpotriva concubinului si chiar sa cer evacuarea lui din aceasta mostenire .Multumesc mult